kamu işçi maaş

Konu: Amortisman Ayırma

Amortisman Ayırma

meraba
    2007 / 01-03 geçici vergi döneminde ayırmadığım amortismanı
    2007 / 04-06 geçici vergi döneminde ayırıp karımdam düşebilirmiyim

örneğin
    261.571,20-ytl değeri olan inşaat işlerinde kullandığımız aracın
    amortısmanı % 16,66 dan 1 yıllık 43.577,76
    fakat ben 2007 / 01-03 geçici vergi döneminde amortısman ayırmadım
    şimdi 2007 / 04-06 geçici vergi döneminde amortisman ayırıp giderleştirmek istiyorum.
    bu dönemde amortisman gideri olarak ilk 6 ayın amortismanı 21.788,88ytl mi yoksa
    4-6 dönemine denk gelen 10.894,44ytl yazmam doğru olur.

Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

Ynt: amortisman ayırma

Sayın tkank,

2007 yılının ilk altı ayına isabet eden amortismanı ayırabilirsiniz.

Ynt: Amortisman Ayırma

Önceki takvim yılına ait olup ayrılmayan amortismanlar bir sonraki takvim yılında ayrılıp sonuç hesaplarına intikal ettirelemez. Dolaysıyla önceki dönem ayrılması gereken ve ayrılmayan amortismanlar cari dönemde ayrılsa dahi Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak işleme alınmalıdır.

Ancak bu durum geçici vergi dönemleri için geçerli değildir. İlk 3 aylık geçici vergi döneminde ayırmadığınız amortismanı ikinci 3 aylık dönemde ayırmanızda herhangi bir yasal sakınca yoktur.
    Bu dünyada kesin olarak hiçbir şey söylenemez, ölüm ve vergiden başka.

aynı şekilde düşünüyormuşuz
    teşekkur ederim.
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

merhaba,
    spor tesisleri işleten bir şirket açık alanda bulunan bir yeri alümünyum doğrama yaptırarak kapalı bir alan haline getiriyor. Bunun için 66.000 YTL'lik alüminyum doğrama faturası geliyor.Bu ek alanın sabit olmadığını düşünürsek yani istendiği zaman sökülebildiğini bu tutar nasıl kayıtlara alınmalıdır? Açıkcası ben sabit kıymet olarak amortismana tabi tutalması gerektiğini düşünüyorum ama listedeki yeri nedir, amortisman oranı ne olmalıdır bulamadım. böyle bir durumla karşılaşan varsa yorum yaparsa çok sevinirim. teşekürler. bunla ilgili mukteza, makele vs de araştırdım ama birşey bulamadım.

Alıntı tkank Nickli Üyeden Alıntı
    meraba
    2007 / 01-03 geçici vergi döneminde ayırmadığım amortismanı
    2007 / 04-06 geçici vergi döneminde ayırıp karımdam düşebilirmiyim

örneğin
    261.571,20-ytl değeri olan inşaat işlerinde kullandığımız aracın
    amortısmanı % 16,66 dan 1 yıllık 43.577,76
    fakat ben 2007 / 01-03 geçici vergi döneminde amortısman ayırmadım
    şimdi 2007 / 04-06 geçici vergi döneminde amortisman ayırıp giderleştirmek istiyorum.
    bu dönemde amortisman gideri olarak ilk 6 ayın amortismanı 21.788,88ytl mi yoksa
    4-6 dönemine denk gelen 10.894,44ytl yazmam doğru olur.

[quote=Tuğba Şen ]

merhaba,
    spor tesisleri işleten bir şirket açık alanda bulunan bir yeri alümünyum doğrama yaptırarak kapalı bir alan haline getiriyor. Bunun için 66.000 YTL'lik alüminyum doğrama faturası geliyor.Bu ek alanın sabit olmadığını düşünürsek yani istendiği zaman sökülebildiğini bu tutar nasıl kayıtlara alınmalıdır? Açıkcası ben sabit kıymet olarak amortismana tabi tutalması gerektiğini düşünüyorum ama listedeki yeri nedir, amortisman oranı ne olmalıdır bulamadım. böyle bir durumla karşılaşan varsa yorum yaparsa çok sevinirim. teşekürler. bunla ilgili mukteza, makele vs de araştırdım ama birşey bulamadım.

alan kiralıkmı yoksa şirketemi ait

Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

Pekala Her duran varlığa farklı Amortisman oranı uygulayabilirmiyiz..?

örneğin Taşıta Hızlandırılmış amortisman , Demirbaş Normal amortisman , Özel maliyetlere azalan bakiyeler yöntemi şeklinde hesaplama yapmak mümkünmü. ?Yoksa hepsine tek bir seçeneği mi uygulamamız gerekiyor.?

hatta demirbaşlar altında toplanan varlıklara da kendi aralarında normal veya azalan bakiyeler yöntem seçimini yapabilirmiyiz? örneğin Bilgisayar 'a azalan bakiyeler yöntemi , masa koltuk gibi demirbaşlara normal amortisman uygulaması söz konusumu?
    Kardeşim; sen düşünceden ibaretsin.. Geriye kalan et ve kemiksin.. GÜL düşünürsen GÜLİSTAN oluverirsin , DİKEN düşünürsen DİKENLİK oluverirsin....<br />En büyük kitap insanın gönlüdür. Gönlünü okuyabiliyorsan adam oldun demektir.!!!

VERGİ USUL KANUNU Mukerrer Madde 320

1. İktisadi ve teknik bakımdan bir bütün teşkil eden değerler için normal veya azalan bakiyeler usulü ile amortisman usullerinden yalnız birisi uygulanabilir.

http://www.emreilgaz.com<br />info@emreilgaz.com

azalan bakiyeler usulunun diğer adı hızlandırılmış amortismandır. %50 yi geçemez
    saygılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)