kamu işçi maaş

Konu: Avukatlarda Ortaklık

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  26

  Avukatlarda Ortaklık

  EĞER YARDIMCI OLURSANIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
  AVUKATLARDA ORTAKLIK VUK KANUNU BAKIMINDAN VARMIDIR
  YOKSA HER ORTAK
  AYRI AYRI MÜKELLEF OLMA ZORUNDAMIDIRLAR.
  EĞER AVUKATLARDA ADİ ORTAKLIK VARSA HANGİ KANUNUN HANGİ MADDESİNDE BAHSEDİLMİŞTİR.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.


  Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  877

  Avukatlarda Ortaklık

  Sayın Alperen42

  Avukatların ortak çalışmaları ile ilgili 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 44. maddesi aşağıdadır. Aradığınız cevaplar bu maddede bulunmaktadır.
  -------------------------
  Selamlar
  Osman Erol

  .................................................. .................................................. .......

  1136 Sayılı Avukatlık Kanunun 44. maddesi:

  MADDE 44 - AVUKATLARIN BİRLİKTE VEYA AVUKATLIK ORTAKLIĞI ŞEKLİNDE ÇALIŞMALARI

  (Değişiklik 10/05/2001 - 4667/30 md)

  AVUKATLARIN BİRLİKTE VEYA AVUKATLIK ORTAKLIĞI ŞEKLİNDE ÇALIŞMALARI
  Avukatlar, mesleki çalışmalarını aynı büroda birlikte veya avukatlık ortaklığı şeklinde de yürütebilirler.

  A) Aynı büroda birlikte çalışma

  Birlikte çalışma, aynı baroya kayıtlı birden çok avukatın mesleki çalışmalarını bir büroda yürütmeleridir. Bu birlikteliğin tüzel kişiliği yoktur, yapılan iş ticari sayılmaz.

  Birlikte çalışan avukatlardan biri ya da birkaçının ad ve/veya soyadının yanında (Avukatlık Bürosu) ibaresinin kullanılması zorunludur. Karşılıklı hak ve yükümlülükler, gelir ve giderlerin paylaşılması, büro yönetimi, birlikteliğin sona ermesi birlikte çalışanlarca belirlenir ve yazılı olarak kayıtlı oldukları baroya bildirilir.

  B) Avukatlık ortaklığı

  Avukatlık ortaklığı, aynı baroya kayıtlı birden çok avukatın bu Kanuna göre mesleklerini yürütmek için oluşturdukları tüzel kişiliktir. Avukatlık ortaklığının çalışması meslek çalışması olup, ticari sayılmaz ve vergilendirme bakımından şahıs şirketlerine ilişkin hükümler uygulanır. Avukatlık ortaklığının adı, bir ya da birkaç ortağın ad ve/veya soyadlarına (Avukatlık Ortaklığı) ibaresi eklenerek belirlenir. Yabancı sermayeyi teşvik mevzuatı çerçevesinde Türkiye'de faaliyet göstermek isteyen yabancı avukatlık ortaklıkları, bu Kanuna ve avukatlık ortaklığı düzenlemesine uygun olarak kurulmak koşuluyla, yalnızca yabancı hukuklar ve milletlerarası hukuk konularında danışmanlık hizmeti verebilirler. Bu sınırlama yabancı avukatlık ortaklığında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da yabancı avukatları da kapsar. Bu nev'i avukatlık ortaklıkları için ortakların baroya kayıtlı olması şartı aranmaz. Bu kuralın uygulanması mütekabiliyet esasına bağlıdır.

  Ana sözleşmesi tip ana sözleşmeye uygun olarak düzenlenen avukatlık ortaklığı, kurucularının kayıtlı bulunduğu baro yönetim kurulu tarafından Baro Avukatlık Ortaklığı Siciline yazılmasıyla tüzel kişilik kazanır. Yazılma istemi, ancak Kanuna ve tip ana sözleşmeye aykırılık gerekçesiyle reddedilebilir. Bu durumda 8 inci madde hükümleri kıyasen uygulanır. Ana sözleşmenin bir örneği Türkiye Barolar Birliğine gönderilir.

  a) Ortakların hak ve borçları

  1. Ortaklık payları ve oranları serbestçe belirlenir. Ortakların payı, ancak ortaklara veya avukat olan üçüncü kişilere devredilebilir. Ortakların pay devrinin sözleşme ile yasaklanması veya ortakların pay devrine onay vermemeleri, mirasçının avukat olmaması ya da ortaklığı kabul etmemesi, ortağın emeklilik veya sağlık nedenleri ile avukatlığı bırakması, baro levhasından silinmesi, meslekten çıkması veya çıkarılması, ortaklıktaki payına haciz konulması halinde ortaklık payı gerçek değeri üzerinden diğer ortaklar tarafından payları oranında alınır. Bu işlemlerin üç ay içerisinde sonuçlandırılmaması halinde, yönetmelikteki tasfiye hükümleri uygulanır.

  2. Vekaletnameler ortaklık adına düzenlenir. Ortaklık iş veya davayı takip edecek avukatlara yetki belgesi verir.

  3. Avukatlık ortaklığı, amacın dışında hak ve mal edinemez, üçüncü kişilerle ortaklık kuramaz, tüzel kişilerin paylarını alamaz. Ortaklar; birden fazla avukatlık ortaklığının ortağı olamaz, ortaklığın bürosu dışında büro edinemez ve bağımsız olarak dava ve iş takip edemezler.

  4. Avukatlık ortaklığı; ortaklarının ve çalışan avukatların ortaklık ile ilgili her türlü işlem, eylem ve borçlarından dolayı bunlarla birlikte müştereken ve müteselsilen sınırsız sorumludur. Ortakların ve ortaklıkta çalışan avukatların mesleki görevlerinden dolayı Avukatlık Kanunu ve meslek kurallarına göre sorumlulukları saklıdır. Avukatlık ortaklıkları hakkında da bu Kanundaki disiplin işlem ve cezaları uygulanır.

  5. Defter ve kayıtların tutulmasından ortaklığın yönetim ve temsili ile görevli ortak sorumludur. Avukatlık ortaklığı; iş ve dava defteri, pay defteri, karar defteri, gelir-gider defteri ve demirbaş defteri tutmak zorundadır.

  b) Uyuşmazlıkların çözümü Avukatların birlikte çalışmalarından veya avukatlık ortaklığında; ortakların kendi aralarında ve ortaklıkla ilgili her türlü uyuşmazlıklar ile ortaklık pay devir ve intikalinde bedele ilişkin olarak üçüncü şahıslarla aralarında çıkacak anlaşmazlıklar, bu Kanunun 167 nci maddesinde tanımlanan hakem kurulu tarafından, bu Kanun ve yönetmelik hükümlerine göre çözümlenir.

  c) Avukatlık ortaklığı tip ana sözleşmesinde bulunması gereken; ortakların kimlik bilgileri, ortaklığın unvanı ve adresi, ortaklık payları, ortaklar arasındaki ilişkiler, iş ve davalarla ilgili iş bölümü, yönetici ortakların yetkileri, ortaklığın yönetimi ve temsili, ortaklar kurulu, kurulun görev ve yetkileri, gelir ve giderin paylaşılması, denetim, ortaklıktan çıkma, çıkarılma, pay devri, ortaklığın sona ermesi, fesih, infisah ve tasfiye gibi hususların esas, şekil ve şartları Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca hazırlanıp Adalet Bakanlığınca onaylanarak Resmi Gazetede ilan edilen yönetmelikte düzenlenir.
  ...................................

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  134

  avukat ortaklığı

  soruyu genel olarak alırsak, yani iki veya daha fazla serbest meslek mensubu ortak olurmu. tabiiki olur. iki şekilde. avukatlık kanunu 44 maddede belirtildiği üzre:
  1- adi ortaklık olarak. bunun iki kişinin ortak bakkal dükkanı açmasından farkı yok. anlamışsınızdır.
  2- avukatlık ortaklığı tüzel kişilik olarak. bunuda basite indirgersek kollktif şirket gibi düşünebilirsiniz.
  uygulamada 2. sistem kullanılabilir değil. ben halen görmedim. sui generis bir tanımlama yapılmış.
  en iyisi adi ortaklık olarak işlem yapmak. ben bunu tavsiye ediyorum.
  kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Avukatlarda stopaj
  Konu Sahibi alper Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 18.Aralık.2007, 17:06
 2. Avukatlarda KDV Beyannamesi
  Konu Sahibi muratt Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Ekim.2007, 09:28
 3. Avukatlarda Kamyonet Kdv' si
  Konu Sahibi HASAN100 Forum KDV
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 19.Haziran.2007, 16:07
 4. Avukatlarda Sigorta
  Konu Sahibi ensaryilmaz1982 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Kasım.2006, 18:35
 5. Avukatlarda Sosyal Güvenlik
  Konu Sahibi Zahiri Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Şubat.2006, 08:55

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36