taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    5

    Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması

    Merhabalar;
    2006 yılında 5 ortaklı olarak Ltd. Şti sirketi kurduk. Sirkette çalışanımız yok. Sadece ortaklar çalışıyor. Ve şu ana kadar kendimize verdiğimiz maaşları gider olarak gösteremiyorduk. Acaba aldığımız maaşları şirket kasasından gider olarak gösterebilmek mumkunmudur?
    Konuya yabancı olduğumuz için yardımlarınızı rica ediyorum.
    Bir sorum daha olacak. Acaba şirket ortakları haklarını 1 kişi uzerine devredip işçi sınıfına geçseler acaba maaşların tamamını ve sgk ya ödenen rakkamların belli oranını masraf olarak gösterebilirler mi?
    Çok teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması

    Ortaklarin aldigi paralar huzur hakki kapsaminda gider yazilir .eger zarar cikmasi icin cok yuksek Maas baglarsaniz sikinti olur
    SMMM

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması

    SSK'ya giriş yapamazsınız daha önceden SSK'ya girişi olması gerekirdi.
    Şirkette devamlı genel müdür yada memur gibi hizmet veren müdür ve ortaklar bunların ücret ödemeleri örtülü kazanç teşkil etmeyecek seviye olması kaydı ile gider yazılması mümkündür.

    Bu ödemeler örtülü kazanç teşkil etmeyecek seviyede ve muvazaadan ari olarak ödenmesi gerekir.

    Huzur hakkı kapsamında yada aylık ve/veya yıllık ücret şeklinde ödenen ücretler yüksek olması vergisel açıdan kanunen kabul edilmeyen gider niteliği taşır. Ödemelere istinaden stopaj yapılması bu hususu değiştirmez yapılan stopajların geri iade edilmeme durumuda vardır.


    İyi günler...
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    8

    Ynt: Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması

    1-Türk Ticaret Kanunu madde 333 (Aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisi azalarına her toplantı günü için bir ücret verilir. Ücret miktarı esas mukavelede tayin edilmemişse umumi heyetçe tayin olunur) hükmüne göre anonim şirketler yönetim kurulu üyelerine ana sözleşmeye hüküm ilave ederek veya genel kurul kararı ile yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı adı altında toplantı başına ve/veya aylık şeklinde ücret, ikramiye, prim, kar payı ödeyebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken konu sayın demiral?in değindiği gibi Yönetim Kurulu üyeleri, harcadıkları zamanın ve emeğin karşılığını alacak şekilde ve aldıkları riskle de orantılı olarak ücretlendirilmelidir.Aksi takdirde yapılan ücret ödemeleri örtülü kazanç kapsamında değerlendirilip incelemede hakkınızda ikmalen vergi tarhiyatı yapılması kuvvetli ihtimal olacaktır.
    2-Ortaklara yapılan ücret ödemeleri 5510 sayılı kanunun 4/b maddesi kapsamında değerlendirilecektir. Yani şirket ortakları sgk kapsamında değil bağ-kur kapsamında vergilendirilecekler. Ortaklar emeklilik aylığı almakta ise SGK tarafından ödenen maaşlarından sosyal güvenlik destekleme primi kesilecek
    3-Ortaklar yapılan ücret ödemeleri üzerinden gelir vergisi dilimleri ile orantılı olarak gelir vergisi kesintisi ve damga vergisi kesintisi yapılacak.

    NOT: Yukarıda yaptığım açıklamar limited şirketler için de geçerlidir.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Ortaklarına Maaş, Ücret Hakkı Verilmesi Hk ?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 32
    Son Mesaj : 08.Nisan.2013, 18:30
  2. SSK Emekli Maaş Bağlanması
    Konu Sahibi senay15 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Eylül.2009, 13:46
  3. Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması Hk.
    Konu Sahibi tutaste Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Mart.2009, 11:06
  4. Şirket Ortaklarına Maaş Bağlanması...
    Konu Sahibi SELECTive Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 18.Mart.2006, 19:21
  5. Varislere Maaş Bağlanması
    Konu Sahibi fb1907 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 09.Eylül.2005, 21:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36