kamu işçi maaş

Konu: Amortisman

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

Amortisman

otele alınan demirbaşlar,

gardrop,,yatak,
    banyo kapısı,oda kapısı,restoran sandalyesi
    mini bar dolap,
    küvet,duşakabin,
    fayans,parke
    uydu alıcı,
    VCD,DVD player,
    televizyon anteni, alınmıştır.rakamları oldukça yüklüdür. bunları demirbaş defterine kaydedeceğim. fakat bır konuda tereddütüm var.

VUK 333 tebliğe baktığım zaman,
    58. konaklama işletmeleri ile lokanta gazino,kahvehane,kıraathane,pavyon,kır bahçesi,pastane bar ve emsali umumi istirahat ve toplantı yerlerinde kullanılan iktisadi kıymetler için 5 yıl / % 20
    amortisman oranı diyor.
    yukarıda saydığım demirbaşların hepsine bu oranı uygulayabilirmiyim?

uygulayacağım amortisman oranları,2007/1.dönem geçici vergi beyanını doğrudan etkileyeceği için tereddütdeyim.yani çıkacak kar oranı,giderleştirebileceğim amortisman oranına bağlı. bu konuda deneyim sahibi arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Ynt: Amortisman

Sayın NİSAN123,

VUK 339 nolu GT

2. Sektörel Ayrım ile 1-6 Bölümleri Arasında Yer Alan Genel Sınıflama Arasındaki İlişki

333 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 1-6 bölümleri arasındaki sınıflamalar, tüm mükellefler için ortak hükümler içermekte ve bu iktisadi kıymetler genel olarak tüm sektörlerde ana faaliyete ilişkin aşamaların dışında kullanılan iktisadi kıymetlerden oluşmaktadırlar. Sektörel sınıflamalarda yer alan iktisadi kıymetler ise mükelleflerin faaliyet konuları dikkate alınarak tespit edilen ve bizzat üretim, imalat, hizmet vb. aşamalarda kullanılan iktisadi kıymetlerdir. Böylece, mükellefler öncelikle faaliyette bulundukları sektörü tespit ederek hangi iktisadi kıymetin hangi sınıflamaya dahil olduğunu belirleyeceklerdir. İlgili sektörde ismen belirtilmeyen ancak 1-6 bölümleri arasında yer alan iktisadi kıymetler ise 1-6 bölümünde gösterilmiş olan faydalı ömürleri üzerinden amortismana tabi tutulacaklardır.

Sektörel sınıflamada ismen belirtilmeyen iktisadi kıymetlerin 1-6 arasındaki sınıflardan herhangi birinde yer alması durumunda öncelikle 1-6 arasında yer alan amortisman oranları üzerinden amortismana tabi tutulmaları gerekmektedir.

Örneğin, madencilik sektöründe kullanılan bir kamyon madencilik sektörüne ilişkin (8) numaralı sektörel sınıflamada ismen yer almamaktadır. Ancak, bu sektörde kullanılan kamyon "6.Taşıma Araçları" genel sınıflamasında yer aldığından dolayı madencilik sektörüne ilişkin faydalı ömür (10 yıl) üzerinden değil 6. numaralı sınıflamadaki faydalı ömürler (Hafif Kamyonlar 4 yıl veya Ağır Yük Kamyonları 5 yıl) üzerinden amortismana tabi tutulacaktır.

NİSAN123 Guest

Sn gmance,
    gönderdiğiniz tebliğden alıntıda deniyor ki;

Sektörel sınıflamada ismen belirtilmeyen iktisadi kıymetlerin 1-6 arasındaki sınıflardan herhangi birinde yer alması durumunda, öncelikle 1-6 arasında yer alan amortisman oranları üzerinden amortismana tabi tutulmaları gerekmektedir.

bizim durumumuz açısından değerlendirildiğinde,1-6 arası sınıflar,sektörlere değilde genele hitap ettiği için ,önce 1-6 arası sınıflara bakıp o bölümlerde bulamazsak,sektörel sınıflamalarda yer alan 58.sınıflamada yazan oranı uygulayacağız.yani incelediğim kadarıyla benim anladığım bu.

bir de;
    örneğin:gardrop almışız.atıyorum 280.00 ytl den 100 adet : 28.000.00.ytl

şimdi bazı arkadaşlar diyorki '' bu rakamı direk gidere atabilirsin. çünkü tanesinin fiyatı, amortısman ayırma sınırı olan 560.00.ytl yi geçmiyor.''
    ben onlara katılmıyorum.bu gardropları demirbaş kaydetmem gerektiğini düşünüyorum.çünkü gerçekden demirbaş.sizler nasıl yorumlarsınız?

M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

Alıntı NİSAN123 Nickli Üyeden Alıntı
    bir de;
    örneğin:gardrop almışız.atıyorum 280.00 ytl den 100 adet : 28.000.00.ytl

şimdi bazı arkadaşlar diyorki '' bu rakamı direk gidere atabilirsin. çünkü tanesinin fiyatı, amortısman ayırma sınırı olan 560.00.ytl yi geçmiyor.''
    ben onlara katılmıyorum.bu gardropları demirbaş kaydetmem gerektiğini düşünüyorum.çünkü gerçekden demirbaş.sizler nasıl yorumlarsınız?
    Merhaba,

Burada sanırım ilk önce mantık gözetmek lazım. Gider dediğimizde benim aklıma ilk gelen onun satılabilir olmamasıdır.

Mesela Elektrik bir giderdir, İşçilik bir giderdir, Yani senin tezin demirbaşa alma tezine katılıyorum.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

nisan123 önce 7 ve sonrasındaki sektörlerde sektörünüzü bulacaksınız. sektörünüz içinde ismen geçiyor ise o oranı ismen geçmiyor ise 1-6 arasındaki oranı kullanacaksınız.

Sayın NİSAN123 ,

Bu konu bizim çalıştığımız müşterilerimizle de bazen problem olmaktadır. Benim görüşüm;

İşletmede bir yıldan fazla kullanılan yıpranmaya, aşınmaya, kıymetten düşmeye maruz bulunan iktisadi kıymetler iktisadi ve teknik bakımdan bütünlük arz ediyorsa tutarı toplu olarak dikkate alınır denilmektedir.

İktisadi ve teknik bakımdan bütünlük kavramından benim anladığım: iktisadi kıymetlerin, üretime herhangi bir aşamada değer kazandıracak nitelikteki bir fonksiyonu birbirlerini tamamlayarak yerine getirmesidir.

Saymış olduğunuz demirbaşlar, otelcilik hizmet üretiminin ayrı ayrı fonksiyonlarıdır. Nihayetinde bir bütünün birbirinden ayrılamayacak parçaları olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaldı ki,100 adet dolap aldık. Bunlar ayrı ayrı odalarda duracak, o halde amortisman sınırını aşmıyorsa gider yapalım. Düşüncesine hiç itibar etmeyin derim. Dolaplar hizmet üretiminin bir aşamasında devreye girmekte ve fonksiyonu tamamlamaktadır. Dolayısıyla 100 adet dolabı herbiri münferiden değerlendirmek, sağlıklı bir yaklaşım olmayacağı düşüncesindeyim.

İyi Çalışmalar ....

NİSAN123 Guest

cevaplara teşekkür ederim.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu sizin verdiğiniz örnekte elbette bir bütünlük söz konusudur. Bunu tartışmak dahi bence zaman kaybıdır.
    Aksini düşünelim siz oteliniz için 100 tane dolap aldınız, demirbaşa kayıt etmediniz gider yazıp indirdiniz. Vergi incelemsinde derhal matrah farkı ile karşırsınız. Aksini ispat etmek de size düşer.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba,
    Kullandığı işyeri kira olan bir lokanta işletmesi, soğuk hava odası ve tesisatı yapıyor. Bu harcama nasıl muhasebeleştirilir acaba? İşletmenin demirbaşına kaydedilip amortisman suretiyle mi giderleştirilmelidir; yoksa işyerimizi kiralıyoruz mantığı ile hareket edilip özel maliyet suretiyle mi giderleştirilmelidir? Sözünü ettiğim bu soğuk hava odası taşınabilir birşey, işyeri başka bir yere taşındığında oraya da götürülebilir ancak bu odaya bağlı olan elektrik, boru, gaz tesisatları öyle sökülüp yeniden kullanılacak cinsten değil.
    Teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)