kamu işçi maaş

Konu: Reşit Olmayana Fatura Kesilebilir mi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    233

    Reşit Olmayana Fatura Kesilebilir mi ?

    Merhaba,

    Bir aileye hizmet verdiğimiz zaman (yetişkin ve çocuk fiyatı farklı) örneğin 4 kişi. x kişi eşi ve 2 tane çocuğu. Hepsine ayrı ayrı fatura kesmemizin sakıncası varmı ? Yoksa çocukların faturalarını anne veya babasına mı kesmeliyiz ??


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    98

    Ynt: Reşit olmayana fatura kesilebilir mi ?

    kolay gelsin
    hastane faturasını göz önüne alıyorumda hizmet kime yapılmış ise
    fatura onun adına kesiliyordu
    kesilmesinde bir sakınca olmdağı kanaatindeyim
    örneğin sünnet olan çocuğun faturasını anne ismine kesilmesi biraz tuhaf olabilir

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Reşit olmayana fatura kesilebilir mi ?

    Kesilebilir. Reşit olmayan küçükler medeni haklarını kanuni temsilcileri aracılığı ile kullanırlar. Bu da normal şartlarda çocuğun VELİSİ dir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Ynt: Reşit Olmayana Fatura Kesilebilir mi ?

    Kesilir.. Özel okullarda da faturalar hep öğrenci adına kesiliyor.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Reşit Olmayana Fatura Kesilebilir mi ?


    Merhabalar

    Vergi usul kanununun 9. maddesinde ?Mükellefiyet ve vergi sorumluluğu için kanuni ehliyet şart değildir.? hükmü vardır. Ancak, konuyu sadece vergi hukuku açısından değerlendirmek yanlış sonuçlar doğurur.

    Fatura tarafları borç altına sokan hukuki bir muamelenin teyididir. Bu borç, hizmet, istisna, alım-satım gibi akitlerden doğar. Akit yapmak ise kanunen ehil kişiler için söz konusu olabilir. Bu itibarla kanunen ehil olmayan kişileri borç altına sokan ticari muamelelerde, bu muameleye cevaz veren kanuni temsilcinin de bulunması şarttır. Aksi halde yapılan işlem batıl olur. Yani tarafları borç altına sokamaz.

    Bilindiği gibi fatura itiraz halinde bağlayıcılığı şarta tabi olan bir vesikadır. Tebliğ edilen faturaya 8 gün içinde itiraz edilmezse bundan doğan borç kesinleşir. Faturanın tebliği ise ticarethane veya kanuni ikametgaha yapılır. Kanunen ehil olmayan kişinin ikametgahı ise kanuni temsilcisinin ikametgahıdır. Bu itibarla tebliğin kanuni temsilciye yapılması gerekir.

    Bundan çıkan sonuç; faturada kısıtlının isminin yanında kanuni temsilcisinin de isim adresinin bulunması gerekeceğidir.

    ..................................


  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Reşit Olmayana Fatura Kesilebilir mi ?

    Küçüklerle yapılan işlemlerde borç altına sokma durumunda veli nin imzası ile gerçekleşir. Ancak fatura kesilmesi her zaman borçlandırma anlamına gelmez. Fatura bedeli daha önceden de ödenmiş olabilir.
    Çok istisnai bir durum ama Sn. Erol haklıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Bir İrsaliye İçin Birden Fazla Fatura Kesilebilir mi ?
    Konu Sahibi Kıtmir Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Mart.2019, 20:26
  2. Şahıs Firmasına İhraç Kayıtlı Fatura Kesilebilir mi ?
    Konu Sahibi Ero06 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Nisan.2017, 12:31
  3. E-fatura Kimlere Kesilebilir?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Ocak.2016, 14:52
  4. Konsinye mal irsaliyeli ürünler satılmadan fatura kesilebilir mi?
    Konu Sahibi hakanknt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Aralık.2011, 18:54
  5. İthalat Yapılmadan Önce Fatura Kesilebilir mi?
    Konu Sahibi Maskot Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 26
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2009, 12:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36