kamu işçi maaş

Konu: Kanuni Süresinden Sonra E-Beyanname

Kanuni Süresinden Sonra E-Beyanname

Üstadlarım İyi Çalışmalar, Başımda Bir Sorun Var Fikirlerinize İhtiyacım Var Şimdiden Vereceğiniz Cevaplar İçin Teşekkür Ederim. Kısaca Özetleyim;

Dönem Sonu İşlemlerinin Yoğunluğundan Olacak Ltd.Şti 'nin 2007/Aralık Dönemi Muhtasar Vergi Beyannamesini E-Beyannameden Göndermeyi Sehven Unutmuşum Yeni Farkettim. Yaklaşık Üzerinden Bir 2,5 Ay Geçmiş Şu Ana Kadarda Vergi Dairesinden Bununla İlgili Bir Tebligat Yok. 2007/12 Beyannamesini İnternetten Göndericem Fakat Bununla İlgili Ne Ceza Keserler Ve Eğer Daha Önce Başına Böyle Bir Durum Gelen Varsa Yapılabilecek İşleri Yazarlarsa Ve E-Beyannamede Neyi İşaretlemeliyiz Pişmanlıkmı Yoksa Kanuni Süresinden Sonrayımı Yani Beyannameyi Nasıl Onaylamamız Gerekir Kesilecek Cezayı İndirme Yada Uzlaşma Durumunuda Paylaşırsanız Çok Sevinirim.
    Saygılarımla

Ynt: Kanuni Süresinden Sonra E-Beyanname

pişmanlık kısmını işaretlemeniz gerekir.
    işaretledikten sonra 376 dan faydalanmak için bi açıklama geliyor o açıklamanın yanındakı kutucuğu işaretleyip yolluyorsunuz.

tahakkuku pişmanlık zammının eklenmiş haliyle alabiliyorsunuz.

proğram otomatık olarak cezanın tebligatını yapıp cezayı inmiş olarak size tahakkukunu
    veriyor.

Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

Peki Ne Kadar Ceza Öderiz Yada Bu Cezaya Daha Sonra Uzlaşmaya Girme İmkanımız Olur mu

Dertler aynı olunca çareler de aynı olur inşallah. Aynı şekilde işlerin yoğunluğu ve mükelleflerimizin duyarsızlığı neticesi geciken beyannameler. Benim de sorunum İşlerimiz yetmiyormuş gibi habire üzerine yeni bir yük eklenmekte neyi ne zaman nasıl halledceğiz, içinden çıkılmaz bir hal aldı. ilk kez geçen ay uygulamaya başlanılan Kırmızı et de tevkifat olayı ile ilgili mükellefimiz mart ayına ait faturaları getirdiğinde içinde şubat ayına ait 1200 ytll tutarında bir fatura çıktı ve tevkifatlı kesilmiş, aynı şekilde kesen kişi de geçen ay 15 ine kadar vergi dairesine bildirmiş. bizde görevimizi yapalım 46,29 ytl tevkifatlı 2 Nolu KDV internet ort. düzenledik ve pişmanlık ile verelim ve 60-70 ytl tutarında vergi ve beyn. ile ilgili özel usulsüzlük cezasına razı geldik. 50 ytl. 1/3 ind. 33,33 ytl.
    - birde ne görelim biz böyle beklerken birden karşımda 3074 ÖUCZ 1.490,00 1 kat 1/2 oran 745 ytl ceza hani pişmanlık talep etmiştik ya sağolsunlar 1/3 düşmüşler 496,67 ytl. Ceza tahakkukunu görünce benim moralim iyice bozuldu. Şubat ayına ait faturayı mart faturaları içinde gördüğüme mi yanayım, 2 No lu kdv beyn. gönderdiğimemi yanayım. inanın neye yanacağımı şaşırdım. 46 ytl. kdv ödemesi çıkacak karşılığı ceza 745+50 Pişmanlık indirimli 530,00 ytl. Hakkaniyet aradım bulamadım 11,5 katı ceza. Vergi dairesini aradım ödeyeceksin geçmiş olsun dediler. hadi paramız yoktu pişmanlıkla ödeyemedik. 17,2 katı. Ne yapmam gerektiği yada nasıl nereye itirazda bulunmam gerekiyor. İnt. Beyanname zorunluluğu iyi güzel hoş da biz de insanız unutma , hata , vs. olabilir. bu cezalar ile ilgili karar alırken hangi kriterleri göz önüne alıyorlar. hiç mi insaf yok , hiç mi orantı yok, hiç mi iyi niyetli mükellefler gözetilmiyor.
    -Arkadaşlar kusuruma bakmayın ağır kötü birşey yazdı isem özür dilerim. bu tip durumlar ile karşılaşanlar var ise bizim le paylaşır iseniz sevinirim. yardımlarınızı bekliyorum. Saygı ve sevgilerim ile.. hoşça kalın.
    bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

şu an aynı problem bendede var. fatura geç geldiği kdv tevkifatı(9015) beyanı vermem lazım. sırası ile hangi, seçenekleri işaretlemem lazım. yalnız ben 1490 ceza istemiyom ona göre
    Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

Hani ne derler kelin ilacı olsa kendi başına çalarmış, bizler şahsen ben cezayı yedikten sonra aklımız başımıza geliyor. Zanneder isem ilk önce Pişmanlıkla işaretliyorsun, sonra gelen ekranda aman ha 355 gördüğün yere basma da nereye basarsan bas. 3074 e göre Bilgi vermemek ile ilgili yüksek meblağlı ceza kesiyor. 352 ye basarsan 3073 e göre özel usulsüzlük kesiyor. Tek tuşla kendi kendimizi nakavt ediyoruz. Mahkemeye müracat etsek olumlu sonuç alabilirmiyiz. başına gelen arkadaşlar var ise yardımcı olmanızı istiyorum.

günaydınlar..

emin olmamakla birlikte şöyle bir yorum yapabilirrim.

ceza keserken iki ayrı 376 secenegi cıkıyor birincisi beyanı gec verdigin için(bunun cezası düşük)
    ikinci 376 secenegi süresinden sonra e beyan vermeyle alakalı(bunun cezası tuzlu)

e beyanı sürüsinden sonra kısmını işaretlemezseniz cezası kesmiyor ama maliyedeki memurun verdigi bilgiye göre cezayı vd. kesiyor ama dava açabilirsiniz dedi

eger e beyan kısmınıda işaretlerseniz dava açma hakkınız olmuyormuş..

geçmiş olsun
    [tt][size=9pt][i][color=purple]Aslında söylediklerimden çok , <br />Sakladıklarımda saklıyım.. ve gizlediklerimde gizliyim.. <br />ßu yüzden de anlamak için <br />Konuştuklarımdan çok Sustuklarıma Kulak ver...

Bu konu ile ilgili dava açan arkadaş varmı ? Neticesi ne oldu..

Peki Bununla İlgili Uzlaşmaya Girebiliyormuyuz Üstadlar ?
    Gerçekten Bu Cezalar Çok Ağır Burda Bi Haksızlık Var 1490 Ytl Allahaşkına Nedir Bu

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Konu ile ilgili olduğu için ;

Madde 0337: Fiil ayrılığı

(2365 sayılı Kanunun 63 üncü maddesiyle değişen şekli) Ayrı ayrı yapılmış olan vergi ziyaı veya usulsüzlükten dolayı ayrı ayrı ceza kesilir. Şu kadar ki, 352 nci maddede yazılı usulsüzlüklerden, aynı takvim yılı içinde aynı neviden birden fazla yapıldığı takdirde birden fazlasının her biri için, birincisine ait cezanın dörtte biri kesilir.
    Aynı nev'i usulsüzlükten maksat, fiillerin 352 nci maddede gösterilen derece ve fıkralar itibariyle yekdiğerine mutabakatıdır.
    Maddedeki kırmızı olan bölüm sistemde geçerli değil.

Yani , vermediğiniz beyannamelerin her biri için ayrı ayrı cezayı kesiyor ama 1/ 4 uygulamıyor.

Ceza ihbarnamelerini dilekçe ekinde ilgili VD ne verip düzeltilmesi talebinde bulunuyorsunuz.

Paylaşmak istedim.

Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)