Deli Dumrul TebligatıZoraki avukata tepki
İş dünyası, 250 bin YTL sermayeli işyerleri ile üye sayısı 100'ü aşan kooperatiflere en az 3 bin 600 YTL maaşlı bir avukat çalıştırma zorunluluğu getiren Avukatlık Yasası'na tepki gösterdi. ATO Başkanı Sinan Aygün, "Bu işsiz kalan avukatları kurtarma operasyonudur" derken, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, uygulamanın KOBİ'leri zorlayacağını söyledi.

Şubat ayında müeyyidesi aktif hale getirilen yeni Avukatlık Yasası'yla 250 bin YTL sermayeli işyerleri ile üye sayısı 100'ü aşan kooperatiflere tam zamanlı aylıklı avukat çalıştırmak zorunluluğu getirildi. İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu uygulamayı savunurken, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş avukatın ihtiyaç olduğunda tutulabileceğini belirterek düzenlemeye tepki gösterdiler.

İstanbul Barosu'nun 'Avukat - Vekil Arasındaki En Az Ücret Tarifesi'ne göre 250 bin YTL'den az sermayeli şirketler avukatlarına 3 bin 600 YTL daha fazla olanlar da 4 bin 400 YTL danışma ücreti ödeyecek. Yasayı uygulamayanlar ise her ay iki asgari ücret kadar ceza ödeyecek. Baronun ücret tarifesine göre sıradan bir vatandaşın ödemesi gereken ücretler de pek farklı değil. Aynı tarifeye göre avukatlara, 15 dakikalık danışma için 400 YTL, temyiz düzeltmeleri için bin 375 YTL ve herhangi bir dava cevap dilekçesi ile benzeri dilekçe için de bin 375 YTL ödenmesi gerekiyor.

TEHDİT GİBİ TEBLİGAT

İstanbul Barosu şartları taşıyan kurum kuruluş ve firmalara tebligat göndermeye başladı. İstanbul Barosu Başkanı Avukat Kazım Kolcuoğlu imzalı tebligatta avukatla sözleşme yapmayan firmalar hakkında suç duyurusunda bulunalacağı belirtildi: "Sözleşmeli avukatınız varsa sözleşmenin ve avukatınız tarafından tanzim edilmiş makbuzun suretini, avukatınız yok ise en kısa sürede bir avukatla sözleşme yapıp bir suretini bu yazıyı aldığınız süreden itibaren 15 gün içinde başkanlığımıza bildirmenizi, aksi takdirde hakkınızda suç duyurusunda bulunulacağını bilgilerinize rica ederim."

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Mehmet Durakoğlu da yasadaki düzenlemenin gerekli olduğu görüşünde. Durakoğlu, "Avukat bulundurulması bir otomobilin yolda seyrine benzer. Siz tekerlek kırılmadan önce mi kırıldıktan sonra mı müdahale edersiniz. Avukat bulundurulması bu anlamda olumludur" dedi.

AVUKAT LAZIMSA TUTULUR

Şirketlerin ihtiyaç olduğunda avukat tutmalarının daha doğru olacağın belirten Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ise "Bu uygulama, 'zoraki avukatlık uygulanmasıdır' Avukat, avukat lazım olduğunda tutulur. Lazım olmadığı zaman bir firma neden boş yere aylık binlerce YTL versin. Bu işsiz kalan avukatları kurtarmaya yönelik bir operasyondur ama işverenler de bu noktada düşünülmelidir" değerlendirmesinde bulundu.


Güç durumdaki KOBİ'ler bu yasayla daha da zorlanacak

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, anonim şirketlerin bir avukatla sözleşme yaptığını belgeleyememesi halinde Baro'nun savcılığa suç duyurusunda bulunacağını bunun da işletmeleri zor durumda bırakacağını belirterek, "Bu uygulamalar iç ve dış piyasalarda zaten rekabet güçlüğü içerisinde maliyetlerini düşürmek çabasında olan KOBİ'leri zorluyor. Bırakınız ihtiyacı olan firmalar hukuk hizmetini alsınlar. Buna firmalar kendileri karar versin. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele sürerken, ekonomide yeni bir hareketlenme için firmaların üzerindeki yüklerin azaltılmasını tartışmamız gereken bir ortamda bu tür bir zorunluluğun ekonominin kendi mantığı içinde çok doğru olmadığı artık anlaşılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu. Baronun yazısı nedeniyle üyelerinden çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Yalçıntaş, tebligatta, 'maksadını aşan ifadeler' bulunduğunu da sözlerine ekledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da uygulamanın bazı şirketleri zorlayacağını söyledi.Kaynak:Y.Şafak

20.04.2008