kamu işçi maaş

Konu: Muhtasar Beyanname Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Muhtasar Beyanname Hakkında

    Muhtasar beyannameyi vergi tevkifatının yapılmadığı dönemlerde vermiyoruz ve bunu bir dilekçe ile vergi dairesine bildiriyoruz. İlk başta vergi dairesi muhtasar beyannameyi boş da olsa vermemiz gerektiğini söylemişti. Sonra biz SMMMO' na sorduk ve oda; muhtasar beyannamenin boş olarak verilemeyeceğini bildirdi.

    Şimdi vergi dairesi bunun dayanağı olan bir yazı sunmamızı istiyor. Bu dayanağı verebilecek arkadaşlar varsa yardımcı olabilir misiniz?


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.103

    Ynt: Muhtasar Beyanname Hakkında

    Bu konu çok tartışılmıştı.Aramadan faydalanarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.Yanılmıyorsam dayanaklarda mevcuttu.



    Kolay gelsin.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Muhtasar Beyanname Hakkında

    Günümüzde artık beyannamelerin nerdeyse tamamının internetten verilmesinin zorunlu olduğu bu ortamda,

    Mesela e-Beyan programına girin, sadece ?Genel Bilgiler? ve ?Düzenleme Bilgileri? tablolarını doldurup, kaydetmeye çalışın, program buna izin vermiyor. Yani kayıt mümkün değil.

    Eğer boşta olsa muhtasar beyanname verilmesi, Bakanlıkca istenseydi, e-Beyan programına
    ayrıca ?Beyan edilecek tevkifatlarım yoktur? bölümü koyup işaretlettirirlerdi.
    ---------------------------

    Bu durum, size ?Boşta olsa muhtasar beyannamenizi vermelisiniz? diyen memura anlatılabir.

    Kaldıki, bu konuda bir hayli yargı kararı mevcuttur.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  4. #4
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Muhtasar Beyanname Hakkında

    sn alper;
    muhtasar beyanla ilgili maddeye baktığımız zaman



    Madde 98- [1] 94. madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri kârlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri [Son Değişiklik] ertesi ayın yirmiüçüncü günü akşamına kadar, ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar. diyor.
    yani madde yeterince açık,vergi tevkifatı varsa beyan verilir deniyor.

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Muhtasar Beyanname Hakkında

    sy Gürbüz AÇIKBAŞ yazdığı gibi en iyi kanıt bakanlığın e-beyan proramı. boş verilebilen beyanlarda "b.beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır." kutucuğu var. ama muhtasarda yok.

  6. #6
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Muhtasar Beyanname Hakkında

    Muhtasar beyannamelerle ilgili olarak Vergi dairesi müdürlüklerince aylık, üçaylık ve Diğer seçenekleri ile kodlamalar yapılmaktadır. Diğer seçeneğinin dışında aylık ve üçaylık şeklinde yapılan kodlamalar neticesinde verilmeyen beyannameler İdarece yoklama ve araştırmaya bazende re'sen takdire dayanan sonuçlar doğurmaktadır. Eğer ki işçi çalıştırılmıyor ve bunun dışında sürekli muhtasar beyanname vermeyi gerektiren işlemleriniz yoksa bağlı bulunduğunuz vergi dairesi müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederek, işçi çalıştırmadığınızı ve sürekli muhtasar beyanname vermeyi gerektiren işlemleriniz olmadığını belirterek kodlamayı Diğer seçeneği ile değiştirmeniz halinde ileride ihtlifa sebep vermeyecek şekilde sorununuz çözülecektir. Ancak bu işlemleri yapmak istemiyorum diyorsanız aşağıda alıntı yapmış olduğum özelgeyi vergi dairesine emsal olarak sunabilirsiniz.

    T.C

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı

    (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)



    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.38.15.02/GVK/21-39/
    .../.../2006

    Konu
    :
    GVK.94,98





    ...................

    S.M.M. Müşavir



    İlgi: 28.07.2006 ve 3317 evrak kayıt numaralı dilekçeniz.



    İlgide kayıtlı dilekçenizin tetkiki ve değerlendirilmesi sonucunda; ........ Vergi Dairesinin .............. vergi kimlik numarasında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik faaliyetinde bulunduğunuzdan bahisle, dönem içerisinde tevkifata tabi herhangi bir ödemesi bulunmayan müşterilerinizin boş muhtasar beyanname verme yükümlülüklerinin bulunup bulunmadığı konusunda görüş talep edildiği anlaşılmıştır.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 98?inci maddesinde, 94 üncü madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri Kârlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın yirminci günü akşamına kadar, ödemenin veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar................. ziraî ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, 94'üncü maddeye göre yapacakları tevkifatla ilgili muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının yirminci günü akşamına kadar verebilirler, hükmüne yer verilmiştir.

    Yukarıda belirtilen yasa hükümlerinden de anlaşılacağı üzere, tevkifata tabi herhangi bir ödemenin yapılmadığı aylarda müşterilerinizin muhtasar beyanname verme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

    Bilgilerinize rica ederim.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Muhtasar Beyanname Hakkında
    Konu Sahibi E.HARUN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Ekim.2014, 11:42
  2. Boş Muhtasar Beyanname Gönderilmesi Hakkında...
    Konu Sahibi gulpembe Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 14.Kasım.2013, 12:01
  3. Görüşünüz Nedir; Muhtasar Beyanname Hakkında
    Konu Sahibi nurullahhacilar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Kasım.2009, 10:31
  4. Muhtasar Beyanname Hakkında
    Konu Sahibi mhmt79 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Şubat.2007, 18:14
  5. Muhtasar Beyanname Düzenlenmesi Hakkında
    Konu Sahibi alper Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 20.Haziran.2006, 17:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36