cfo-bmi

Konu: 1. Ayda Kesilen Satış Faturasının İptali..

1. Ayda Kesilen Satış Faturasının İptali..

Tüm meslektaşlara kolaylıklar diliyorum

Benim baktığım bir ltd.şti. de ocak ayında satış faturası kesilmiş...ancak fatura oradaki bir kişinin elinde beklemiş.muhasebesine intikal etmemiş..muhasebe kayıtlarına almamışlar. Yanlış kesildi diye....biz bunu satışlarımıza aldık beyannameyi gönderdik. Haziran ayında bizim şirket doğru faturayı kesmiş göndermiş.. onlarda elinde beklettikleri faturayı bize gönderdiler.muhasebeleriyle konuştum..faturayı işleme koymuyorlar.bağımsız denetime tabi büyük bir şirket oldukları içinmiş.... şimdi ben muhasebeci olarak ne yapmam lazım.. düzeltme kdv mi versem? ödemem çıkmıştı..incelemeye çekebilirler mi? Yoksa şüpheli alacaklar gibi yapıp yokmu edeyim? Ba-bs de de farklarımız çıkacak ..ne yapcam ben?

Önerilerinizi için çok teşekkürler.

F.M.

Ynt: 1. Ayda Kesilen Satış Faturasının İptali..

en sağlamı ve doğrusu tuttuğun deftere güveniyorsan bundanda ziyade mükellefinin dürüst olduğuna inanıyorsan düzeltme beyanı vermen.
    Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

sayın mercan
    burada yapman gereken düzeltme beyanına gerek yok bulunduğumuz ayda fauranın satıştan iadeler gibi ters kayıt yapılarak fautanın iptalına ilişkin de bir açıklam yapılması yewterli olur. Ba Bs formlarına göre ters kayıt yaptıktan sonra da 1 döneme ait bu tutarı dikkate almazsın açıklama kısmında bu tarihili faturanın iptali diye ibare koy ki
    bilgi olsun

Alıntı MERCANFIKRI Nickli Üyeden Alıntı
    Yoksa şüpheli alacaklar gibi yapıp yokmu edeyim?
    Sihirbazmısın sen mercanfikri nasıl yok edeceksin. Öyle her istediğine şüp. tic. karş. ayıramazsın.
    Alıntı MİTAT ÇAKAL Nickli Üyeden Alıntı
    sayın mercan
    burada yapman gereken düzeltme beyanına gerek yok bulunduğumuz ayda fauranın satıştan iadeler gibi ters kayıt yapılarak fautanın iptalına ilişkin de bir açıklam yapılması yewterli olur. Ba Bs formlarına göre ters kayıt yaptıktan sonra da 1 döneme ait bu tutarı dikkate almazsın açıklama kısmında bu tarihili faturanın iptali diye ibare koy ki
    bilgi olsun
    Bu işlemi yaparsa ve firma incelenirse inceleme memuruda bir not düşebilir. Satıştan iade faturası olmadan nasıl öyle bir kayıt yapacak. Nerde kaldı muhasebenin gerçeklik, dönemsellik kavramları!!
    Saygılarımla
    *HEP İSABET EDENE HİÇ TESADÜF DENİR Mİ? *

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn.Mitat Çakal'ın önerdiği yöntem en mantıklısı. Faturanın aslı ve diğer suretleri elinizde ise bu işlemde bir sakınca yok. Ayrıca idarenin bir vergi kaybı da yok. KDV ödenmiş, belki geçici vergi de ödenmiştir. Yapılan, yanlış işlemin düzeltilmesidir. Ba-Bs formlarının verilme süresi de uzatıldığına göre bu faturayı hiç beyan etmenize gerek yok.

evet en mantıklısı bu... ben de istiyorum dönemsel olayım ..ancak incelemenin nasıl bişey olduğunu biliyorum...o evrakları hazırlamak ...mükellefe bir yandan laf anlat idareye laf anlat..hiç kimse benim çektiğim sıkıntıyı bilmiyor....
    bende en mantıklısını yapacağım mecburen..
    değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
    F.M.

daha önce bende çalıştığım firmada böyle bişeyle karşılaşmıştım..satıştan iadeler le ters kayıt yaparak sorunu çözmüştük..

satıştan iade kaydı yaparken kdv yi indirim konusu yaptınız mı? yaptı iseniz kdv kanunda ki indirilebilecek kdv nin vesikalarda ayrıca gösterilmesi, gösterilmediği takdirde indirim konusu yapılamayacağı hükmü gereği ceza kesmezler mi?
    Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

sn.figo,
    fatura iptali olduğundan kdv den dolayı ceza uygulanacağını sanmıyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)