kamu işçi maaş

Konu: Kar Dağıtımı Stopajın Hesaplanma Zamanı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  10

  Kar Dağıtımı Stopajın Hesaplanma Zamanı

  Merhabalar,

  Konuyu önce forumda aradım ancak cevabını tam olarak bulamadım.

  Kar dağıtım işleminin tahakkuku ile ödemesi arasında ay atlaması durumları var ise hesaplanacak olan stopaj, tahakkuk esnasında mı (hesaben ödeme mantığıyla) yoksa ödeme esnasında mı oluşur.

  Yapacağınız değerli yorumlarınızı mümkün ise sirküler veya özelge ile destekleyebilirseniz konu üzerindeki merakımın giderilmesinde yardımcı olursunuz.

  Şimdiden teşekkür ederim..

  arz ederim,<br />öch

 2. #2
  Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Türk_bey Guest

  Ynt: Kar Dağıtımı Stopajın Hesaplanma Zamanı

  GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (Seri No:191

  B ? KAR PAYLARININ ELDE EDİLMESİ :

  3946 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi Kanununun 85, 86 ve 87'nci maddelerinde yapılan değişiklikler sonucu, önceki bölümlerde izah edildiği üzere, kar payı tutarının Kanunda belli edilen haddi aşması halinde yıllık beyanname ile beyanı gerekmektedir. Mükelleflerce elde edilen kar paylarının hangi tarihte elde edildiğinin belirlenmesi, bu gelirlerin hangi yıl geliri olarak beyan edileceğinin saptanması bakımından önem taşımaktadır.

  Genel olarak, kar payları da dahil menkul sermaye iratlarında "elde etme", gelirin hukuki ve ekonomik tasarruf etme imkanının doğmuş olmasına bağlanmıştır. "Hukuki tasarruf", gelir sahibinin gelir üzerinde talepte bulunma hakkını; "ekonomik tasarruf" ise ödemeyi yapacak olan tarafından, gelirin sahibinin emrine amade kılınmasını ifade eder.

  Buna göre, bir gelir hukuken talep edilebilir hale geldiği halde, ödemeyi yapacak olanın yükümlülüklerini yerine getirmemek suretiyle gelirin fiilen sahibinin emrine amade kılınmaması halinde, gelir elde edilmiş kabul edilmeyecektir.

  Aşağıda, kar dağıtımını yapacak kurumların niteliğine göre, kar paylarında elde etme konusu açıklanmaktadır.

  1. Anonim Şirketlerde Kar Dağıtımı:

  Anonim şirketlerde kar dağıtım kararını şirket genel kurulu vermektedir. Genel kurul kar dağıtım kararını vermiş ve kar dağıtım tarihini belirlemiş ise, kar dağıtım tarihinde; genel kurul tarafından kâr dağıtım tarihinin tespitinin şirketin yönetim kuruluna bırakıldığı durumda ise, yönetim kurulunun tespit ettiği dağıtım tarihinde kar payı elde edilmiş kabul edilecektir. Ancak, bu tarihte kurum tarafından çeşitli nedenlerle kar dağıtımına fiilen başlanmaması halinde, kar paylarının, fiilen dağıtımına başlandığı tarihte elde edileceği tabiidir. Kâr dağıtımına başlandığı halde, ortağın kar payını tahsil etmemiş olması, hukuki ve ekonomik tasarruf gerçekleştiğinden kar payının elde edilmesine tesir etmemektedir.

  Diğer taraftan, şirket yetkili organlarınca kar dağıtımına ilişkin hukuki prosedür tamamlamamakla birlikte, kar payının fiilen dağıtıldığı ve ortak tarafından tahsil edildiği durumda da fiili tasarruf gerçekleşeceğinden, kar payı elde edilmiş olacaktır.

  2. Limited Şirketlerde Kâr Dağıtımı:

  Limited şirketlerde kar dağıtım kararı, şirketin ortak sayısının 20'den fazla olduğu durumlarda şirket genel kurulu tarafından verilir. Ortak sayısının 20 veya daha az olduğu durumda bu karar ortakların yazılı oyları ile alınır.

  Her iki halde de, kar dağıtımına karar verilmiş ve kar dağıtım tarihi saptanmış ise; kar dağıtım tarihinde kar payı ortaklar tarafından elde edilmiş kabul edilir. Ancak, bu tarihte kurum tarafından çeşitli nedenlerle kar dağıtımına başlanmaması halinde, kar payları, fiilen dağıtımına başlandığı tarihte elde edilecektir. Anonim şirketlerde olduğu gibi kar payının bu tarihten sonra tahsil edilmemiş olması elde etme açısından önem arz etmemektedir. Aynı şekilde, kar dağıtımına ilişkin hukuki prosedür yerine getirilmemekle birlikte, karın ortaklara fiilen dağıtıldığı durumda da kar payının elde edilmesi gerçekleşmiş olacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kira Gelirinde Stopajın Kaydı
  Konu Sahibi PORRUK Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 02.Kasım.2016, 17:04
 2. Bireysel Emeklilik İşlemlerinin Muhasebe Kaydı ve Hesaplanma Şekli
  Konu Sahibi yasari Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Haziran.2009, 17:03
 3. Stopajın Vergi Borçlarına Mahsubu
  Konu Sahibi NİSAN Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 19.Ocak.2007, 13:29
 4. Ödenmeyen Kiralarda Stopajın Durumu
  Konu Sahibi keskin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 09.Ekim.2006, 09:57
 5. Bağkur emekli maaşlarının hesaplanma yöntemi
  Konu Sahibi Engin_ER Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Nisan.2006, 11:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36