taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Boş Muhtasar Beyanı Verilmedi.Yardım!

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Boş Muhtasar Beyanı Verilmedi.Yardım!

Selamlar..
    Bu konuda o kadar çok yorum var ki forumda.Toparlamakta zorlandığım için tekrar sormak ihtiyacı hissettim.Kusura bakmayın..Olay şöyle arkadaşlar..
    Mayıs ayında yeni bir Ltd.Şti.firma ile anlaştık.Çalışan personeli ve kirası yok.Sadece serbest meslek kesintisi stopajı var.4.ay muhtasarında eski muhasebecinin makbuzu beyan edilmiş.Evrakların toparlanıp elimize ulaşması yaklaşık 20 mayısı buldu.Muhasebecisiyle de direkt temasa geçilemedi,elemanlarından evraklar alınmış.Bu nedenle firma hakkında da muhasebeciden tam bir bilgi alınamadı.Mayıs ayında da serbest meslek makbuzu düzenlenmedi. Bu esnada muhtasar beyanı aylıkmış,bu da gözden kaçtı tabi.24 ünde aylık olduğu farkedildi ama iş işten geçti.Normalde muhtasarı mayıs ayı için boş verilecekti.E-beyanın danışma servisiyle görüşüldü,Beyanname verilirse yaklaşık 1400 YTL nin 1/4 ü oranında ceza kesileceği söylendi.Çoğu yazılarda tevkifat kesintisi olmadığı durumlarda beyan vermeye gerek olmadığı yazılıyor fakat bu durum dilekçeylede süresinde daireye bildirilmedi.Şimdi bu beyanı verip vermeme konusunda tereddütlüyüm.Matrah ve ödeme olmayan boş beyannameye 350 YTL ceza kesilmesi mantıksız geliyor.Ama vergi daireside vermeniz gerek diyor.Bu konuda sizlerin yorumları ne olabilir.Bu uygulama doğrumudur? Normal tahakkuk edip 15 ytl ödenmesi gereken beyan için 350 YTL cezamı ödenecek şimdi..
    Saygılar...

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

Ynt: Boş muhtasar beyanı verilmedi.Yardım

Stopaj kesintisi olmadıktan sonra,boş muhtasar beyan vermenin anlamı yok. siz sadece sevhen süresi içinde dilekçe ile bildirim yapmamışsınız.
    Şimdi geçte olsa dilekçe yazarak bildirimde bulunun.sadece dilekçeyi geç verdiğiniz için VUK 352 ye göre 11.derece usulsüzlük cezası uygulanır diye düşünüyorum.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: Boş Muhtasar Beyanı Verilmedi.Yardım!

Ne boş beyan nede dilekçe ile bildirim zorunluluğu var. Dilekçe idarenin önceden bilgilendirmek amaçlıdır. Dilekçeyi hiç vermeseniz bile idare bir süre sonra o dönem için beyan verilmediğinden size yoklama veya çağırarak nedenini soracaktır. Ama dilekçe geç verildi veya verilmedi diye ceza uygulayamazlar. (İlgili dönemde beyan gereken bir durum tesbit edilirse ceza kesilir.)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Aynen sn. Nane nin söylediği gibi beyane ve dilekçeye gerek yoktur.
    Forumda tartışıldı arama yapınız..
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

NİSAN123 Guest

II. derece usulsüzlükler:

4. [10] Vergi kanunlarında yazılı bildirmelerin zamanında yapılmamış olması (işe başlamayı bildirmek hariç).

7. [11] Vergi beyannameleri, bildirimler, evrak ve vesikaların kanunen belli şekil ve muhteviyatı ve ekleri ile bunlarla ilgili olarak yapılan diğer düzenlemelere ilişkin hükümlere uyulmamış olması.

eğer,yukarıdaki 7.fıkrada yazılı olan işaretlediğim bildirimlerden kasıt,vuk ta yazılı olan bildirimlerse haklısınız,ceza uygulanmamalı.
    eğer öyleyse,aynı konu hem 4 hemde 7 fıkrada neden mükerrer vurgulanmış.

Sayın Nisan123
    V.U.Kanunundaki bildirimlere sizin bahsettiğiniz muhtasarın verilmeyeceğine ilşkin bildirim girmez. V.U.K 2.Kitap(Mükellefin Ödevleri) 1.Kısım(Bildirmeler) bakıldığında mükellefin neleri bildirmesi gerektiği ortadadır. Dolayısıyla muhtasar beyanname verilmeyeceğine ilişkin bir bildirim zorunlu olmadığı gibi gereksizdirde.Hatta boş beyanname vermek olacak iş değil. Yasa açık kesinti varsa verilir yoksa verilmez.
    Saygılar.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Kanunda muhtasar ile bildirilecek bir şey yoksa beyan verilmez yazılı, dilekçe/bildirim vs yapılacak diye bir şey yok.

NİSAN123 Guest

ilgili dönemde stopaj kesintisi yoksa,muhtasar dosyanın kapatılması gereklidir.buda dilekçe ile olur.eğer zamanı belli olmayan muhtelif zamanlarda kesintiler oluyorsa,stopaj dosyası ile ilgili aylık yada 3 aylık değil,diğer seçeneği tercih edilmelidir.

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Pratikde hiç böyle olmuyor, ilk uyguladığımda bende şok oldum ama tam 10 mükellefime boş muhtasar veriyorum.
    Vermezsem hemen o ay 15,10-ytl lik ödeme emri geliyor.
    Çok mücadele ettim bu konuda ama kaybettim

NİSAN123 Guest

sibel hanım,boş muhtasar verilmez.gereksizdir.mükellef boşuna damga vergisi öder.dilekçe ile dosyayı kapattırmalıydınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)