kamu işçi maaş

Konu: Avukatlık Adi Ortaklığında Stopaj Mahsubu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    14

    Avukatlık Adi Ortaklığında Stopaj Mahsubu

    arkadaşlar şu stopaj konusuyla ilgili mahsubu bir türlü anlayamadım. sanırım biraz daha pişmem gerekecek bu konuda.konu şu; avukatlık adi ortaklığında 2007 - 3 aylık muhtasar beyannamesinde kira ve işçi gelir vergisi ödemeleri 4594 ytl çıkıyor. bu avukatlar kestikleri sm makbuzlarında 7500 ytl stopaj görünüyor.bu kesilen makbuzlarla ilgili stopajı, 3 aylık muhtasar beyannamede çıkan ödemelerle mahsup edebiliyormuyum.yoksa sadece geçici vergi demi mahsup etmem gerekiyor.nasıl bir uygulama yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinecem ,şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    545

    Ynt: Avukatlık Adi Ortaklığında Stopaj Mahsubu

    aynı soruyu az önce de mi okudum?
    yanlışlıkla mı kasıtlı mı 2 kez konu açılmış?
    acaba ben mi yanılıyorum..

    muhtasar beyannamede bildirdiğin stopaj senin çalışanlara ve mülk sahibine ödeme yaparken kestiğin vergi olu muhastar beyanname ile beyan edilip ödenir.

    makbuzlardaki stopaj ise sana yapılan ödemelerde, ödeyenin senden yaptığı kesintidir ve senin yerine ilgililer muhtasarla vergiyi öderler. bu ödenen vergileri de sen gerek geçici gelir gerekse vergisi beyannamelerinde hesapladığın gelir vergisinden indirirsin..

    2 farklı durum söz konusu..birinde stopajı yapansın, diğerinde stopaj yapılan..
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    14

    Ynt: Avukatlık Adi Ortaklığında Stopaj Mahsubu

    arkadaşım doğru söylüyorsun iki aynı konu açtım diğerini silemedim. nasıl silindiğini bilmediğim için.
    cevabın için teşekkür ederim. muhtasarla ilgili kısmı anladım sadece bu dönemki geçici vergiyle( ödenecek vergi çıktığında )avukatların kestiği serbest meslek makbuzundaki stopaj tutarını mahsup edebilecekmiyim yoksa yıllık beyannamedemi sadece mahsup yapacağım.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    355

    Ynt: Avukatlık Adi Ortaklığında Stopaj Mahsubu

    işinize yarayabilir...
    Avukatların vekalet ücretlerinde stopaj uygulaması



    Mesut Koyuncu / Maliye Bakanlığı eski Baş Hesap Uzmanı

    Avukatlık Kanunu'nun 164 ve 166'ncı maddelerinde, avukatlık ücreti tanımlanmakta ve kaynakları itibariyle, sözleşmeye bağlı olarak iş sahibinden sağlanan vekalet ücreti ile dava sonunda kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenilen vekalet ücreti olmak üzere iki ayrı vekalet ücretinden söz edilmektedir.

    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın vermiş olduğu bir özelgede;

    "....

    ..., dava sonunda mahkeme kararı ile tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenilecek vekalet ücretinin Gelir Vergisi Kanunu'nun 65 ve 66. maddelerine göre serbest meslek erbabı avukatlara ödenmesi ve ödemeyi yapanın kanunun 94. maddesinin 1. fıkrasında sayılanlardan olması halinde brüt ücret tutarı üzerinden 2003/6577 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca yüzde 22 oranında tevkifat yapılması gerekmektedir" görüşüne yer verilmiştir.

    Bu özelge doğrultusunda icra daireleri, Avukatlık Kanunu'nda yer alan vekalet ücretlerinin dava sonunda mahkeme kararına göre tarifeye dayanılarak icra dairelerince borçludan alınarak müvekkili adına takibat yapan alacaklı tarafın avukatına ödenmesi halinde, kanunun 94'üncü maddesinin ikinci bendine istinaden tevkifat yapmaktadırlar.

    Bilindiği üzere, Gelir Vergisi Kanunu'muzun 94'üncü maddesinde düzenlenmiş bulunan vergi tevkifatı, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben yapılmaktadır. Aynı maddenin serbest meslek erbabından tevkifat yapılmasına olanak tanıyan ikinci bendi, yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemelerden (noterlere serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemeler hariç), şeklinde düzenlenmiştir.

    Dolayısıyla icra dairelerinin, avukatlara ödenecek tutardan Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinin ikinci bendine istinaden tevkifat yapabilmelerinin, üç ana unsuru bulunmaktadır:

    1- Dava sonunda kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenilen bir vekalet ücretine hükmedilmesi,

    2- Bu vekalet ücretinin, Gelir Vergisi Kanunu'nun 65 ve 66'ncı maddelerine göre serbest meslek erbabı niteliğine haiz bir avukata ödenmesi,

    3- Tevkifatın ödeme yapılan avukatın serbest meslek kazancına mahsuben yapılması.

    Ancak ücretli olarak avukat istihdam eden, istihdam ettiği avukatlarına ücret ödeyen, ödediği ücreti de Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinin birinci bendi gereğince tevkifata tabi tutan mükelleflerde yukarıda aktardığımız süreç farklılık arz etmektedir.

    Bu şekilde avukat istihdam eden mükelleflerin taraf olduğu icra davalarında, bu davaları takip eden ücretli avukatların lehine Avukatlık Kanunu hükümlerine göre tespit edilen vekalet ücretlerinin, bu ücretler öncelikle avukatı istihdam eden mükellefin geliri sayılacağı, sonradan avukata aktarılması halinde ise ücret niteliğinde bir ödeme olduğundan Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinin birinci bendi gereğince mükellef tarafından tevkifata tabi tutulacağından, icra dairelerince şirketlerin bordrolarında kayıtlı ücretli avukatlara yapılacak ödemelerden Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinin ikinci bendi gereğince tevkifat yapılmaması gerekmektedir.

    Zaten yukarıya aktardığımız özelgede de Vergi Dairesi Başkanlığı, yapılacak stopajın sınırını çizmek adına "Gelir Vergisi Kanunu'nun 65 ve 66. maddelerine göre serbest meslek erbabı niteliğine haiz bir avukatlar" tabirini kullanmakta, ücretli olarak çalışan avukatlar bu tanıma girmeyeceklerinden, bunlara icra daireleri kanalıyla ödenecek vekalet ücretlerinin Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinin ikinci bendi gereğince icra daireleri tarafından tevkifata tabi tutulması mümkün bulunmamaktadır.

    Aksi halde, icra dairelerince mükelleflerin bordrosunda ücretli olarak görülen avukatlara, Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinin ikinci bendi gereğince tevkifat yapılması durumunda, ücretli olarak çalışan avukatlar serbest meslek erbabı olmadıklarından ve dolayısıyla serbest meslek erbabı olarak gelir vergisi beyannamesi vermeyeceklerinden, tevkif edilen bu vergilerin gerek avukatlarca ve gerekse bunları istihdam eden mükelleflerce mahsup edilmesi mümkün bulunmamaktadır.

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Avukatlık Adi Ortaklığında Stopaj Mahsubu

    yönetimin almış olduğu karar gereği artık kendi mesajlarımızı silemiyoruz. ancak yazdığınız mesajın alt tarafındaki "Moderatöre Bildir" tıklayıp yanlışlıkla açtığınızı yazarsanız yetkililer silebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Stopaj Alacağından Bağkur Mahsubu Mümkün mü ?
    Konu Sahibi weronx Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Ocak.2013, 17:10
  2. Ygv' den stopaj mahsubu hk.
    Konu Sahibi bkr Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Mart.2011, 17:42
  3. Bulgaristan dan alınan avukatlık hizmeti stopaj kesintisi ?
    Konu Sahibi YILMAZCELIK57 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Şubat.2011, 09:31
  4. Avukatlık Stopaj
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 06.Ekim.2010, 17:53
  5. Kooperatif-G.V Stopaj Mahsubu
    Konu Sahibi MESUT Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Nisan.2008, 19:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36