kamu işçi maaş

Konu: Matrah Farkı Takdir Edilmiş (!)

Matrah Farkı Takdir Edilmiş (!)

Merhaba arkadaşlar. Yeniden aranızda olmak güzel.

Sorunum şu: mart-2006 da vergi dairemiz kurumlar vergisi matrahımızı düşük bularak takdire sevk etmiş. nisan-2007 de takdir komisyonu yaptığı araştırmalar neticesinde 13.000 ytl. matrah farkı belirliyor. Sözkonusu matrah farkı 2002 yılı gelirini ilgilendirmektedir.Ve bu matrah farkları, VZCZ lerle birlikte 2008-şubatta tebliğ ediliyor. (yani 2002 yılı zaman aşımına girdiği için tüm defter ve evrakları çöpe gittikten sonra)

2002 yılı için tesbit edilen 13000 ytl. civarı vergi matrahının abartılı olduğunu düşünüyoruz.
    Aynı işi yapan ve zarar beyan eden bir çok mükellef varken o yıl için yaptığımız 1.100 ytl. lik matrahımızı kabul etmemişler, takdire sevk etmişler.

Şimdi bu koşullarda (2002 yılına ait defter ve belgeler elimde yokken) vergi mahkemesine dava açabilir miyim? Bu şekilde dava kazanma şansım var mı?

Uzlaşmada genelde vergi asıl borcundan ödün vermediklerine, sadece VZCZ lerde indirime gittiklerine şahit oldum. Bu durumda gecikme zamları ile birlikte tahmini 8.000 ytl. civarı mükellefe ödeme çıkar. Az para değil. Muhasebeci olarak benim kaybedeceğim prestijde cabası. Önerilerinizi rica ediyorum.
    Saygı ve sevgilerimle...

akin94k.t.m.l. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    akin94k.t.m.l. Guest

Ynt: Matrah Farkı Takdir Edilmiş (!)

V.U.K. nundaki 5 yıllık zaman aşımı aslında hikaye Ben 10 yıl bitmeden hiç bir evrakı atmıyorum.Bizede 2000 yılı ile ilgili bir takdir kararı geldi mükelelf ikametgahını değiştirmiş takdir kararını ilanen tebliğ etmişler uzlaşmaya da giremedik ödeme emirleri ile dava açtık

Herhangi bir evrak defter de vermedik mahkemeye tabi bizim 2000 yılı evrakları duruyordu Dava dilekçesini şu şekliyle yazmak lazım her türlü beyannamenizi vermişsiniz defterleriniz var o yıllara takdir komisyonun mantığı nedir ortada defter belge yok herhangi bir şekilde matrahın tesbitine imkan yok o zaman komisyon çalışıyor kanundada bu yazıyor

Bu konuyla ilgili araştırısanız bir kaç tane danıştay kararı bulursunuz böyle bir matrah farkı için tesbit olması gerektiği ile ilgili

Herhangi bir tesbit olmadan veya vermediğiniz bir beyanname yoksa matrah takdir etmeleri danıştay kararlarına göre yanlış bence dava açarsanız kazanırsınız tabi ilk önce örnek karar bulun

Sayın cafein
    Bu konuyla ilgili bi çok karar var
    Nette aratın bulucaksınız
    Ve dava açarsanız kazanacaksınız.

Sayın Cafein:

VUK.Md.253
    Bu kanuna göre defter tutmak mecburiyetinde olanlar, tuttukları defterlerle, üçüncü kısımda yazılı vesikaları İlgili bulundukları yılı takip eden takvim yılından başlayarak beş yıl süre ile muhafaza etmeye mecburdurlar.

Buna göre sizin 2002 yılına ait defterlerin incelenmesi 2003(1), 2004(2), 2005(3), 2006(4), ve 2007 (5) olarak belirlenmektedir.dolayısıyla vergi incelenmesi esasından her hangi bir anormallik yok.

selamlar

Sayın Cafein,

Danıştay 4. Daire Başkanlığının kararlarını aratırsanız emsal teşkil edecek bir sürü karar örneği bulabilirsiniz. Zaten vergi mahkemesine giden 100 başvurunun 98 i idare aleyhine sonuçlanıyor o yüzden çekinmeden mükellefin hakkını gözetiniz.

İdare çoğunlukla soyut ifadelerle matrah farkı takdir ediyor. Sizde de öylemidir bilmiyorum. Ancak elde somut dayanaklar olmaksızın (misal; müşteri cari defteri, sevk fişi, teslim fişi, banka dekontu, alım-satım sözleşmesi v.s gibi) kesilen cezalarda Danıştay 4. Daire isabet yoktur diyor.

2007 yılı içerisinde bu tür haksızlığa maruz kalmış 3 mükellefimizi vergi mahkemesine yönlendirdik, dilekçelerini yazmalarına yardımcı olduk ve dilekçede danıştay kararlarını emsal gösterdik. Soyut ifadelere dayalı tarhiyat yapılmasından mütevellit her 3 davayı da mükellefler kazandı, idare çıkardığı borcu terkin etmek zorunda kaldı.

Vergi mahkemesine başvurma süreniz, verginin mükellefe tebliğ edilmesinden sonraki 1 ayda sona eriyor.

Herkese teşekkür ederim.

Takdire sevk gerekçemiz V.U.K. 341. maddeye dayanıyormuş. Ayrıca şöyle deniyor:

"komisyonumuzca mükellef dosyasının tetkiki ve haricen yapılan araştırmalar neticesinde yapılan işin türü, işyeri mevkii, emsali mükelleflerin beyan durumu ve benzeri faktörler dikkate alınarak..."

Şirketin vaktinde verilmemiş beyannamesi ve gecikmiş defter tasdiki olmadı. Ayrıca maliye bizden defter incelemesi talebinde bulunmadı.

İlk aramalarda konu ile ilgili örnek karara denk gelemedim, umarım bulurum. Mahkemeye başvuru için 3 haftam kaldı. Yaptığınız yorumlarda kazanma şansımızın yüksek ihtimal olduğu anlaşılıyor. Bu durumda en iyisi mahkemeye gitmek olacak sanırım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)