kamu işçi maaş

Konu: mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

  1. #1
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

    okullara kırtasiye malzemesi satacak olan mükellefin evini,işyeri olarak göstermek istemesi ne derece uygundur?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    652

    Ynt: mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

    Kırtasiye alımını yapacak okulların istediği şartlar nelerdir?
    Satacak olduğu kırtasiye malzemelerini nerede depolayacak? Kendi adına mı yoksa başkası adına mı alıp satacak? Aracılığını yapacak ise bir yazıhanesi olacak mı?

    Yapılacak yoklamanın somut verilerine göre netlik kazanacak bir konu. ?


    Ahmet Akca SMMM

  3. #3
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

    Sipariş usulü mümkündür, birçok kişi bu şekilde mükellefiyet tesisi yaptırabiliyor.

  4. #4
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    Ynt: mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

    mükellefiyet kendi adına olacak.oturduğu evde zaten kiracı konumunda.evini işyeri adresi olarak göstermek istemektedir.mallar,aynen sn. türk_bey'in dediği gibi sipariş alıp,aldığı yerden okullara malzemeyi aktaracak.evine malzeme koyduğu durumlarda olur elbette.yazıhaneyi ilerleyen zaman içinde düşünüyor.
    beni düşündüren konu,kiradan dolayı stopaj uygulaması nasıl olacak.

  5. #5
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

    GVK 'nın 94.maddesi incelendiğinde stopaj ödemesi gerekir, 40.madde incelendiğinde giderler arasında yer verilmemiştir. Adına kayıtlı hususi bir otomobil mevcutsa akaryakıt ve sair giderleri göz önüne alındığında seyyar kırtasiye satışı olarak mükellefiyet tesisi mantıklı görünüyor.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: mükellefin evini,işyeri olarak göstermesi

    Merhabalar

    Hem işyeri hemde ikametgah olarak kiralanan gayrimenkuller için ödenecek kiranın tamamı üzerinden tevkifat yapılmaktadır. GVK GT 128

    Ödenen kiranın tamamı gider yapılabilir.

    İşyerinin usul füru veya kardeşlerinin kullanımına bedelsiz bırakılması halinde kira karşılılarının gider yapılmaması şartı ile ödeme yapılmaması dolayısıyla stopaj da yapılmayacaktır. Ancak Mülk sahipleri emsal kira bedeli elde edilmiş gayri menkul sermaye iradı olarak beyan etmeleri gerekmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. S.Meslek Sahibinin Kiradaki Evini İşyeri Olarak Kullanması Hk.
    Konu Sahibi huseyinsisman Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Mart.2015, 15:00
  2. Mükellefin, ücretli olarak çalışması hk.
    Konu Sahibi yavuzer.m Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 05.Ocak.2011, 13:13
  3. Meskenin bir bölümünü işyeri olarak kullanılması hk.
    Konu Sahibi casper24 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 28.Temmuz.2010, 15:05
  4. Cevap: 7
    Son Mesaj : 21.Şubat.2009, 15:36
  5. işyeri olarak alınan daire
    Konu Sahibi MELEK Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Temmuz.2005, 18:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36