kamu işçi maaş

Konu: Kesilen Ceza

Kesilen Ceza

arkadaşlar benim bi avukat müşterimin

nisan mayıs haziran temmuz ağustos eylül 2007 kdv
    geçiçi vergi ise 2007/2 beyannameleri verilmemişti

ben bu beyannameleri takdik konisyonuna gittiğinden dolayı kanuni süresinden sonra olarak işaretledim ve gönderdim
    haziran 2007 kdv ve 2007/2 geçiçi vergi haricinde
    deiğer beyannamelerime 65 ytl usulsuzluk cezası kesildi
    ancak

haziran 2007 kdv ve 2007/2 geçiçi vergi beyannamelerime vergi ziya cezası kesildi ve 1390 ytl de V.U.K'nun 355/1 gereğince özel usulsüzlük cezası kesildi
    bu mükelleef serbest meslek defteri tutuyor bu ceza niye kesildi anlamadım internetten gönderdiğim için

şimdi ne yapmalıyım bu cezayı terkin ettirmek hakkım varmı
    nasıl iptal edebilirim bu madde defter ve belgeleri ibraz etmemkden dolayı kesilir diyor ama bana böyle bi durumum yok ve
    niye kesildi lütfen yardım edin için içinden çıkamıyorum
    lütfen

Ynt: Kesilen Ceza

arkadaşlar yardımcı olan yok
    bilen varsa lütfen yardımcı olsun

Süresinde verilmeyen beyannameler için mükellefe Beyana Çağrı yazısı Tebliğ edilmiştir.
    Beyana Çağrı yazısına tebliğ tarihini izleyen 15 gün içerisinde yazılı cevap verilmemiş ise Mükerrer 355. maddeye göre ceza kesilir.
    Zaten Taktir Komisyonuna sevk edilmesinin sebebide beyannamelerin 15 günlük süre içerisinde de düzenlenerek daireye verilmemiş olmasıdır.

Kesilen Vergi/cezalarda maddesel bir hata tespit ettiyseniz VUK 116 ve takip eden maddelerde durumunuza uygun olan hataya göre düzeltme talep edebilirsiniz.
    Kesilen cezada bir isabetsizlik var ise Vergi/Ceza ihbarnamesinin tebliğini izleyen 30 gün içerisinde vergi mahkemesine dava açabilirsiniz.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

2007/4.5.6.7.8.9. aylar için kdv beyanı
    2007/4.5.6. dönem geçici süresinden sonra geç verilmiş.
    herbir beyan için 1.derece uslsüzlük cezası:
    Usulsüzlük dereceleri ve cezaları
    Birinci derece usulsüzlükler
    2- Sermaye şirketi dışında kalan 1.sınıf tüccarlar ve ser.meslek erbabı 49.00.ytl
    kesilmeli idi.
    beyanları pişmanlıkla vermiş olmalısınız. ödemesi çıkan beyanlar vadesinde ödenmediyse eğer,pişmanlık hükümlerini ihlalden,vergi ziyaı kesilmiştir.
    vadesinde ödenseydi,vergi ziyaı kesilmez idi.)
    --------------------------------------------------------------------------
    kesilen 1.390.00.ytl cezaya gelince,anladığım kadarıyla şundan dolayı kesilmiş.

c) BİLGİ VERMEKTEN ÇEKİNENLER İLE 256, 257 VE MÜKERRER 257. MADDE HÜKMÜNE UYMAYANLAR İÇİN CEZA

Mükerrer Madde 355- [1] Bu Kanunun 86, 148, 149, 150, 256 ve 257. maddelerinde yer alan zorunluluklar ile mükerrer 257. madde uyarınca getirilen zorunluluklara uymayan (Kamu idare ve müesseselerinde bilgi verme görevini yerine getirmeyen yöneticiler dahil);

1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında (1.390.00-YTL) lira,

vuk 376.indirim hakkınzı kullanarak usulsüzlük/özel usulsüzlük cezalarının 1/3 ünü indirttirebilirsiniz.vergi ziyaı içinde ilk defa ise,yarsını indirttirebilirsiniz.
    vergi mahkemesine dava açma hakkınızda saklı tabiki.

Aynı durum bizim de başımıza geldi. 2007 2. Dönem geçici vergi beyanını vermediğimizi fark ettik. Pişmanlık talebiyle internetten gönderdik.

Beyanname için 75 YTL, VUK' un Mükerrer 355/1. Maddesi gereğince de 1.390,00 YTL ceza kesildi. İndirimlerden sonra kalan tutarlar; Beyanname cezası 50,00 YTL, ÖUCZ : 926,67 YTL.

Bu duruma itiraz dilekçesi yazıp gönderdim, ne olur ne olmaz diye de vergi mahkemesine başvuru dilekçesini de hazırladım, gelişme olmazsa son gün çıktısını alıp göndereceğim. Mükerrer 355/1. Maddede atıfta bulunulan diğer maddelerin hiç birini ihlal etmedik çünkü.

Bence bunu idare ile görüşün, ikna etmeye çalışın.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

) BİLGİ VERMEKTEN ÇEKİNENLER İLE 256, 257 VE MÜKERRER 257. MADDE HÜKMÜNE UYMAYANLAR İÇİN CEZA

Mükerrer Madde 355- [1] Bu Kanunun 86, 148, 149, 150, 256 ve 257. maddelerinde yer alan zorunluluklar ile mükerrer 257. madde uyarınca getirilen zorunluluklara uymayan (Kamu idare ve müesseselerinde bilgi verme görevini yerine getirmeyen yöneticiler dahil);

1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 100.000.000 (1.390.-YTL)[2] lira,

2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 50.000.000 (640.-YTL) [3] lira,

3. Yukarıdaki bentlerde yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 25.000.000 (300.-YTL) [4] lira,

özel usulsüzlük cezası kesilir.

Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilme-siyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır.
    Özel usulsüzlük cezası kesilmesine rağmen mecburiyetleri yerine getirmeyenlere yeniden süre verilerek bu mecburiyetleri yerine getirmeleri tebliğ olunur. Verilen sürede bu mecburiyetlerin yerine getirilmemesi halinde yukarıda yazılı özel usulsüzlük cezaları bir kat artırılarak uygulanır.

[5] Tahsilat ve ödemelerini banka, benzeri finans kurumları veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğuna uymayan mükelleflerden her birine, her bir işlem için bu maddeye göre uygulanan cezalardan az olmamak üzere işleme konu tutarın % 5'i nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir. Bu şekilde ceza kesilen mükellefler hakkında üçüncü fıkra hükmü uygulanmaz.

[6] Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır.

bu cezanın kesilebilmesi için,mutlaka mükellefe tebligat yapılmış olmalıdır.tebligat yapılmadan ceza kesilmiş ise,vergi mahkemnesinde ceza kaldırılır diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)