kamu işçi maaş

Konu: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

 1. #11
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.411

  Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

  Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı
  Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
  Benim satacağım mal veya hizmetin fiyatını mevzuat mı belirliyor. İstediğim fiyattan satarım. Kimse birşey diyemez. (fiyatın devletçe belirlendiği özel durumlar hariç) Önemli olan benim saatığım hizmet veya malın aldığım paranın gerçek olmasıdır : gerisi biraz zorlamadır.
  Sayın nguroy

  Şu yazdıklarını okuyunca inan şaşırıyorum.Neyi polemğini yapıyorsun onuda anlamış değilim.Sayın formdaş uğur 35 iki cümlede olayı özetlemiş.

  Benim bir tane mükellefim var oda bazen senin gibi konuşuyor.Mal benim kime ne diye unutma devlet 3 bir ortak olarak var oda hakkını vergiyle alıyor denetiminide evrak ve kayıtları kontrol ederek.Sana bir çarpıcı örnek daha neden o zaman transfer fiyatlandırması çıktı ve herkes uymak zorunda herkes istediği gibi malını satsın kime ne deniliyormu.

  Aceleyle cevap verilir hatalı olabilir bunu formda yapıyoruz birbirimizin hatasını düzeltiyoruz.Herkes herşeyi bilmek zorunda değil ama bu mesleği yapıyorsak öğrenmek zorundayız.

  Saygılar FERHAT ;D


  Şimdi ben bu lafları hak edecek ne yaptım sayın Ferhat;

  Ben polemik falan yapmam. Prensiplerle uğraşır, doğru bildiğime inandığım şeyi savunurum. Siz de aksine inanabilirsiniz ve onu da sonuna kadar savunursunuz. Buna kimsenin diyecek birşeyi olmaz. Doğal hakkınızdır. Savunduğunuz şeyi kanıtlamalısınız. Bunu beklerim.
  Ancak işi kişiselleştirmek yakışmıyor.

  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 2. #12
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

  Ticari işletmelerin amacı kar elde etmektir, basiretli bir işadamının davranması gerektiği davranış kar hedefidir.
  Ben istediğim fiyattan satarım diyemezsiniz , siz kendinize ait gayrımenkulu istediğim fiyata kiraya veririm benim değilmi diyebilirmisiniz ? Vergi inceleme elemanları tepenize biner..

  Genel kabul görmüş Muhasebe standartları mahsuplaşmak sureti le yapılan işlemleri yanlış olarak ifade ettiğine göre
  Geliri tam gösterip,sonra indirim yapmanız gerektiğini düşünüyorum.


 3. #13
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.411

  Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

  ..

  Genel kabul görmüş Muhasebe standartları mahsuplaşmak sureti le yapılan işlemleri yanlış olarak ifade ettiğine göre
  Geliri tam gösterip,sonra indirim yapmanız gerektiğini düşünüyorum.


  Yanlış anlaşılmasın. Ben de iskontonun fatura altında ayrıntılı olarak gösterilmesi yönteminin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Rayicin altında bir satış fiyatı uygularsanız bu dikkat çekicii tenkit edilebilir sorgulanabilir bir olgu olabilir.
  Ancak ben düşük fiyatla fatura kesip, bunu da açıklayabiliyorsam , yasalarda beni illa iskontoyu fatura altında göster diyen biz zorlama yoktur diyorum.

  Ben kendi evimi istediğim fiyatla kiraya verebilirim. Buna kimse karışamaz. Türk özel hukukunda sözleşme serbestisi kavramı esastır.
  Ancak Maliye bana elbette niye düşük bu kira diye sorarsa açıklamam gerekir. Açıklayamazsam o da benim kişisel sorunumdur vergi tahakkuk eder öderim, ödemem . itiraz ederim .Bunlar farklı şeylerdir. Ancak Kamu idaresi bu evin fiyatı budur diyemez. Bunu nasıl diyemiyorsa bu malın veya hizmetin fiyatı da budur diyemez. Bu piyasa ekonomisi kavramına tamamen tersdir.
  Elmalarla armutları toplamayalım. Zorlayıcı zorunlu hükümler farklı, yapılırsa netlik açıklık olur daha iyi olur demek farklıdır.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 4. #14
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.459

  Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

  Sayın nguroy

  Benim amacın sizi kırmak değil hakaret etmekte (zaten bu amacını aşan bir olay olur)olayı kişiselleştirmekte ben olayı anlatırken orda bir formdaşımızın (uğur 35) yazdığı yazıyı alıntı yaparak yazdım yine siszi kırdıysam özür dilerim

  Saygılar FERHAT

 5. #15
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

  kişisel olarak elbette sayın gürsoya sonuna kadar katılıyor ve destekliyorum
  fakat yaşadığımız deneyimler ve kanun koyucunun talepleri bu şekilde cevap yazmamızı gerektiriyor

  elbette bende kimseyi kırmak istemem, istersem bağış yapabilirim mevzuatımız bağış yapmaya izin veriyor
  amaaaaaaaa K.K.E.G.


 6. #16
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  877

  Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?


  Merhabalar

  Bir yeminli mali müşavir makalesinde:

  ?Iskonto, genel olarak yapılan satış nedeniyle afişe fiyata göre hesaplanan bedelden bazı şartların gerçekleşmesi nedeniyle satıcı tarafından alıcıya yapılan bir indirimdir. Iskonto ürünün daha düşük fiyatta satılmasını ifade eder. Pazarlama politikasının bir aracıdır.

  Iskontonun amacı malların tanıtılması, reklamının yapılması,pazara girişinin özendirilmesi ve talebinin artırılmasıdır. Fiyat indirimi yoluyla alıcıların dikkatini çekmek suretiyle malların satışının gerçekleştirilmesidir.?


  Diyor ve ben bu görüşe aynen katılıyorum.

  Yukarıda açıklandığı gibi, ıskonto uygulaması satış psikolojisi ile ilgili bir durumdur. Bu uygulamanın vergilendirme yönünde bir etkisi yoktur.

  Ha önce bir fiyat tespit edip sonra bundan kağıt üzerinde bir indirim yapma, ha bu indirimi kağıt üzerinde göstermeden direkt olarak satış fiyatı tespit etmek arasında vergilendirme açısından bir fark yoktur. Gelir Vergisinin tespitinde farklı bir durum meydana gelmediği gibi KDV açısından da fark eden bir durum yoktur. Zira KDVK?nun 25. maddesine göre ıskontolar vergi dışıdır. Kanunda ?Ticari teamüle uygun ıskontolar? dan bahsediliyor. Aşağıda özetlerini verdiğim Danıştay Kararları da bu yönde görüş bildirmiş:

  * Ticari teamüllere uygun miktarlardaki ıskontoların fatura ve benzeri vesikalarda gösterilmek kaydıyla KDV matrahından indirilmesi gerekir. (Tarihi :7.2.1986- Sayısı :2601020-37895)

  * KDV uygulamasında ıskontoların bedelden indirilebilmesi için ticari teamüllere uygun miktarda olması gerekir. Iskonto miktarının belirlenmesinde, banka faiz oranı ölçü alınamaz. (Tarihi :21.10.1985- Sayısı :2601025-76300)


  Fakat bu sübjektif bir yaklaşımdır. Ticari teamül konusunda kesin bir miktar belirlemek mümkün değildir. Bu nedenle fevkalade bir durum olmadığı sürece vergi denetimi yönünden takibe alınması zordur.

  Sonuç olarak satıcı malını istediği fiyattan satar. Daha önce devlet ortalama kar haddi takibi ile bu satışı kontrol altına alabiliyordu. Fakat bu güvenlik önlemi kaldırılınca satıcıyı bu yönde takip eden bir mevzuat kalmadı. Transfer fiyatlandırması usulü ile takip kanunda sayılan ilişkili kişiler arasındaki ticareti kapsar. Bunun dışında bir sorgu yapılamaz. Yeni düzenlenen Gelir vergisinde ortalama kar haddi takibinin yeniden ihdas edildiği söyleniyor.

  Diğer taraftan usul yönünden ıskontonun faturada gösterilmesi gerekir düşüncesindeyim. Zira V.U.K. nun 177. maddesinde mükellefiyet sınıfının belirlenmesinde satış tutarı bir karine olarak dikkate alınmaktadır. Ancak, bu konuda ne bir yargı kararına ne de bir özelgeye rastlamadım.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İskonto Ve Depozitolu Fatura Hk.
  Konu Sahibi tankam Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 05.Eylül.2013, 18:00
 2. Fatura İskonto
  Konu Sahibi mes_ar Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Mart.2012, 10:15
 3. Fatura Üzerinde Yapılan İndirim Hakkında
  Konu Sahibi aydemiremre Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Ekim.2009, 17:27
 4. Kdv Dahil Üzerinde Yapılan İskonto
  Konu Sahibi suleyman057 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Ocak.2008, 09:50
 5. Fatura Üzerinde Düzeltme Yapılması
  Konu Sahibi serbulent Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 19.Mart.2007, 17:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36