kamu işçi maaş

Konu: Ba- Bs Formu Süresi İçinde Verilmedi!!

Ba- Bs Formu Süresi İçinde Verilmedi!!

Merhaba,

Bilindiği üzere, 2006 Yılı dönemine ait, BA ve BS formları en geç 02.04.2007 pazartesi akşamına kadar verilmesi gerekmekteydi. Maalesef, içerisinde 1 limited şirket, 4 bilanço esasına göre defter tutan şahıs mükellefimizin bulunduğu paket sehven onaylanmamıştır.

Limited Şirketin formlarını bugün internet ortamında onayladım. Ekrana herhangi bir usulsüzlük cezası tahakkuk etmedi. Sorum şu:

1- Bu cezalar ilgili vergi dairesince tesbit edilerek mi kesiliyor?

2- BA ve BS bilindiği üzere E-beyanname ile ayrı ayrı gönderilmekte. Ceza her ikisi için ayrı ayrı mı, yoksa sadece 1.390-ytl mi düzenlenecek?

3- V.U.K. 355. maddesine göre 1.390 ytl usulsüzlük cezası kesileceğini biliyorum. Bu hususta ne yapmamı önerirsiniz..?? Uzlaşma talebinde bulunulmasını mı? 376 talebi mi?

Ayrıca V.U.K. da, internet ortamında süresi içinde gönderilmeyen bildirimlerde, ilk 15 gün içinde bildirilirse 1/4 oranında usulsüzlük cezası kesileceği yazıyor. Bu oran, B formlarını bağlar mı?

Bu konudaki mağduriyetime yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Ynt: Ba- Bs Formu Süresi İçinde Verilmedi!!

MERHABALAR,

Evet sanıyorum bu soru tam yerinde ve zamanında oldu. Bu durumda olan başka tanıdıklarımda var belliki mart ve nisan ayının yoğun temposu arasına sıkışan b formları bir çoğumuzun canını yakacak çünkü 1.390 ytl çok ağır bir yaptırım. Bu Ceza uzlaşma müessesesinin içine giriyormu yoksa özel usulsuzlukler gibi dışında mı kalıyor merak ediyorum.
    (Ayrıca şimdi çalışmakta olduğum büroda 2005 yılı b formları paket yapıldıktan sonra bir tanesi unutulmuş, herkes ceza beklerken ankaradan e beyanname merkezinden bir yazı geldi ve sisteme giriş yaptığınız ancak onaylama yapmadığınız anlaşıldığından bir ay içinde internet ortamında onaylamanız halinde cezaya muhattap olmayacaksınız diyordu ve onayladık hiçbir sorun çıkmadı.)
    İLGİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELLEŞİR

Sayın Erhan bey,

ankaradan e beyanname merkezinden bir yazı geldi ifade etmissiniz....Bu yazı size mi geldi? bu yazıyı bizlerle paylaşırsanız seviniriz...

olay gelsin
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

MERHABALAR,

o dönemde burada olan arkadaşla görüştüm. yazı gelmedi ankaradan direk telefon geldi dedi. 2004 yılına ait b formu imiş ayrıca. arkadaşımın söylediğine göre sisteminizde birden fazla olduğu için onaylama yapamamışsınız birini iptal edip diğerini onaylamanız gerekiyor demişler. 2004 yılına ait b formu 01.05.2006 yılında tekrar onaylanmak suretiyle merkeze gönderilmiş. Ufakta olsa yanlış bilgi için özür dilerim. Ama özünde yaşanan olayda hata yok. e beyanname ekranından 2004 yılana ait 01.05.2006 tarihinde onaylanmış b formunu rahatlıkla görebiliyorum.
    Bu Konuda açıklama yapacak kimseler yokmu arkadaşlar. Her ne kadar ben böyle olumlu bir olaya şahit olsamda, bu sene unutan ve zor durumda olan arkadaşlar için olay karşısında doğabilecek cezaya karşı neler yapabiliriz acaba.

teşekkürler.

arkadaş cok gecmişolsun
    [tt][size=9pt][i][color=purple]Aslında söylediklerimden çok , <br />Sakladıklarımda saklıyım.. ve gizlediklerimde gizliyim.. <br />ßu yüzden de anlamak için <br />Konuştuklarımdan çok Sustuklarıma Kulak ver...

Vala durum bu kadar vahimmi yoksa kimse bilmiyormu tam olarak anlayamadım. Sanıyorum yaşayıp öğreneceğiz. hayırlısı olsun.

Arkadaşlar, ilgili formları gönderdim. Ekranda herhangibir usulsüzlük cezası ile karşılaşmadım. Ama bu demek değilki ceza kesilmeyecek. Vergi dairesi veri tabanında geç gönderenler, yada hiç göndermeyenler liste halinde döküm alınıp, cezaları kesiliyormuş.. Bekleyip göreceğiz. Şimdilik bir tebliğgat yok.. Saygılar.

bakın arkadaşlar vuk.mük.355 maddeyi incelerseniz orda cezai yaptırımların neler olduğu yazıyor ama ben dava açanızı öneririm kazanma şansınızda %100 dür.neden diye soracak olursanız bu formlar verilmediği için mükellefe yazılı tebliğ yapılması gerekiyor vuk.mük355 öyle diyor.yazılı tebliğ yapmadan kesiyorlar cezayi sonra sen git mahkemelerde uğraş diyorlar.bu tamamen ilgili memurların konuyu bilmemesinden kaynaklı yada vergi dairesinin işine geliyor.kolay gelsinn
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH&#39;a İnanmaktır...[/b][/color]

merhaba arkadaşlar
    bir mükellefimin geçen sene (2005 yılı) ba bs formunu sehven vermedim. unuttum arada kaydadı. 600 ytl ceza kestiler 1/3 indirimden sonra 400 ytl maliyeye ödedim. bu sene için nasıl bir ceza düşünüyorlar bilemiyorum

KESİLEN CEZA İÇİN BENCE VERGİ MAHKEMESİNE GİDİLMELİ BUNUN SEBEBİ İDARE CEZA KESMEDEN ÖNCE MÜKELLEFE BİLGİ VERMELİDİR. BU EKSİK OLUNCA USUL ÖNÜNDEN EKSİK OLMUŞ OLUR VE FORMLAR PİŞMANLIK HÜKMÜ İL VERİLDİĞİ ZAMAN SRUN KALMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)