kamu işçi maaş

Konu: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.480

  Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Vergi borcu olanlar dikkat

  18 ayda, 18 eşit taksitle ödenme imkanından faydalanmak isteyenler için son tarih 31 Mart 2008

  Mükellefler, kamu alacaklarından uzlaşma sonucu tahakkuk eden vergi, resim, harçlar, fon payları ile bunlara bağlı vergi cezalarının ve yapılan uzlaşma tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizlerinin, ilk taksit uzlaşma tutanağının düzenlendiği tarihi izleyen aydan başlaması ve 18 ayda, 18 eşit taksitte ödenmesi imkanından faydalanabilmeleri için 31 Mart mesai saati bitimine uzlaşma talep edecekler.

  Maliye Bakanlığı'na ait "5736 Sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Usulü ile Tahsili Hakkında Kanun Genel Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğe göre, uzlaşma sonucu tahakkuk eden vergi, resim, harçlar, fon payları ile bunlara bağlı vergi cezalarının ve yapılan uzlaşma tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizlerinin, ilk taksit uzlaşma tutanağının düzenlendiği tarihi izleyen aydan başlaması ve 18 ayda, 18 eşit taksitte ödenmesi imkanından faydalanabilecek. Mükellefler, gümrük vergileri, ithalde alınan katma değer vergisi ile özel tüketim vergisi, kaynak kullanımını destekleme fonu kesintileri, trafik para cezaları gibi idari para cezaları ve benzeri alacaklar için kanun hükümlerinden yararlanamayacak.

  Kanunun yürürlüğe girdikten sonraki alacaklar kanun kapsamına alınmazken, bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilen ve kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilgilisine tebliğ edilen ancak kesinleşmemiş olan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları ise kanun kapsamında yer aldı. Buna göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla; Vergi Mahkemelerinde dava açma süresi geçmemiş olan, davası devam eden, Vergi Mahkemeleri kararı üzerine itiraz veya temyiz başvuru süreleri geçmemiş olan ve Bölge İdare Mahkemeleri ve Danıştay nezdinde ihtilaflı olan veya karar düzeltme başvuru süreleri geçmemiş olan vergi ve cezalar ise kanun kapsamına alındı.

  DAVA AÇMAMAK ŞARTIYLA TAKSİTLE ÖDEME YAPILACAK

  Uzlaşma veya tarhiyat öncesi uzlaşma talebinde bulunulmuş ancak, tarhiyat öncesi uzlaşma taleplerinde uzlaşma günü verilmiş olmakla birlikte henüz uzlaşma günü gelmemiş, diğer uzlaşma taleplerinde ise henüz uzlaşma günü verilmemiş veya uzlaşma günü gelmemiş uzlaşma talepleri Vergi Usul Kanun'u hükümlerine göre sonuçlandırılacak. Uzlaşma taleplerini Vergi Usul Kanun'u hükümlerine göre sonuçlandırılan mükellefler, taksitlendirme hükümlerinden yararlanmak istemeleri halinde kendilerine tayin edilen uzlaşma gününde bu taleplerini yazılı olarak komisyona beyan edecekler. Uzlaşmanın vaki olmadığına dair tutanağa yazılan nihai teklifin kabulü için henüz süresi geçmemiş olan mükellefler ise dava açma süresi içinde tarha yetkili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunmak, dava açmamak ve nihai teklifte yazılı tutarı kabul etmek koşuluyla taksitlendirme hükümlerinden faydalanabilecek.

  MÜKELLEFLER UZLAŞMA TALEPLERİNDEN VAZGEÇEBİLECEK

  Mükelleflerin, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre uzlaşma talep edilmesi durumunda, uzlaşma sonucu tahakkuk eden vergi, resim, harçlar, fon payları ile bunlara bağlı vergi cezalarının ve yapılan uzlaşma tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizlerinin, ilk taksit uzlaşma tutanağının düzenlendiği tarihi izleyen aydan başlaması ve 18 ayda, 18 eşit taksitte ödenmesi imkanından faydalanabilmeleri için 31 Mart mesai saati bitimine uzlaşma talep etmeleri gerekiyor. Mükelleflerin, uzlaşma görüşmesi yapılmadan önce taleplerini yaptıkları makamlara yazılı başvuruda bulunarak uzlaşma taleplerinden vazgeçebilecekler.

  UZLAŞMA BAŞVURULARINI KOMİSYONLAR DEĞERLENDİRECEK

  Mükellefler, başvuru dilekçelerini ilgili makama elden vermeleri veya taahhütlü posta ile göndermeleri gerekiyor. Uzlaşma talebine ilişkin başvuruların, uzlaşmaya konu edilen vergi ve cezaya ilişkin ihtilafın tamamı için yapılması gerekiyor. İhtilafın bir kısmı için uzlaşma talep edilemeyecek. Uzlaşma başvuruları, Vergi Usulü Kanun'a göre kurulmuş olan uzlaşma komisyonları tarafından sonuçlandırılacak. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları bakımından yetkili uzlaşma komisyonu ise, sadece bunların uzlaşmaya konu edilmesi halinde bağlı bulundukları vergi dairesi bünyesinde kurulan uzlaşma komisyonunda değerlendirilecek.

  TAKSİTLERİ GECİKTİRENE YÜZDE 5 ZAM

  Başvuruları alan ilgili vergi dairesi, yetki sınırını dikkate alarak en kısa sürede başvuru dilekçesi ve ihtilafla ilgili olarak gerekli bilgi ve belgeleri yetkili uzlaşma komisyonuna iletecek. İlk taksit uzlaşma tutanağının düzenlendiği tarihi izleyen aydan başlaması ve 18 ayda, 18 eşit taksitte ödenmesi imkanı getiriyor. Taksit tutarları ilk taksit ödeme süresinin başlangıç tarihinden itibaren her ay ve kesri için ayrı ayrı binde 2 oranında hesaplanacak faiziyle birlikte tamamen ödenmesi koşuluyla uzlaşmaya konu tutardan kalan alacakların tahsilinden vazgeçiliyor. Taksitler, ay içerisinde herhangi bir gün içinde yapılabilecek.

  Süresinde ödenmemiş veya eksik ödenmiş toplam taksit tutarları, son taksit ödeme süresi sonuna kadar taksit tutarı ve binde ikilik faiz üzerinden her ay ve kesri için ayrı ayrı yüzde 5 oranında zam hesap edilerek tahsil edilecek.

  TAKSİTLENDİRİLMELERDE TEMİNAT İSTENMEYECEK

  Taksitlendirilen alacaklar için mükelleflere; ödenecek taksit tutarını, faiz tutarını ve taksitlerin ödeme süresinin son günlerini gösteren ödeme planı verilecek. Taksitlendirmelerde herhangi bir teminat istenmeyecek. Uzlaşma neticesinde borçları taksitlendirilen mükelleflerin mal varlığına daha önce taksitlendirilen borçlar için tatbik edilmiş bulunan hacizler, bu malların bölünebilir nitelikte olması ve haczin devam edeceği malların kamu alacağını karşılayacak değerde olması halinde, yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak. Daha önce tatbik edilen hacizlerin kaldırılmasını isteyen mükelleflerin talepleri ise borcu karşılayacak tutarda teminat gösterilmesi suretiyle yerine getirilecek.


  BAZI KAMU ALACAKLARININ UZLAŞMA USULÜ İLE TAHSİLİ HAKKINDA KANUN (Kanun No. 5736) Tıklayınız

  5736 Sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Usulü ile Tahsili Hakkında Kanun Genel Tebliği (Tıklayınız)
  5736 Sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Uzlaşma Usulü İle Tahsili Hakkında Kanun Genel Tebliği (Sıra No: 2) (Tıklayınız)


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  23

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Öğrenim ve kredi bursu alıp gününde ödeme yapmayıp vergi daireseine borcu bildirilenlerde bu vergi indiriminden yararlanabiliyormu acaba?

 3. #3
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Hayır yararlanamaz.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  23

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
  Hayır yararlanamaz.
  Vergi dairesine sordum yararlanılabiliyormuş. Lütfen emin olmadığınız konularda yanlış cevaplar verip yanıltmayın insanları

 5. #5
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Sayın dilfikar; hangi yasanın hangi maddesi vergi dairesinin görüşüne temel teşkil ediyorumuş rica etsem öğrenebilirmisiniz, aynı kredi derdi bende de var.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  23

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
  Sayın dilfikar; hangi yasanın hangi maddesi vergi dairesinin görüşüne temel teşkil ediyorumuş rica etsem öğrenebilirmisiniz, aynı kredi derdi bende de var.
  "Tebliğe göre, uzlaşma sonucu tahakkuk eden vergi, resim, harçlar, fon payları ile bunlara bağlı vergi cezalarının ve yapılan uzlaşma tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizlerinin"

  İşte buradan

 7. #7
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Peki o halde, eğer yararlanırsanız haberim olsum, ben de başvurayım yararlandıran yere.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  23

  Ynt: Vergi Borcu Olanlar Dikkat

  Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
  Peki o halde, eğer yararlanırsanız haberim olsum, ben de başvurayım yararlandıran yere.
  Tabi ne demek. Sizde yararlanın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Vergi Dairesine Borcu Olanlar Açıklanıyor
  Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2009, 15:06
 2. Bankada Hesabı Olanlar Dikkat!
  Konu Sahibi nane Forum Konu Dışı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Kasım.2008, 16:34
 3. Prim Borçları Olanlar Dikkat
  Konu Sahibi ferhat Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2008, 14:14
 4. Vergi Borcu Olan Araç Sahipleri Dikkat!
  Konu Sahibi ferhat Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Haziran.2008, 09:41
 5. Nakliyeci Mükellefi Olanlar Dikkat!
  Konu Sahibi tkank Forum Konu Dışı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Şubat.2008, 14:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36