kamu işçi maaş

Konu: Cep Telefonu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    20

    Cep Telefonu

    cep telefon alış satışı yapan bir işletme 2.el cep telefonu satışı ve alışı yapacak.nasıl gider veya gelir gösterebiliriz?
    gider pusulası düzenleyebilir miyiz?


  2. #2
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.779

    Ynt: cep telefonu

    Vergi mükellefi olmayan kişilerden mal veya hizmet alımları için gider pusulası düzenleyebilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    411

    Ynt: Cep Telefonu

    T.C
    İSTANBUL VALİLİĞİ

    İl Defterdarlığı

    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü



    Sayı: B.07.4.DEF.0.34.11-94/13

    Konu: Vergi mükellefi olmayan nihai

    tüketiciden cep telefonları satın

    alınması halinde tevkifat yapılıp

    yapılmayacağı hk.







    İLGİ: 21.04.2003 tarihli dilekçeniz.



    İlgide kayıtlı dilekçenizde, .....................Vergi Dairesi Müdürlüğü?nün ............................. vergi numarasında kayıtlı mükellefi olduğunuzu; vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden gider pusulası vasıtasıyla cep telefonları satın aldığınızı belirterek, söz konusu makineleri satın alırken tevkifat yapılıp yapılmayacağını sormaktasınız.



    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 3946 sayılı Kanun?un 22. maddesiyle değişik ?Vergi tevkifatı? başlıklı 94. maddesinde; ?Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.? denilmektedir.



    Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup (4369 sayılı Kanunun 81. maddesiyle değişen ibare, Yürürlük 01.01.1999) 13. bendinde ?Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden? tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.



    Bu hükümlere göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden aldığınız makineler (cep telefonu) için ödeyeceğiniz bedel için gider pusulası düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cep telefonu
    Konu Sahibi bilge10 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2010, 18:06
  2. Cep telefonu faturalarında kdv.
    Konu Sahibi GÜLÜŞ Forum KDV
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 05.Şubat.2010, 13:05
  3. Cep Telefonu Kdv Oranı
    Konu Sahibi ELMAR Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Nisan.2009, 18:30
  4. Cep Telefonu Kaydı?
    Konu Sahibi teogang Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Şubat.2008, 16:38
  5. Cep Telefonu
    Konu Sahibi ş.ebru Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Mayıs.2007, 13:10

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36