taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: YMM Yaptırımı

YMM Yaptırımı

YMM firmalarının yaptırımı ne kadardır?

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: YMM yaptırımı

Ben ne demek istediğini anlayamadım. YMM firmasının yaptırımı ne demek?
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Ynt: YMM yaptırımı

Birçok görev ve yetkileri vardır. Biraz konuyu açabilirmisiniz?

Ynt: YMM Yaptırımı

YMM firmalarının yaptırımını sormanizdaki psikolojiyi az ya da çok anlayabiliyorum.

Gerek YMM'ler olsun gerekse 10 yıl civarı tecrübeli başdenetçiler olsun, yardımcı arkadaşlar olsun,...hepsi firmanın vergisel açıdan riske girmemesi için çalışmakta ve şirketlere denetimden öte danışmanlık vermektedirler.

Ama,

Çoğu firma denetimi (SPK, vergi, ufrs...vs) hırsız-polis olayı gibi gördüğü için ve denetçileri omuzomuza çalışacakları danışmanlar olarak görmek yerine dedektif gibi gördükleri için firma ziyaretlerindeki (denetim değil) çalışmalardan verim alınamamaktadır.

Sayın imeyveci, YMM'lerin firmaya olan yaptırımlarında öte YMM'ler ile elbirliğiyle çalışıp oradaki personelin önerilerine kulak verirseniz zaten YMM'lerin yaptırımı nedir diye sormazsınız.

Küçük bir hesap ile,

Bir muhasebe müdürü iş ömrü boyunca (35 sene diyelim) 35 tane kapanış ve envanter işlemi yapar. Oysaki 10 yıllık tecrübeli bir denetçi-danışman (20 firmaya baksa) 10 yılda 200 kapanış yapar.

Sözün özü YMM'lerin yaptırımını öğrenmekten öte oradaki üstadlarla elbirliği yapmak her ikitarafında lehine olup mesleki gelişimine yardımcı olacaktır.

[quote=butterfly effect ]
    YMM firmalarının yaptırımını sormanizdaki psikolojiyi az ya da çok anlayabiliyorum.

Gerek YMM'ler olsun gerekse 10 yıl civarı tecrübeli başdenetçiler olsun, yardımcı arkadaşlar olsun,...hepsi firmanın vergisel açıdan riske girmemesi için çalışmakta ve şirketlere denetimden öte danışmanlık vermektedirler.

Ama,

Çoğu firma denetimi (SPK, vergi, ufrs...vs) hırsız-polis olayı gibi gördüğü için ve denetçileri omuzomuza çalışacakları danışmanlar olarak görmek yerine dedektif gibi gördükleri için firma ziyaretlerindeki (denetim değil) çalışmalardan verim alınamamaktadır.

Sayın imeyveci, YMM'lerin firmaya olan yaptırımlarında öte YMM'ler ile elbirliğiyle çalışıp oradaki personelin önerilerine kulak verirseniz zaten YMM'lerin yaptırımı nedir diye sormazsınız.

Küçük bir hesap ile,

Bir muhasebe müdürü iş ömrü boyunca (35 sene diyelim) 35 tane kapanış ve envanter işlemi yapar. Oysaki 10 yıllık tecrübeli bir denetçi-danışman (20 firmaya baksa) 10 yılda 200 kapanış yapar.

Sözün özü YMM'lerin yaptırımını öğrenmekten öte oradaki üstadlarla elbirliği yapmak her ikitarafında lehine olup mesleki gelişimine yardımcı olacaktır.

Butterfly dedektif

Cevabın için teşekkür ederim ama Bilimden uzak ve insanalara psikolojik yaklaşan sayın Prof.Dr. Haydar DÜMENİ anımsattın . Yazında açılışın öneminden bahsetmişsin ne güzel değilmi.

Ortamı geren bir yapın var. Eğer sende dediğin gibi bir çalışansan senin gibi ler yüzünden zaten bu soruyu yazdım.

Benim 25 senelik bilgi birikimim, yönetici vasfım ve bu işin mektebinden olmamla alakalı olarak 200 kere açılmış bir kişi olarak tavsiyem sınırları korumak.

Ve yazdığın sorudaki KKEG yapımına karşıyım.Çünkü denetçilerin işi gücü KKEG.

Yapmayın sayın imeyveci,

YMM' lerce tam tasdik kapsamında yapılan denetimler zorunluluk olmadığı halde şirketlerce talep edilmektedir. Bunun sebebi şirketin iç kontrol mekanizmasını kurup işletemediği veya yönetemediğinden kaynaklanmaktadır. YMM' nin yaptığı iç kontrol ve istifade edebiliyorsanız danışmanlığıdır. Bildiğiniz gibi bu işin sorumluluk istemesi gereği, zor olsada objektif davranılması gerekmektedir. İşte bu objektif tavır sanki şirket çıkarlarını gözetmeyen sürekli KKEG yazdıran bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Lütfen haksızlık etmeyin.

Sayın imeyveci, tecrübenizi tebrik ederim. Nice 25 senelere.

Ne demek istediğinizi anlayamadım,

KKEG mevzusunu da anlayamadım.

Ben de ne ögrendiysem denetçilerden ögrendim. Bir çok denetçi arkadaşım var, haksızlık etmeyin.

Sayın imeyveci

Yeminli Mali Müşavirlikte çalışan bir kişi olarak sözlerinizi kınıyorum

Ayrıca Yeminli Mali Müşavir; Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, fınans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmaktır.

Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmaktadır.
    Bu işlerin yanı sıra işleri Kanunun 12 nci maddesine göre çıkartılacak yönetmelik çerçevesinde tasdik işlerini yapmaktır

Yeminli Mali Müşavirler yaptıkları tasdikin doğruluğundan sorumludurlar. Yaptıkları tasdikin doğru olmaması halinde tasdikin kapsamı ile sınırlı olmak üzere zıyaa uğratılan vergilerden ve kesilecek cezalardan mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar.
    Ayrıca GMANCE 'nin söylediklerine katılıyorum Yeminli Mali Müşavirler vergi ve sorumluluklardan ziyade anlaşma yapılan şirketlerin bir anlamda danışmanıdırlar. Size tavsiyem bundan mümkün olduğunca yararlanabilmenizdir.
    Söylesem tesiri yok;<br />Söylemesem gönül razı değil.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Doğrusu ben de bu sorunun amacını anlayamadım.???? Ayrıca genelleme yapmak ne kadar doğrudur. Her meslekte olduğu gibi iyisi var kötüsü var.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)