kamu işçi maaş

Konu: Sigorta Acente Sahibinin Telefon Gideri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    507

    Sigorta Acente Sahibinin Telefon Gideri

    Sigorta acente sahibi olan bir şahısın kendi şahsı adına kullandığı telefonun aylık faturaları gider olarak işlenebilir mi. Fatura şirket sahibi adına kesiliyor.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    411

    Ynt: sigorta acente sahibinin telefon gideri

    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü



    Sayı : B.07.4.DEF.0.34.ll/KVK-14

    Konu : Başka bir şirket adına kayıtlı telefon

    faturalarının gider olarak dikkate alınıp

    alınmayacağı hk.





    VERGİSİ GELİR MÜDÜRLÜĞÜNE




    İLGİ : .09.2004 tarih ve sayılı yazınız.



    İlgide kayıtlı yazınız ekinde alınan ve tarafından Müdüriyetinize verilen.08.2004 tarihli dilekçede Müdüriyetimizi ilgilendiren hususlar aşağıda cevaplandırılmıştır.



    Bilindiği üzere, 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 13.maddesinde vergiye tabi safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu?nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.



    Öte yandan, bu hüküm uyarınca tespit edilecek kurum kazancından Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 14.maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu?nun 40.maddesinde yer alan giderlerin indirileceği belirtilmiştir.



    Diğer taraftan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 40.maddesinde ?Safi kazancın tespit edilmesi için aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir? hükmü yer almış ve 1.fıkrasında ?Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler?in indirilebileceği belirtilmiştir.



    Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında sayılan kanunen kabul edilmeyen giderler ile kanunlarda tadadi şekilde belirlenen giderler dışında kalan ticari organizasyona bağlı olarak yapılan giderlerdir ve bunlara işletme giderleri de denilebilir.



    Bir masrafın genel gider adı altında masraf yazılabilmesi için yapılmış olması masrafla iş arasında açık, güçlü bir illiyet bağının mevcut olması masrafın işin önemi ölçüsünde yapılmış bulunması gerekir.



    Bu hükümlere göre, başka bir şirket adına kayıtlı olmakla beraber söz konusu şirket tarafından kullanılan telefona ilişkin giderlerin ticari kazancın elde edilmesi ve idare edilmesini sağlamak amacıyla ilgili vergilendirme döneminde kullanıldığının ilgili kurumlardan alınacak belgelerle tevsiki (kesin delillerle ispatı) halinde kayıtlarında gider olarak gösterilmesi mümkün bulunmaktadır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sigorta Poliçe Gideri
    Konu Sahibi tanca Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Haziran.2015, 11:04
  2. Münferiden sigorta acente müdürü
    Konu Sahibi alta Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2011, 16:47
  3. Sigorta Acente Araç Satışı
    Konu Sahibi elcan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Ekim.2009, 10:28
  4. İşletme Sahibinin Tatil Gideri Masraf Yazılabilir Mi?
    Konu Sahibi abdulkadir 56 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 20.Şubat.2007, 11:17
  5. Firma Sahibinin Yanında Çalışan Eşi ve Kızının Sigorta Durum
    Konu Sahibi eyüp Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 11.Ekim.2006, 15:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36