kamu işçi maaş

Konu: İş Yeri Devrinde Özel Bir Durum...

İş Yeri Devrinde Özel Bir Durum...

"İş yeri devri" başlığı altında açtığım konudan tamamen farklı , başka bir durum söz konusu olduğu için bu başlığı açtığımı öncelikle belirtmek istiyorum ve bilgi sahibi arkadaşlarımdan cevaplarını rica ediyorum....

Bir işyeri sahibi(A kişisi), akrabası ile birlikte çalışıyordu. İşyerinin belediye ile olan kira kontratı A üzerineydi, vergi kaydı da. Yanında çalıştığı akrabası, aralarında geçen başka bir durum sebebiyle A kişisine boş kağıda imza attırıyor. Ve bu boş kağıda; işyerini akrabasına devrettiğini belirten (kira mülkiyeti açısından) bir yazı yazıp belediyeye veriyor.

Ve bu devir dilekçesi üzerine belediye ile kendisi muhtemelen yeni bir kira kontratı düzenliyorlar.

İşyerinin vergi kaydı hala A kişisi üzerine ama kontrat yenilenmişse ki bunu bilmiyoruz, kiracı olarak akrabası olan kişi görünüyor demekdir şu anda.

Şimdi öğrenmek istediğim; sadece bu kontrata dayanarak o kişi vergi dairesine gidip, ( sözkonusu adreste hala A kişisinin vergi kaydı göründüğü halde) işe başlama bildirimi ve diğer belgeleri de verip, vergi levhasını da onaylattırarak, işyerini üzerine alabilir mi?

A kişisi iş bırakma bildirimi vermeden sadece o kişinin yukarıda yazdığım şekilde vergi kaydını açtırması mümkün olabilir mi? Yani sadece kira kontratının değişmesi her şeyi değiştirir mi?

Çok önemli bir konu ve acil cevaplarınıza çok ihtiyacım var, teşekkür ederim!

Ynt: İşyeri devrinde özel bir durum...

yeni işyeri açılışında, vergi dairesi yoklama memurları, işyerini gidip bizzat görerek faaliyette olduğunu tesbit eder ve yoklamayı ona göre tutar, vergi dairesi işyerinin kim tarafından ve kimden kiralandığına sadece stopaj ve gelir vergisi yönünden bakar, yani birtek kira kontratını vergi dairesine vererek işe başlamış sayılmaz.
    sizin korkmanız gereken konu, işyerini resmi olarak o kişinin kendi üzerine geçirmesi değilde, işyerini kendi kiraladığını belirterek, o işyerinden sizi çıkarmaya çalışmasıdır.

Ynt: İşyeri devrinde özel bir durum...

Konuya başka tarafdan yaklaşırsak, A kişisi işi fiili olarak bıraktığı halde işi bırakma bildirimi yapmaması durumunda o adreste işe başlayan kişi mükellefiyet tesis ettiremeyecekmidir?

Kira kontratı değişmesi sonucu yeni bir işe başlama olduğunu bildirebilir ve A kişisinin bulunmadığı bir zamanda yoklama memuru tarafından işe başlamayı tespit ettirip, mükellefiyet tesis etirebilir. Ancak fiili olarak bir devir söz konusu değil ise bu sizin işyerini üzerine aldığı anlamına gelmez.

Mühim olan işin aslıdır. Demirbaşların satılmamış olduğu ve halen iligili adreste faaliyet bulunmanız halinde gerekli bildirimler yapılabilir.

Ynt: İş Yeri Devrinde Özel Bir Durum...

A kişisi işi bırakmak istemiyor. Attığı imza sonucu kiracı olarak diğer kişi görünüyor ama.

Peki şöyle sorayım o zaman; bir işyeri devredileceği zaman önce devralacak kişinin mi işe başlama bildiriminde bulunması gerekir? Yoksa önce işi bırakacak olan kişinin mi iş bırakma bildiriminde bulunması gerekir? Mekan aynı olduğuna göre ve faaliyette olan mükellef o adreste hala çalışıyor olduğuna göre o kapatmadan nasıl diğer kişi devralabilir onu anlayamadım...

Yani normal bir devirde işlem sırası nasıl oluyor? Önce devreden kapatıp sonra mı devralacak kişi açıyor?

mükellef işe başlanılması sonrasında 10 gün içinde,
    işi bırakmada ise 1 ay içinde vergi dairesine bildirilmek zorundadır.

Ayrıca mükelleflerin bu sorumlulukları birbirini bağlamaz. Yani işe başlayan başlama ile ilgili sorumluluğu ayrı, işi bırakanın işi bırakma ile ilgili sorumluluğu ayrıdır.

Devir işlemi ile ilgili devir edecek olan sabit kıymet, stok gibi kıymetlerini devralana satar ve 1 ay içinde kapanış ile ilgili bildirimlerini yapar. Devralan ise devraldığı tarihi takip eden 10 gün içinde mükellefiyet tesisi için başvurur.

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

İşyeri tahliye edilmeden mükellefiyet tesisinin ne gibi getirisi olabilirki. Vergi dairelerinin kira kontratını aramalarının sebebi Stopaj vergisidir. Bulunulan yerin yasa dışı olarak işgal edilmesi bile vergi alınmasına engel değildir. Öncelikle Belediyeye müracaat ederek işyerinin tahliye edilmesini sağlaması gerekir.

Elbetteki işe başlayanın başlama ile ilgili sorumlulukları ayrı ; iş bırakanın sorumlulukları ayrı ama bir mekanda ben çalışıyorken aynı mekan için bir başkasının işe başlama bildirimi vermesi bana haksızlık değil mi? Ben burdayım ve bir şekilde kandırılarak hatta mecbur bırakılarak kirayı başkasına devrettiğimi belirten kağıda imza attırılıyorum. Vergi kaydı hala benim üzerime. Ve buradan çıkmak da istemiyorum çünkü işim bu, çalışmak da zorundayım.

O yüzden özel bir durum diye başlığı açtım. Ama ne yapılır da bu durumdan kurtulunur hala anlayamadım.

Sözünü ettiğim A kişisi çok zor durumda kaldı.

sayın alper, siz orta nasıl bir sıkıntı var tam olarak anlatsanız iyi olur, tamam kağıt imzalanmış ama, belediyeden adam dükkanı kendi kontrat düzenleyerek devralmışmı, adam o adreste mükellefiyet tesis ettirip vergi levhasımı almış.
    bunlardan olan varsa ne ise yazın ona göre cevap verelim , kanunlarımız açısından ve uygulamada olan açısından bakılınca, birtek kira kontratı benim adıma diye kimse vergi dairesinden mükellefiyet açtıramaz, açtırabilmesi için orada birfiil faaliyette bulunması gerekmektedir.
    eğer bilmeden o kağıdı imzaladım belediyeden dükkan bana kiralanmışken onunla kendi adına çevirttirdi diyorsanız, öncede dediğim gibi o kişinin sizi dükkandan çıkarmaktan başka yapabileceği bir kötülük yok, yoksa gelip burası benim sen ceketini al, dükkanı bırak git diyemez.
    ve bu durumdada konu muhasebecilik değil avukatlıktır, bir avukatla görüşüp fikir alabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)