cfo-bmi

Konu: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    32

    Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Belediyelerden Kiralanan işyerleri için Mükellef stopaj kesintisi yapmak zorunda mı acaba?


  2. #2
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Alıntı Generic Nickli Üyeden Alıntı
    Belediyelerden Kiralanan işyerleri için Mükellef stopaj kesintisi yapmak zorunda mı acaba?
    Stopaj kesintisi yoktur. "50 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği?nin V-C-3 bölümü"


  3. #3
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Alıntı Türk_bey Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Generic Nickli Üyeden Alıntı
    Belediyelerden Kiralanan işyerleri için Mükellef stopaj kesintisi yapmak zorunda mı acaba?
    Stopaj kesintisi yoktur. "50 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği?nin V-C-3 bölümü"

    belediyelerden stopaj benim bildiğim kadarıylada yapılmıyor. ama üstad,bu 50 nolu tebliğ, eski kurumlar vergisi kanununa ait. eski kanunun ne kadar geçerliliği olabilir ki ?

  4. #4
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Alıntı NİSAN123 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Türk_bey Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Generic Nickli Üyeden Alıntı
    Belediyelerden Kiralanan işyerleri için Mükellef stopaj kesintisi yapmak zorunda mı acaba?
    Stopaj kesintisi yoktur. "50 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği?nin V-C-3 bölümü"

    belediyelerden stopaj benim bildiğim kadarıylada yapılmıyor. ama üstad,bu 50 nolu tebliğ, eski kurumlar vergisi kanununa ait. eski kanunun ne kadar geçerliliği olabilir ki ?
    Sayın Nisan;

    Eski kurumlar vergisine ait tebliğler halen yürürlüktedir.

  5. #5
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    evet, eski kurumlar vergisi tebliğlerinin, yeni kurumlar vergisi ile çatışmayan ,ters düşmeyen hükümleri halen yürürlükteymiş.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    355

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Selamlar;

    Belediyeden kiraanan işyerlerinde Stopaj olmaz da; KDV ne olacak?

    Saygılar...

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    653

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    2 no'lu beyanname devreye girmez mi ?
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    355

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Eğer KDV ye tabi bir kiralama ise mecburen 2 nolu KDV beyanı olacak...Ama sorun ; bu türden kiralamalar KDV ye
    tabimidir?


  9. #9
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    653

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    1. Kiralama İşlemlerinde Sorumluluk Uygulaması :
    Katma Değer Vergisi Kanununun; 1. maddesinin 3/f bendinde, Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi işlemlerinin, verginin konusuna girdiği hüküm altına alınmıştır. Buna göre, söz konusu mal ve hakların kiraya verilmesi işlemi, ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde verilen bir hizmet olmasa da dahi katma değer vergisine tabi olacaktır.
    Bu kiralama işlemleri ile ilgili katma değer vergisi;
    a) Kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetinin bulunmaması,
    b) Kiralayanın gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olması,
    Şartlarının birlikte varolması halinde, kiralayan tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir. Bu kapsamdaki kiralamalarda kiraya verenler tarafından beyanname verilmeyeceği tabiidir.
    Kiraya verenlerin başka faaliyetleri dolayısıyla gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmaları halinde, sorumluluk uygulaması söz konusu olmayacak, kiraya verenler, kiralama faaliyetleri ile ilgili katma değer vergisinin diğer faaliyetleri ile birlikte genel esaslara göre beyan edeceklerdir.
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

  10. #10
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Belediyelerden Kiralanan işyerleri

    Bu durumda kiracı mükellef;belediyelerden kiralanan yerler için,sorumlu sıfatıyla kdv2 beyanı verecektir.benim çıkardığım sonuç budur.

    Fakat bizde şöyle bir durum var.bana yeni gelen Ltd.Şti.mükellef belediyeden yer kiralamış,büfe 3 ayda bir kira veriyor. 10 yıllık bir şirket bu. Ancak stopaj olmadığını biliyoruzda kdv2 de hiç verilmemiş.
    ne yapmak lazım,yorumlarınızı alabilirmiyim? eğer ben bu işi kurcalarsam,ipin ucu 10 yıl geriye gidecek.kurcalamasam yanlış uygulanmaya başlanılan bir sistemi devam ettirmiş olacam. ???

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İlave işçi teşvikinde yeni işyerleri faydalanabilir mi?
    Konu Sahibi Ertann Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Eylül.2011, 21:25
  2. Aynı kişinin işyerleri kaydı nasıl olur.
    Konu Sahibi acemismmm Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Ağustos.2011, 09:32
  3. kiralanan makina
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Eylül.2009, 13:48
  4. 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri
    Konu Sahibi lionaydin1 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Haziran.2006, 12:37
  5. 3 aylık muhtasar veren işyerleri ile ilgili
    Konu Sahibi esli Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Nisan.2006, 15:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36