kamu işçi maaş

Konu: Tevsik Zorunluluğuna Uymamanın Cezası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Tevsik Zorunluluğuna Uymamanın Cezası

    kurumumuza makbuz karşılığında nakit olarak 30.000.-ytl bağış yapılmıştır.

    bu rakam tevsik zorunluluğu olan rakamın üzerinde olduğu için cezası ve tespiti ne şekildedir. cezai sorumluluk parayı alan içinmi yoksa veren içinmidir?

    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    653

    Tevsik Zorunluluğuna Uymamanın Cezası

    Sayın zarha,
    Aşağıda açıklandığı gibi tevsik zorunluluğu ticari işlemlerde, mal ve hizmet bedeli olarak yapılacak ödemelerde sözkonusu olup kurumunuza yapılan bağış tutarının tevsik zorunluluğu yoktur.
    Ama başka durumlardan, düzenlemelerden dolayı bağış olduğu için, banka hesabına yatırmak gibi vb. şekillerde kayıtlarınıza girişini yapmanız uygun olur düşüncesindeyim.

    Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği
    (Sıra No:320)

    3. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı, İşlem Tutarı ve Başlangıç Tarihi
    Tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluluğunun kapsamı, işlem tutarı, başlangıç tarihleri ve uygulanma esasları aşağıda belirlenmiştir.

    Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meslek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden (Türkiye’de mukim olmayan yabancılar hariç) mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları ...............

    Kolay gelsin.....
    Ahmet Akca SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Tevsik Zorunluluğuna Uymamanın Cezası

    Sayın zarha
    Tevsik zorunluluğu kapsamında olmayıp gerekli ceza miktarını V.U.K mükerrer madde 355. md. bakınız. Ayrıca 5228 sayılı Kanunun 10'uncu maddesiyle eklenen fıkra`sına bakınız.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ne Zaman E-Defter Zorunluluğuna Tabiyim ?
    Konu Sahibi batlı Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Aralık.2013, 16:53
  2. Şirketlere Avukat Zorunluluğuna Tepki
    Konu Sahibi T U R K O Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Eylül.2009, 17:34
  3. Tevsik Zorunluluğuna Uyulmamasında Cezai Müeyyide
    Konu Sahibi derman.smmm Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Şubat.2007, 15:47
  4. Beyanname İmza Zorunluluğuna Uyulmaması
    Konu Sahibi neri Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 19.Haziran.2006, 10:06
  5. Fazla Mesai Süresine Uymamanın Cezası
    Konu Sahibi atomiks Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ekim.2005, 17:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36