kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışı Seyahat Masrafları

Yurt Dışı Seyahat Masrafları

herkese hayırlı işler hayırlı haftalar,

benim sorum yurtdışı seyahat masraflarının belli bir kısmı yanlış hatırlamıyorsam belgesiz gider yazılabiliyordu.

bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.

SERKAN GÖLBAŞI

M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

Ynt: Yurt Dışı Seyahat Masrafları

Merhaba,

Gelir Vergisi Kanununda

1. Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler; (İhracat, yurt dışında inşaat, onarma, montaj ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunan mükellefler, bu bentte yazılı giderlere ilaveten bu faaliyetlerden döviz olarak elde ettikleri hâsılatın binde beşini aşmamak şartıyla yurt dışındaki bu işlerle ilgili giderlerine karşılık olmak üzere götürü olarak hesapladıkları giderleri de indirebilirler.)

2. Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatında iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (Bu primlerin ve aidatın istirdat edilmemek üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartiyle), 27'nci maddede yazılı giyim giderleri;

3. İşle ilgili olmak şartı ile, mukavelenameye veya ilâma veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar;

4. İşle ilgili ve yapılan işin ehemmiyeti ve genişliği ile mütenasip seyahat ve ikamet giderleri (Seyahat maksadının gerektirdiği süreye maksur olmak şartiyle);

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı sgolbasi034 Nickli Üyeden Alıntı
    herkese hayırlı işler hayırlı haftalar,

benim sorum yurtdışı seyahat masraflarının belli bir kısmı yanlış hatırlamıyorsam belgesiz gider yazılabiliyordu.

bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.
    Merhaba,
    Sanırım İhracat ile Turtdışı İnşaat ve Onarım işlerinde gider yazılabilecek olan %5 ile karıştırmışsınız. Seyahat giderleri için öyle bir hüküm yok.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

sayın tamer başkan,

biz turizm firmasıyız ve genel müdürümüz yurtdışına çeşitli iş nedenleriyle ilgili sürekli çıkıyor ve bir kısım yaptığı harcamalara belge alamıyor.( bahşiş vs....) bu harcamaları gider olarak yazabilirmiyiz.yazabilirsek nekdarını yazabiliriz.

saygılarımla,
    SERKAN GÖLBAŞI

Merhaba,
    Bahşiş v.s. gibi harcamalar V.U.K. tarafından belge olmadan gider yazılması kabul edilen harcamalardandır. Kanunda yurtiçi veya yurtdışı ayrımı yapılmamıştır. Seyahati yapanın beyanı ile giderleştirebilirsiniz.

Alıntı 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu Nickli Üyeden Alıntı
    Tevsikı zaruri olmıyan kayıtlar
    Madde 228 - Aşağıdaki giderler için ispat edici kâğıt aranmaz:
    1. Örf ve teamüle göre bir vesikaya istinat ettirilmesi mutat olmıyan müteferrik giderler;
    2. Vesikasının teminine imkân olmıyan giderler;
    3. Vergi kanunlarına göre götürü olarak tesbit edilen giderler.
    1 ve 2 numaralı fıkralarda yazılı giderlerin gerçek miktarları üzerinden kayıtlara geçirilmesi ve miktarlarının işin genişliğine ve mahiyetine uygun bulunması şarttır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Alıntı sgolbasi034 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın tamer başkan,

biz turizm firmasıyız ve genel müdürümüz yurtdışına çeşitli iş nedenleriyle ilgili sürekli çıkıyor ve bir kısım yaptığı harcamalara belge alamıyor.( bahşiş vs....) bu harcamaları gider olarak yazabilirmiyiz.yazabilirsek nekdarını yazabiliriz.

saygılarımla,
    aşağıdaki madde hükmü doğrultusunda belgesiz gider yazabilirsiniz.

%5 götürü türü gider yazamazsınız

228 vuk. Aşağıdaki giderler için ispat edici kağıt aranmaz:

Aşağıdaki giderler için ispat edici kağıt aranmaz:
    1. Örf ve teamüle göre bir vesikaya istinat ettirilmesi mutat olmıyan müteferrik giderler;

2. Vesikanın teminine imkan olmıyan giderler;

3. Vergi kanunlarına göre götürü olarak tespit edilen giderler.

1 ve 2 numaralı fıkralarda yazılı giderlerin gerçek miktarları üzerinden kayıtlara geçirilmesi ve miktarlarının işin genişliğine ve mahiyetine uygun bulunması şarttır.
    228

2. Vesikanın teminine imkan olmıyan giderler;

3. Vergi kanunlarına göre götürü olarak tespit edilen giderler.

Merhaba,
    Sayın "butterfly effect" benim yazdıklarıma ilave ne yazdığınızı anlayamadım.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

: )

Alıntı Tamer Başkan Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Sayın "butterfly effect" benim yazdıklarıma ilave ne yazdığınızı anlayamadım.
    Sayın Tamer Başkan Açıklayayım;

Anladığım kadarıyla Sizin "% 5 i karıştırmışsınız cevabınızın üzerine" Arkadaş cevabınızı anlayamamış ki üzerine sormuş "biz turizm firmasıyız diye"

Ben de "%5 götürü giderden yararlanamazsınız" diye cevap yazdım. Arada da VUK. 228'i yazıverdim.

Olay tamamen bundan ibarettir.

butterfly effect bu yazmadan durur mu Cevap yazayımda ne olursa olsun mantığıyla nereye kadar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)