kamu işçi maaş

Konu: Bahşiş

Bahşiş

Merhaba,

Bir otelde yapılan organizasyon için satıcı 100.000 ytl fatura kesmiştir. Müşteri firma bu meblağdan ayrı olarak otel personeline 2500 ytl bahşiş bırakmıştır. Herhangi bir belge yok. Bunu gider olarak kullanma şansımız varmı ?

Ynt: Bahşiş

Sayın accountmanager,

Bahsiş konusu MB özelgelerinde zaten gider olarak kabul edilmemektedir. Kaldı ki sizin bahşiş tutarınız bahşişliği de geçmiş. Benim şahsi kanaatim gider olamayacağından yanadır.

Selam

GMANCE katılıyorum zaten gider yazılsa bile ortada evrak yok açıklamasını nasıl yapacaksınız.

Fakat personelinize gider pusulası keserseniz, tabi buda %10 vergi doğurur hem gider yazarsınız hemde kasanızdan resmi çıkış yaparsınız.
    Bildiğini paylaşmak önemli bir erdemdir.

ticari teamüller , örf ve adetler gibi kavramlar yer alır vergi yasalarında.bahşiş konusunda teamül %10'dur ve ödenen 2.500,00ytl büyük bir meblağ değil teamüllere göre.VUK madde 228de tevsiki zaruri olmayan kayıtlar açıklanmıştır ve bahşiş bu bağlamda değerlendirirlebilir. hatta maddenin son paragrafında "işin genişliğine ve mahiyetine uygun bulunması şarttır" ifaadesi yer almaktadır, ki bahşiş konusunda işin genişliğine uygun harcama %10 demiştik az önce.bu yönden bakıldığında gider yazılmasında sakınca olmamakla birlikte benim başıma gelse ben gider yazarmıydım..sanırım hayır..

en makul çözüm gider pusulası ile hizmet alımı...
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

100000 YTL ye göre bu rakam çok değil. % 2,5 oluyor. Ben işi garantiye almak için gider pusulası alıp notere tasdik ettiriyorum. Mali müşavirimiz %5 stopaj ayırarak karşı tarafa gider pusulasını imzalatmamız gerektiğini söyledi. Bunun bir sakıncası varmı ?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bahşiş oranı değişkendir. Yerleşmiş bir oran yoktur. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde % 8 dir.
    Ancak arkadaşların da belirttiği gibi burda ki oran %2,5 çok makul. Yapılacak şey (turizm firmaları uygular) Bunu antetli bir kağıda yazdırıp otele kaşeletmektir.
    Önemli olan yapılan otel harcamasının gerçek olması ve ticari faaliyetin yapılmasına yönelik bir harcama olmasıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Bahşiş oranı değişkendir. Yerleşmiş bir oran yoktur. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde % 8 dir.
    Ancak arkadaşların da belirttiği gibi burda ki oran %2,5 çok makul. Yapılacak şey (turizm firmaları uygular) Bunu antetli bir kağıda yazdırıp otele kaşeletmektir.
    Önemli olan yapılan otel harcamasının gerçek olması ve ticari faaliyetin yapılmasına yönelik bir harcama olmasıdır.
    Sayın Güroy gider pusulasına, stopaja gerek yok mu diyorsunuz yani ?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Yaparsanız kimse niye yaptın demez. Bence gerek yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)