kamu işçi maaş

Konu: Personele Km Başı Araç Kullanım Ücreti Verilebilir mi?

Personele Km Başı Araç Kullanım Ücreti Verilebilir mi?

Merhaba,
    Bir A.Ş mükellefim yönetim kurulu kararına istinaden personelinin müşterilere gidiş geliş seyahat harcamalarını kendi arabalarıyla yapmaları halinde km başına bir ücret+benzin gibi giderlerini şirket üzerinden ödemek istiyor. Bu durumda
    1- Personel adına kayıtlı (Şirket adına kayıtlı olmayan) araç için km başına ödenecek ücreti ve benzin paralarını gider yazıp kdv li olanların kdv sini indirim konusu yapabilme imkanımız varmıdır.
    2- Doğrudan gider yazabilme olanağı yok ise gider pusulasına istinaden ödeme yapıldığında stopaj ve sorumlu sıfatıyla kdv ne şekilde olacaktır.

Bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla,
    Nihat Akgün

iyat kırarak değil hizmet kalitesinde yarisalim.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Personele Km Başı Araç Kullanım Ücreti Verilebilir mi?

1, Hayır mümkün değildir. Şirketin aktifinde kayıtlı olmayan araç için gider yapamazsınız.
    2, Gider pususlası yöntemi de sağlıklı görünmüyor. Düzenli hale gelirse dikkat çeker.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

Aracı ,şirkete kiralamış gibi işlem yaparsanız,aracın giderlerini işleme alabilirsiniz.
    araç sahibide kiralama işlemi ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirirse sorun olmaz.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn.nguroy,
    Yönetim kurulu kararı alıp, kiralama sözleşmesi yapılması halinde niçin benzin-tamir vs. masrafları gider yazılamaz mı? Otomobili, kiralama şirketinden değilde personelimizden kiralayamazmıyız. (Stopaj ve kdv sini de ödeyerek)

Gayet tabi araçları kiralarsanız hiç bir sorun olmaz. Soruda sorulan bu şekilde değildi.
    Yönetim Kurulu kararı da isteğe bağlıdır. Zorunlu değildir.
    Kiralama sözleşmesi yapılacak, GMSİ stopajı ve 2 nolu kdv beyanı yapılacak.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Gayet tabi araçları kiralarsanız hiç bir sorun olmaz. Soruda sorulan bu şekilde değildi.
    Yönetim Kurulu kararı da isteğe bağlıdır. Zorunlu değildir.
    Kiralama sözleşmesi yapılacak, GMSİ stopajı ve 2 nolu kdv beyanı yapılacak.
    Sayın nguroy

Sizi anlamak biraz zor soru gayet açık.Soru açık olduğu için yukarıda birinci kere yanıtlamışsınız ikinci cevabınızda birincinin tam tezatını yazmışsınız.Araç Kirlamalarda gayet açık noterden sözleşme yapılır.gsmi stopajı ve 2 nolu kdv beyan verilir.Yönetim kurulu kararı alınması ise araç kiralamasında bütün ortakların rızasının alınması ileride oluşabilecek bir anlaşmazlığı ortadan kaldırmak içindir.

Saygılar
    ferhat

Alıntı akdost68 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Bir A.Ş mükellefim yönetim kurulu kararına istinaden personelinin müşterilere gidiş geliş seyahat harcamalarını kendi arabalarıyla yapmaları halinde km başına bir ücret+benzin gibi giderlerini şirket üzerinden ödemek istiyor. Bu durumda 1- Personel adına kayıtlı (Şirket adına kayıtlı olmayan) araç için km başına ödenecek ücreti ve benzin paralarını gider yazıp kdv li olanların kdv sini indirim konusu yapabilme imkanımız varmıdır.
    2- Doğrudan gider yazabilme olanağı yok ise gider pusulasına istinaden ödeme yapıldığında stopaj ve sorumlu sıfatıyla kdv ne şekilde olacaktır.

Saygılarımla

Soruyu dikkatle okuyunuz. , Kırmızı ile yazdım. Kiralama sözleşmesinden söz ediliyor mu? Kiralama olmadan gider yazılmaz diyorum. Aksini mi söylüyorsunuz?????

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı akdost68 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Bir A.Ş mükellefim yönetim kurulu kararına istinaden personelinin müşterilere gidiş geliş seyahat harcamalarını kendi arabalarıyla yapmaları halinde km başına bir ücret+benzin gibi giderlerini şirket üzerinden ödemek istiyor. Bu durumda 1- Personel adına kayıtlı (Şirket adına kayıtlı olmayan) araç için km başına ödenecek ücreti ve benzin paralarını gider yazıp kdv li olanların kdv sini indirim konusu yapabilme imkanımız varmıdır.

Saygılarımla

Soruyu dikkatle okuyunuz. , Kırmızı ile yazdım. Kiralama sözleşmesinden söz ediliyor mu? Kiralama olmadan gider yazılmaz diyorum. Aksini mi söylüyorsunuz?????

Sayın nguroy

Kırmızı ile üstünü çizdiğiniz cümleyi bence siz daha dikkatli okuyun babasının hayrına yapar da yazmıyor ortada bir kirlama var.Zaten cümlede şirket adına kayıtlı olmayan araç diyor şirket adına olmayan araç kiralanır.Sevgili meslektaşım amacım seninle polemik yapmak değil nasıl sen benim gözden kaçırdığım noktalara dikkatimi çekiyorsan bende öyle yapıyorum

Saygılar ferhat

Birşeyi gözden kaçırmıyorum. Kiralama sözleşmesi olmazsa gider yazılamaz diyorum.
    Bu konuda geçmişde defalarca yazılar yazdım. Bir yorumda bulunmadan önce arama motorunu kullanmaızı tavsiye ederim.
    Soruda kiralama sözleşmesinden asla söz edilmiyor . Varsayım üzerine yorum yapmam.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sayın "ferhat" sayın nguroy'un verdiği cevaplar doğrudur. İlk sorunuzu okuduğumuz zaman eğer siz km başına ücret ödeyecekseniz, alınan benzin faturalarının gider gösterilmesi ve bu faturalara ait Katma Değer Vergisinin indirilmesi söz konusu olamayacaktır. Bu ödemeleriniz gider olarak yazmanız için kullanabileceğiniz bir yöntem ödemeyi ücrete ilave edip vergi ve diğer yasal kesintileri yaparak kayıtlarınıza almak olabilir.

Gider Pusulası ile ödeme yapılması uygun bir yöntem değildir.

Kiralama yöntemini seçerseniz normal sokaktan geçen bir vatandaşa nasıl uyguluyorsanız personelinizede aynı uygulamayı yapacaksınız. Yapılacak olan uygulama forum sayfalarında mevcuttur.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)