kamu işçi maaş

Konu: Yeni Binanın Kirası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    11

    Yeni Binanın Kirası

    Merhaba,
    Okul binası yapmak üzere bir A.Ş.'ne bir vakfın mülkiyetinde bulunan bir binayı kiraladık. İlk 4 yıl kirası için binanın kullanıma hazır hale getirilmesi için yapılması gerekli olan harcamalar A.Ş. tarafından yapılacak ve de vakfa herhangi bir kira ödemesinde bulunulmayacak bu harcamalar kira bedeli olarak sayılacak. Burada kira bedeli olarak sayılan harcamalar için bir stopaj ödemesi yapmamız gerekecek mi?
    A.Ş. yapacağı bu masrafları kendi adına mı yoksa vakıf adına mı fatura ettirecek? Eğer kendi adına fatur ettirecekse Özel Maliyetler hesabında mı takip edeceğiz?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
    İyi çalışmalar...


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yeni Binanın Kirası

    Vakfın mahiyeti önemli bazı vakıflara yapılan kira ödemelerinde stopaj yok.
    Faturalar sizin şirketinize kesilecek
    Özel maliyet olarak kayıt edilecek.
    Özel maliyet toplam kira bedeli ile orantılı olarak amorti edilecektir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    11

    Ynt: Yeni Binanın Kirası

    Vakfın mahiyeti hakkında bir bilgim yok ama sorup öğrenebiliriz. Ama hangi tür vakıflarda muafiyet var nasıl öğrenebilirim?
    Eğer stopaj muafiyeti yoksa burada yapacağımız giderler için herhangi bir stoğaj öademesi yapacak mıyız?(Bu harcamalar kiraya sayıldığı için)
    Teşekkürler cevabınız için.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yeni Binanın Kirası

    Hayır . Siz öncelikle vakfın stopaj karşısındaki durumunu öğrenin.
    Giderler ayrı bir konu kira ile karıştırmayın. Tabi yaptığınız tüm giderleri belgeleyip ÖZEL MALİYETLER hesabına kayıt yapın.
    Kira için sözleşmeye dayanarak tahakkuk yapın vakıf sizden alacaklı olsun. Daha sonra giderler için yaptığınız ödemeyei vakıf hesabı ile karşılaştırın.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    11

    Ynt: Yeni Binanın Kirası

    Anladım teşekkür ediyorum. Öncelikle olarak vakfın stopaj karşısındaki durumunu öğrenmemiz lazım.


  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Yeni Binanın Kirası


    Merhabalar

    GVK Madde:94/5-b 'de mazbut fakırlara yapılan kira ödemelerinden GV. stopajı yapılmayacağı belirtilmiştir.

    Mazbut vakıflar 2762 sayılı Vakfılar kanunun 1. maddesinde aşağıdaki şekilde tarif edilmiştir.

    "İdare uzuvları ve kontrol mercileri

    Madde 1 - (Değişik: 28/6/1938-3513/1 md.)
    4 birinci teşrin 1926 tarihinden önce vücut bulmuş vakıflardan
    A - Bu kanundan önce zapt edilmiş bulunan vakıflar,
    B - Bu kanundan önce idaresi zapt edilmiş olan vakıflar,
    C - Mütevelliği bir makama şart edilmiş olan vakıflar,
    D - Kanunen veya fiilen hayri bir hizmeti kalmamış olan vakıflar,
    E - Mütevelliliği vakfedenlerin ferilerinden başkalarına şart edilmiş vakıflar,
    Vakıflar Umum Müdürlüğünce idare olunur. Bunların hepsine birden (Mazbut vakıflar) denir."

    Maddedeki tarife girmeyen vakıfların kira gelirleri GV'si stopajına tabi olacaktır.

    Görüldüğü gibi bu tip vakıflar istisnai durumdadır. Sizin kiracısı olduğunuz vakfın bu tip bir vakıf olduğunu zannetmiyorum (Olabilir de) . GVK?nun 96. maddesine göre ödemeler hesaben de yapılsa tevkifat yapılır. Bu nedenle ödenen kiradan stopaj yapılmalıdır (%20)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 2 Yıl Aktifte Duran Binanın Satışı
    Konu Sahibi Day-Dream Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 27.Ocak.2013, 08:42
  2. Binanın Aktife Alınması
    Konu Sahibi fb1907 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Ekim.2008, 12:06
  3. Alınan Binanın KDV'si
    Konu Sahibi aodabası Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2007, 16:05
  4. İnşaat Halinde Binanın Satışında Kdv!
    Konu Sahibi demir.38 Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 13.Ekim.2006, 13:04
  5. Binanın Aktife Kaydı
    Konu Sahibi smmm Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 21.Kasım.2005, 13:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36