kamu işçi maaş

Konu: Sevk İrsaliyesi 3 Nüsha!

Sevk İrsaliyesi 3 Nüsha!

2006yılının 6 ayında kurmuş olduğum şahıs firmasını 2007 yılı şubat ayında kapatmaya karar verdim bu arada fatura ve sevk irsaliyesini kırtasiyeden aldım notere tastik ettirdim kapanış sırasında sevk irsaliyesinin 3 nüsha olması gerektiğini ( benimkisi 2 nüsha ) öğrendim özel usulsüzlük 353/2 maddesi gereği ceza aldım bununla ilgili yapabileceklerim ve bu cezanın uzlaşma yolu olup olmadını öğrenmek istiyorum coç acil ve önemli şimdiden teşekkür ederim

Ynt: (ÖNEMLİ !!! ) sevk irsaliyesi 3 nüsha

merhaba,

belirtilen düzenleme 206 sayılı VUK genel tebliğinde yeralmaktadır. sadece ilgili bölüm aşağıdadır.

17 Kasım 1990 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 20698

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 206)

B - SEVK İRSALİYESİ VE YOLCU LİSTESİ EN AZ ÜÇ NÜSHA OLARAK DÜZENLENECEKTİR.

Vergi Usul Kanununun 230 ncu maddesinin 5 numaralı bendi uyarınca mal sevkiyatında kullanılması zorunlu belgelerden sevk irsaliyesi konusunda daha önce yayımlanan 167 ve 173 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde uyulması gerekli esaslar belirlenmiş ve sevk irsaliyesinin en az iki nüsha düzenleneceği belirtilmişti.

Ayrıca Vergi Usul Kanununun 240 ncı maddesinin (B) fıkrasına göre, şehirler arasında yapılacak yolcu taşımalarında 233 ncü madde gereğince yolcu taşıma bileti kesmeye mecbur olan mükelleflerin, (T. C. Devlet Demiryolları hariç) iki nüsha yolcu listesi düzenlemeleri gerekmektedir.

Sevk irsaliyesi ve yolcu listesi konusunda, bu Genel Tebliğ ile yapılan ek yeni düzenlemeler aşağıda açıklanmıştır.

1 - Sevk irsaliyesi ve yolcu listesi 1.1.1991 tarihinden itibaren en az üç nüsha olarak düzenlenecektir.

2 - Sevk irsaliyesinin iki nüshası mutlaka emtiayı taşıyan taşıtta bulundurulacaktır.

3 - Yolcu listesinin bir nüshası işyerinde kalacak diğer iki nüshası mutlaka yolcuları taşıyan taşıtta bulundurulacaktır.

4 - Yolcu taşıma biletlerinin komisyoncu veya acenteler tarafından kesilmesi halinde yolcu listeleri dört nüsha olarak düzenlenecek ve bir nüshası da bu kimseler tarafından saklanacaktır.

5 - Yoklama ve denetimlerde sevk irsaliyesi ve yolcu listesinin iki nüshası da ibraz edilecektir. Denetim elemanı ibraz edilen sevk irsaliyesi veya yolcu listesinin bir nüshasına adını, soyadını ve ünvanını yazdıktan sonra tarih belirterek mühürleyip imzalayacak ve ilgiliye iade edecektir. Denetim elamanınca alıkonulan diğer nüshası da Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelirler Gene1 Müdürlüğü Vergi İstihbarat Şubesine defterdarlıkça gönderilecektir.

6 - En az üç nüsha irsaliye ve yolcu listesi düzenlenme mecburiyeti 1.1.1991 tarihinde yürürlüğe gireceğinden ellerinde daha önceden iki nüsha olarak bastırılmış veya tasdik ettirilmiş sevk irsaliyesi ve yolcu listesi bulunan mükellefler 1.1.1991 tarihine kadar bu belgelerini kullanabileceklerdir. 31.12.1990 tarihinden sonra iki nüsha olarak bastırılmış sevk irsaliyesi ve yolcu listesi kesinlikle kullanılmayacaktır.

7 - En az üç nüsha düzenlenmeyen sevk irsaliyesi ve yolcu listeleri hiç düzenlenmemiş sayılacaktır.

saygılar.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: (ÖNEMLİ !!! ) sevk irsaliyesi 3 nüsha

öuc için indirim talebi (vuk 376 md bakınız) ile ödeyebilirsiniz.

Ynt: Sevk İrsaliyesi 3 Nüsha!

1.sağol allah razı olsun

2.ben herkez burada hemen cvp verin falan gibi bişey demedim o yüzden açıklama yapmanqa gerek yok

3.okuyan okur cvp veren verir olaybu ok

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)