Like Tree2Beğeni

Konu: İade Faturası Nedir?

fatura dönemlerinin farklı aylar olması sorun yaratmanız değilmi ?

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Siz yinede imkanınız var ise fatura tarihi itibari ile 7 günlük süreyi bağlı kalmanıza gayret gösteriniz.

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

teşekkürler

merhaba.
    bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

müşteriye satış yapıldı.ve müşteri kullanmadığı ürünleri tarafımıza iade etti.fakat; faturası yok bu kişinin...iade aldığımız ürünleri kendi satış faturamızı kullanarak iade faturası düzenleyebilirmiyiz?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Satış yaptığınız kişi nihai tüketici ise gider pusulası ile iade alımı yapabilirsiniz. Gider pusulasında yeri olmasada kdv'yi boş alana yazabilirsiniz.
    ugurcadir ve URUM79 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Hayırlı günler dilerim. Kafama takılan bir soru var ve cevap bulamadım. Şimdiden çok teşekkür ederim. Şirket adına aldığımız TV den kazandığım hediye para ile bir çanta almıştım ve iade etmem gerekti. Çalışan benden iade faturası adı altında herhangi bir fatura istemedi ve benim de böyle bir faturadan haberim yoktu. Sorunsuz bir şekilde iade ettim fakat 15 gün sonra beni mağazadan arayıp iade faturası istediler ben de fatura düzenleyerek götürdüm fakat faturayı verdiğime dair birşey vermeleri gerekmediğini olayın kapandığını söylediler. Sonrasında ise faturayı kayıp etmişler ve beni aradılar ve size verdiğimiz belgenin nüshasını verir misiniz? dediler ve bende bana belge verilmediğini belirttim ve başka ne yapabileceğimi sordum bana mağazanın ceza alacağını fakat benim bir şey yapamayacağımı söylediler ve güzel bir şekilde görüşmeyi bitirdik. Benim kafama takılan nokta ise şu : ilerde bize karşı herhangi bir sıkıntı olur mu?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Mühendis34,
    Karşı taraf ile bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Ancak hediye para ile çantayı aldığınızda fatura/psf. aldınız mı? Veya aldığınız çanta için muhasebede ne gibi bir işlem yaptınız.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çantanın faturasını muhasebeye vermiştik. Şirket ufak bir şirket olduğu için iade faturası adı altında düzenlenen bir fatura yoktu bunu mağazaya belirttim bana belirgin bir kısma iade faturasıdır yazmamı söylediler. Hem çantanın faturası hem de iade faturasını muhasebeye verdik.

Merhaba,

Elimde İade Faturası olarak düzenlenmiş bir fatura mevcut değil. Hazırda olan İrsaliyeli Faturamının açıkca görenen bir kısmına "İADE FATURASI" yazdım ve iade edeceğim ürünün, bana kesilen faturada görünen tutarın aynısını yazarak iade faturasını oluşturdum.

Fakat hangi nüshaların bende kalacağını bilmiyorum. Sadece Beyaz olan kopyayı karşı tarafa gönderip, Sarı ve Mavi olan diğer iki kopyayı kendime mi saklamalıyım?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı tolgag. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Elimde İade Faturası olarak düzenlenmiş bir fatura mevcut değil. Hazırda olan İrsaliyeli Faturamının açıkca görenen bir kısmına "İADE FATURASI" yazdım ve iade edeceğim ürünün, bana kesilen faturada görünen tutarın aynısını yazarak iade faturasını oluşturdum.

Fakat hangi nüshaların bende kalacağını bilmiyorum. Sadece Beyaz olan kopyayı karşı tarafa gönderip, Sarı ve Mavi olan diğer iki kopyayı kendime mi saklamalıyım?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
    211 sıra no lu VUKGT

d) Malı satan mükellefler "İrsaliyeli Fatura" yı en az üç örnek olarak düzenleyeceklerdir. En az üç nüsha düzenlenmeyen"irsaliyeli fatura"lar hiç düzenlenmemiş sayılacaktır.
    "İrsaliyeli Fatura"nın iki nüshası mutlaka malı taşıyan araçta bulundurulacak, yoklama ve denetimlerde "irsaliyeli fatura"nın iki nüshası da ibraz edilecektir. Denetim elemanları, kendilerine ibraz edilen "irsaliyeli fatura"nın bir nüshasına adını, soyadını ve ünvanını yazdıktan sonra tarih belirterek mühürleyip imzalayacak ve ilgiliye iade edecekler, diğer nüshasını da Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Vergi İstihbarat Şubesine gönderilmek üzere Defterdarlıklara tevdi edeceklerdir.
    Konu demiral tarafından (24.Aralık.2016 Saat 10:28 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)