kamu işçi maaş

Konu: geç ödenen kira gider mi gitmez mi! (sene atlamış)

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    615

    geç ödenen kira gider mi gitmez mi! (sene atlamış)

    selamlar.

    mükellef bir sebebden 2004'e kirasının tamamını 2005 ocak ayında ödemiş.

    şimdi 2004 yılı içinde ödeme olmadığı için gider de gösterilmemiş ve de doğal olarak tevkif de yapılmamış.

    şimdi öncelikle mülk sahibi açısından ; tahsil etmesede emsal kira bedelini ya da emlak değerinin %5 kadarını kira geliri göstermek olarak zorunda.

    1-peki ocak ayında tahsil ettiği için tahsil olunan yılın geliri olduğu için bunu mahsup mu edecek ki mükerrer vergi olmasın?!

    2-nasıl olsa ocak .mart ayı gelmemiş beyanname vermemişsin. ait olduğu 2004 yaz diye düşünenler var mı , varsa; peki tahsilat mayıs da vaki olsa bir önceki sorunun cevabı ne olur?

    3-kiracı açısından bu normalde gider olması gerekir. bu konuda KKEG diye düşünenler var mı varsa gerekçeleri nelerdir.

    4-ve bu tediye muhtasar beyanına yansıması nasıl olacak.

    değerli fikirlerini ve tecrübelerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.

    saygıyla...

    Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: geç ödenen kira gider mi gitmez mi! (sene atlamış)

    Alıntı heerdeem Nickli Üyeden Alıntı
    şimdi öncelikle mülk sahibi açısından ; tahsil etmesede emsal kira bedelini ya da emlak değerinin %5 kadarını kira geliri göstermek olarak zorunda.


    saygıyla...
    Merhaba,
    Gelir Vergisi Kanununun Gayrimenkul Sermaye İradında Gayri Safi Hasılat başlıklı 92. maddesine göre 2004 yılında tahsilat yapılmadığına göre gelir beyan etmesine gerek bulunmamaktadır.

    Kod:
                 Gayrisafi hasılat:
    
                 Madde 72 – Gayrimenkul sermaye iratlarında, gayrisafi hasılat, 70 inci maddede yazılı mal ve hakların kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakten veya aynen tahsil edilen kira bedellerinin tutarıdır.
    Kiracı açısından ise, Vergi Usul Mevzuatına göre tahakkuk usulü geçerli olduğuna göre kiracının bence 2004 yılında gider tahakkuku yazarak matrahın tesbitinde kirayı göz önüne almasında bir sakınca yok
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    615

    geç ödenen kira gider mi gitmez mi! (sene atlamış)

    selamlar.

    değerli Tamer Başkanım.

    şimdi ödeme olmadan tevkif yapamıyoruz. sanırım burada hemfikiriz.

    e tevkif yapmadan da gider tahakkuku yapılabilir mi.ssk da tahakkuk ediyoruz ama ödenme yapılmadan gider olarak masrafa yazıp gelirden düşemiyoruz.??

    biraz tereddüdlü nokta...

    saygıyla...
    Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    geç ödenen kira gider mi gitmez mi! (sene atlamış)

    Merhaba,

    SSK ile ilgili durum, özel bir hükümden doğar. Bunu genelleştirmeyiniz.

    Sayın Başkan'ın söylediği doğrudur. 2004 yılında gider tahakkuku yapmalıydınız.

    Şimdi ne yapılabilir; 2004 yılı geçmiş durumda.. Kiranızı 2004 yılında tahakkuk ettirmediğinize ve 2005 yılında ödediğimnize göre, stopaj da yaparak 2005 yılında giderleştireceksiniz.

    Ancak, kullanacağınız hesap, 7 grubundan olmayacak, sadece 681 hesabı kullanabilirsiniz. Çünkü gider önceki döneme ait. 7 grubu hesapları ise, cari dönem içindir.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çek İle Peşin Ödenen Kira
    Konu Sahibi standart Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Kasım.2014, 15:09
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Mart.2013, 12:20
  3. Sonraki Sene Ödenen Serbest Meslek Ücreti
    Konu Sahibi Cerrah Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 02.Kasım.2011, 14:42
  4. Geçen sene yapılan Sağlık sigortasının, bu sene iadesinin muhasebe kaydı
    Konu Sahibi trmersin Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Haziran.2011, 09:26
  5. Ltd Ortaklık Devrini Yapmış Ama Şirket Müdürlüğünü Atlamış
    Konu Sahibi SerdarYILMAZ Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2008, 10:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36