kamu işçi maaş

Konu: Bankada Hesapta Tutulan Yabancı Para Döviz Kuru ile Değerlenir

  1. #1
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.459

    Bankada Hesapta Tutulan Yabancı Para Döviz Kuru ile Değerlenir

    Bankada hesapta tutulan yabancı para döviz kuru ile değerlenir


    Banka hesaplarında tutulan yabancı paralar alacak niteliğinde olduğundan döviz niteliğindedir. Para ilgili hesaptan çekildikten sonra yani nakde dönüşmesi halinde efektif hale gelir.

    SORU: Kasada bulunan paranın nakit olduğunda ve efektif kur ile değerlenmesi gerektiğinde herkes mutabık, yalnız bankada olan paralarla ilgili olarak bankada bulunan paranın nakit gibi değil, ticari alacak gibi düşünülüp, efektif alış kurundan değil, döviz alış kurundan değerlenmesi gerektiğini düşünen üstatlarımız var. Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

    YANIT: Vergi Usul Yasası'nın 280. maddesi hükmü gereği olarak yabancı paralar borsa rayici ile değerlendirilecektir. Ülkemizde yabancı paralar için açılmış borsa bulunmadığı için yabancı paralar dönem sonlarında Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen kurlar esas alınarak değerlendirilmektedir. Ayrıca geçici vergiye ilişkin olarak kazanç tespiti aşamasında da T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenen ve Resmi Gazete'de yayımlanan kurlar esas alınmaktadır.

    Kasada nakit olarak bulunan yabancı para değerleme sırasında efektif olarak kabul edilmekte ve dolayısıyla değerlemede efektif kurlar dikkate alınmaktadır.

    Gerçekte Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen kurlardan birisi efektif, diğeri ise döviz alış kurudur. Bu ayrım ülkemizde bankacılık uygulamasında nakit yabancı paranın efektif, bunun dışındaki yabancı para cinsinden ödeme araçlarının ise döviz olarak adlandırılmasını zorunlu kılmaktadır.

    Banka hesaplarında tutulan yabancı paralar da alacak niteliğinde olduğundan döviz kuru esas alınarak değerlendirilir. Bir başka anlatımla bankada hesapta bulunan para döviz niteliğindedir. Para ilgili hesaptan çekildikten sonra yani nakde dönüşmesi halinde efektif hale gelir.

    Konunun özelliği dikkate alındığında Vergi Hukuku açısından tartışmaya neden olmayacak kadar açıktır. Dolayısıyla "banka hesaplarında tutulan yabancı paralar da bir alacak niteliği gösterdiği için döviz kuru ile değerlenir." (Özyer, Mehmet Ali "Vergi Usul Kanunu Uygulaması" 3. Baskı HUK Yayınları sf:490-491; Ürel, Gürol "Vergi Usul Kanunu Uygulaması" Maliye ve Hukuk Yayınları,sf:601)

    Aynı görüş Maliye Hesap Uzmanları Derneği tarafından yenilenerek yayımlanan "Beyanname Düzenleme Kılavuzu"nda da yer almaktadır.(V. Seviğ)




  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.811

    Ynt: Bankada Hesapta Tutulan Yabancı Para Döviz Kuru ile Değerlenir

    Üstatlar diyorsa doğrudur.Ama bugüne kadar ki okuduğum yorumlarda genelde bankadaki paranın da efektif kurla değerleneceği yönündeydi..Burda aslında bana göre hesapları vadeli vadesiz diye ayırmak daha doğru olur gibime geliyor.Yani vadeli hesaptaki döviz, döviz alış kurundan vadesiz hesaptaki döviz efektif alış kurundan değerlemesi daha doğru geliyor bana....Yazıda para ilgili hesaptan çekildikten sonra nakde dönüşür diyor ama vadesiz hesap her an nakit para demek değilmi zaten..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    TAMER00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    TAMER00 Guest

    Bankada Hesapta Tutulan Yabancı Para Döviz Kuru ile Değerlenir

    bende ilgili yazıyı bu sabah okumuştum. aynı soru işaretleri bende de uyandı. bugüne kadar yapmış olduğumuz ve köklü denetim firmalarının bana gösterdiği yol doğrultusunda ben de aynen anlattığınız gibi uyguluyordum. fakat bugünkü bu yazıya ben de şaşırdım. ben kendim aynı zamanda mali müşavirim. fakat bu kadar doğrunun net olmadığı, doğrunun kişiden kişiye ancak yorumlara dayandığı bir meslek grubu olduğunu zannetmiyorum.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Bankada Hesapta Tutulan Yabancı Para Döviz Kuru ile Değerlenir

    Bu konuda daha önce defalarca yazdım. Yazı doğrudur. Ancak elinizdeki kasnızdaki nakit paralar EFEKTİF dir. Bunu bankaya yatırdığınız zaman kaydi para halini alır ve DÖVİZ olur.
    Özetlersek.
    Banka mevdutı: Döviz
    Banka kredisi : Döviz
    Teminat mektubu Döviz
    Akreditifler Döviz
    Gelen havale Döviz
    Kredi kartı har. Döviz
    Kasamda USD Efektif
    Kasamda Euro Efektif
    Kasamda k.k slip Döviz
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Banka Döviz Kuru
    Konu Sahibi mursey2001 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Şubat.2014, 15:07
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Ekim.2012, 08:54
  3. Döviz Kuru Değerlemesi
    Konu Sahibi bymkoksal Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 06.Ekim.2010, 16:57
  4. Döviz kuru.
    Konu Sahibi ST.SMMM OZ. Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Ocak.2010, 15:29
  5. Döviz Kuru
    Konu Sahibi juılet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 29.Kasım.2008, 22:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36