kamu işçi maaş

Konu: İnşaatına başlanılan arsaya amortisman ayrılırmı.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    8

    İnşaatına başlanılan arsaya amortisman ayrılırmı.?

    Şirket aktifinde kayıtlı arsa üzerinde inşaat yapılmaya başlandığı tarihten itibaren amortisman ayrılıp ayrılmıyacağı hakkında bilgi edinebilirmiyim
    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    35

    arsa amortismanı

    Sayın Necdet,

    Fikrimce bina inşaatı bitmeden yani tapu da bina olarak tescil edene kadar amortisman ayıramazsınız.Tapu da tescil edildikten sonra
    binalar için açıklanan amortisman oranlarını uygulacaksınız.

    Saygılarımla,

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    50

    arsa amortismanı

    NECDET BEY
    INSAAT DEVAM ETTIGI SURECE ALINAN INSAAT MALZEMELERI ICIN VE GIDERLER ICIN 257 NOLU HESABI KULLANABILIRSINIZ VE INSAAT BITTIGINDE ISE 250 VE 257 NOLU HESABI ALACAKLANDIRIP 252 NOLU HESABI BOCLANDIRMALISINIZ BİNA İNŞAATI BİTMEDEN BİNA İÇİN AMORTİSMAN AYIRAMASINIZ



    Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

    Türkçemize dikkat edelim.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

    RZU YÜCEL

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    21

    arsa amortismanı

    Sayın Necdet
    213 sayılı VUK 314.maddesinde boş arsa ve arazilerin amortismana tabi olmadığını belirtmektedir,Ancak
    Danıştay 11.Dairesi:Tarih 26.05.1999,Esas No:1997/4913 Karar No:1999/2086
    Arsa payı karşılığında inşa edilen bağımsız bölümlerin arsa sahibine teslim tarihi itibari ile ortada boş arsanın varlığından söz edilemiyeceği bu aşamada bağımsız bölümlerin ayrılmaz parçası haline gelen arsanın amortismana tabi iktisadi kıymet niteliğini kazandığını...............
    karar verilmiştir

    danıştayın kararından yola çıkarak İnşaat bitmeden amortisman ayrılamıyacağı sonucana varılabilir.

    SAYGILARIMLA
    SMMM H CENGİZ

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    arsa amortismanı

    Necdet bey,

    Amortisman ayrılmaya İktisadi kıymetin aktife girdiği tarihten başlanır.(VUK Md.320)

    Boş arazi ve arsalar için amortisman ayrılmaz.(Md.314)

    Buradan hareketle ve yapılmakta olan inşaatın maliyetleri henüz "Yapılmakta olan yatırımlara alınmakta" yani ortada kullanıma hazır bir binadan sözedilemeyeceğine göre amortisman ayıramazsınız.

    Amortisman ayırmaya ancak bina bitip aktifte ilgili hesaba alınıp kullanıma hazır hale geldiği tarihten itibaren başlayabilirsiniz.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    99

    Ynt: arsa amortismanı

    Bir firmanın arsa tapusu bazı nedenlerden dolayı geçtiğimiz 2 ay içinde alındı. Üzerindeki fabrikanın ise tapusu bir nedenden dolayı alınamıyor verilmesi biraz gecikecek. (Arsanın üzerinde mevcut bir fabrika var ve işliyor.)

    Şorum şu, bu arsaya amortisman uygulayabilir miyiz? ve Oranı ne almamız gerekiyor?

    Saygılarımla,

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    99

    Ynt: İnşaatına başlanılan arsaya amortisman ayrılırmı.?

    ?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: İnşaatına başlanılan arsaya amortisman ayrılırmı.?

    Danıştay 11.Dairesi:Tarih 26.05.1999,Esas No:1997/4913 Karar No:1999/2086
    Arsa payı karşılığında inşa edilen bağımsız bölümlerin arsa sahibine teslim tarihi itibari ile ortada boş arsanın varlığından söz edilemiyeceği bu aşamada bağımsız bölümlerin ayrılmaz parçası haline gelen arsanın amortismana tabi iktisadi kıymet niteliğini kazandığını...............
    karar verilmiştir

    bu süper bir karar aslında bende de mesela iskanı olmayan bina var ne yapacağım bilmiyorum
    SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    99

    Ynt: İnşaatına başlanılan arsaya amortisman ayrılırmı.?

    Bende araştırıyorum ama bişey bulamadım bu konu hakkında. Sürekli 314. madde ile ilgili bilgi var.

    Normalde 250 Arsa ve Araziler hesabına aldığımız bu arsaya üzerinde bina olduğu için farklı tutardan mı amortisman uygulayacağız. Boş kalan bölümden ne anlamak gerekiyor.

    Net bir açıklama gelirse bize de yol gösterilmiş olunur.

    Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Amortisman
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Mayıs.2013, 16:46
  2. KKEG den dolayı karşılık ayrılırmı
    Konu Sahibi S_aday Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Nisan.2012, 09:51
  3. Şirket ortağina ait arsaya imalathane ins.
    Konu Sahibi çağhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 01.Aralık.2011, 10:47
  4. Kiralanan Arsaya yapılan harcamalar
    Konu Sahibi Ant Z Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ocak.2010, 13:39
  5. Özel Bina İnşaatına Ara Verme Hk.
    Konu Sahibi kalisper_a Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 29.Haziran.2007, 23:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36