Merhabalar,
Basit usul mükellefimiz var.Mükellef 16.01.2008 tarihinde vefat etti.Bu mükellefin sisteme ölüm halinde terki işledik.Şimdi öldüğü için 2008 butk beyannamesini elden getirdi sisteme kayıt yapacağım.Dönem başı mal mevcudu:150,00 ytl dönem içinde elde edilen hasılat 300,00 ytl.Kar:150,00 ytl.

Önce tahakkuku giriyorum.Tahakkuku keserken vergi türü butk, dönemini kıst.dönem 01/2008 - 01/2008 , İşlem türü, 0010 kanuni süresinde gelen beyanname ve tahakkuk türüne de ölüm halinde beyanname giriyorum. ( bunları girmez normal yıllık dersem ölüm halindeyi kabul etmiyor)

Evdo da sürekli yükümlülükler/beyanname kabul masası/tahakkuk/beyanname kaydetten giriyorum. Tahakkuk fişi numarasını yazıyorum.Bilgileri girerken ilk genel bilgiler bölümünde beyannamenin dönemi ve yılı seçme seçeneği var.Dönemde de yıllıktan başka seçenek yok.Yıla da 2008 yazıyorum.Kaydetme aşamasına gelince tahakkuk fişindeki dönem ile beyanname üzerindeki dönem birbirini tutmalıdır diye kayıt yapmıyor.

Ne yapabilirim yada nerede yanlış yapıyorum.E-Vdo kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum.