cfo-bmi

Like Tree1Beğeni

Konu: Serbest Meslek Faaliyetlerinde Gelir Gider Oranı...İlginç..

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Serbest Meslek Faaliyetlerinde Gelir Gider Oranı...İlginç..

Selamlar...
    Birkaç gün önce başımdan geçen bir olayı bilginiz olması açısından paylaşmak istiyorum..
    İstanbul'da bulunan bir vergi dairesinde yapılan bir işlem sonucu olayı öğrendim..Kısaca şöyle..
    Avukat bir mükellefim var..2007 yılında işe başladı..Gelir beyanında gelir 13000 ytl gider 27000 ytl zarar 14000 ytl olarak beyan edildi.Tevkifat kesintileri nedeniyle bir miktar vergi alacağı vardı.Bu alacağını 2008 de bir kdv ödemesine mahsup istedik.Mahsup sorunsuz gerçekleşti. Fakat memur beni şu konuda uyardı..
    Serbest meslek faaliyetlerinde giderler gelirlerin %65'ini geçmemesi gerekiyormuş,buna dikkat ediyorlarmış.(bende %100'ünde üzerinde) Ama müdür yardımcısı yeni işe başladığımdan giderlerimin yüksek olmasını normal karşıladı.Bu defalık hoşgörelim mahsubunu yapalım demiş memura.Ama sonraki yıllarda aynı olay tekrarlanırsa iki seçenek sunuyorlarmış.Ya giderleri geri çektiriyorlarmış,kabul etmezsek defterleri incelemeye alıyorlarmış.Gerçek giderlerde bile bu oran aşıldığında bu işlemi yaptırıyorlarmış.Memura özellikle sordum,bunlar firmanın gerçek gideri neden böyle bir işlem yapılacak diye..Bu işlemi daha ziyade muhasebeciler için uyguladıklarını ama tüm serbest meslek faaliyetiyle uğraşan mükelleflerede uygulamaya çalıştıklarını,yeni işe başladığımız için müdür yardımcısının bu defa hoş gördüğünü tekrarı halinde yukarıda iki seçeneğin devreye gireceğini söyledi.
    Bilgi olması açısındna sizlerle paylaşmak istedim..Saygılar...

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: Serbest Meslek Faaliyetlerinde Gelir Gider Oranı...İlginç..

Aynı konuda, %50 oranı aşıldığı için bir meslek mensubunun defterlerini incelemeye aldılar.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Maliyenin yaptığı gözdağı vermekten başka birşey olamaz.

Ama firma yetkilisinin ( özellikle serbest meslek ) birden fazla yıl gelirinden fazla gideri oluyor ise maliyeden önce kendi kendini incelemeye alması gerekir diye düşünüyorum.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Bizzat kendi beyannamemde bu olayı tehditle yaşadım. Mahsuplarımı yapmayacaklarını incelemeye alacaklarını söylediler. İlk yıllık beyanım üstelik. Odamızın bu konuda vergi daireleri ile el sıkıştığını söylediler. Odam kabul ettikten sonra ben ne yapabilirim ki dedim. ???
    Beyannamemi düzelttirdiler. Gelirimin %65 i kadar giderimi kabul ettiler. Düzeltme beyanı verdim. Şuan geçici vergilerim KDV ve gelir vergim birbirini tutmuyor ama mahsuplarım tıkır tıkır yapılıyor.
    İlerde ne olur bilmiyorum. Sanki dağ başı gibi bende mücadele etmekten çok yoruldum. Meslekdaşlarım ve odamda yardımcı olmadı. Bende itaat ediyorum.

aynı uygulama oda gelirleri içinde olursa durum değişir. aslında odalarıda serbest meslek faaliyetli kapsamına alıp hareket etmek sorunu kökten çözebilir.
    [b][size=7pt][color=black][font=Verdana]SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf'a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf'a Bakarım LaF mı Diye. Birde SöyLeyene Bakarım aDam mı Diye. [color=red]" MEVLANA"[/color]  [/color]

Neden defterlerinizi incelemeye alırız dediklerinde geri adım atıyorsunuz.Verin incelesinler
    serbest meslekte kanunen belirlenmiş bir kar marjı mı var ?
    Hangi Kanuna göre giderlerininzi kabul etmiyorlar ? yok öyleeee...

Ben aklanmak için defterlerim incelensin diye maliye yalvarmış kendimi zorla incelemeye sokmuştum.
    Elimi öptürdüm ve çıktım.

" EN ETKİLİ VERGİ GÜVENLİK ÖNLEMİ DÜRÜST BİR MUHASEBECİDİR "

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın basar03.Defterleri inceletme konusunda tedirginlik yaşamıyorum.Göğsümü gere gere tüm firmalarımın defterlerini incelettirebilirim.Sadece bilmeyen arkadaşlara uyarı ve hatırlatmak adına paylaştım..Burada defterini incelettirme konusunda çekinecek bir meslektaşım olacağını da sanmıyorum.Yoksa tabiki gerekirse incelettiririm.Hatta defter inceletmek hem firma için muhasebenin sağlamlığı için bir artı da olabilir.Saygılar..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Bu %65 oranı uygulaması halen devam ediyor mu acaba?
    Bürokrasi artık yeterrr!<br />kurtar bizi Deli Dumrul, bunlar senden bile beter...

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

bu konu birkaç gün önce benzer bir başlık altında yazılmıştı. Admin'lerimiz her iki konuyu birleştirebilirlerse bir hayli yorum vardı. Ancak kısaca, öyle orana göre karar veriliyorsa defter tutmaya ne gerek var. Kestiğimiz faturalara göre oranlayıp verelim vergiyi bitsin. Birçok serbest meslek mensubuna ayırımsız vergi daireleri tarafından tek tip biraz da tehditkar mektuplar yazıldığını biliyorum. Ki olacak iş değil.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu oran vd nin mük. incelemeye alıp almama konusundaki risk oranıdır. Eğer tüm gelir gider kayıtlarınız vergi kanunlarına uygunsa ve kayıtdığı gelir elde etmiyorsanız istedikleri kadar incelesinler kanunen yapabilecekleri bir şey yoktur. Ancak iade talebi gibi isteklerinizi sürüncemeye bırakma gibi gayriyasal uygulama olabilir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)