kamu işçi maaş

Konu: İştirak'in Sermaye Artırımında Artan Payın Vergisi Var mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    48

    İştirak'in Sermaye Artırımında Artan Payın Vergisi Var mı?

    Şirketimizin iştirak ettiği başka bir şirket Geçmiş yıl karlarını sermayesine ekliyor. Bundan dolayı o şirkette olan payımızın değeri artıyor. (Galiba bedelsiz hisse senedi oluyor) Bu artmadan dolayı vergi ödemeli miyiz?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    48

    İştirak'in Sermaye Artırımında Artan Payın Vergisi Var mı?

    Konu ile ilgili bilgisi olan ve yardımcı olabilecek olan yok mu?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    İştirak'in Sermaye Artırımında Artan Payın Vergisi Var mı?

    Sayın sinerji

    Sorunuzun cevabı için 243 no.lu GV. Tebliğni okuyunuz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    İştirak'in Sermaye Artırımında Artan Payın Vergisi Var mı?

    kar dağıtımı adı altındaki soruya verilen cevap sizin içinde gecerlidir.

    herhangi bir vergi yükümlüğünüz bulunmamaktadır.iştirak kazancları k.v.k.8/1 göre kurumlar vergisinden istisnadır.


    celal elibüyük
    smmm-ist

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    461

    İştirak'in Sermaye Artırımında Artan Payın Vergisi Var mı?

    Sayın sinerji,


    G.V.K. Md-94
    ...........................................
    6. a) Dağıtılsın veya dağıtılmasın Kurumlar Vergisi Kanununun 8 inci maddesinin 4 numaralı bendinin;

    i) (a), (c) ve (d) bentlerinde yazılı kazançlardan, (2003/6577 Sayılı BKK ile %0, Yürürlük: 1.1.2004)

    ii) (b) alt bendinde yazılı kazançlardan, (2003/6577 Sayılı BKK ile %10, Yürürlük: 1.1.2004)

    b) (4842 Sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle değişen alt bent, Yürürlük: 24.4.2003) i) Tam mükellef kurumlar tarafından; tam mükellef gerçek kişilere, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmayanlara ve bu vergilerden muaf olanlara dağıtılan, 75 inci maddenin ikinci fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kar paylarından (karın sermayeye eklenmesi kar dağıtımı sayılmaz.), (2003/6577 Sayılı BKK ile %10, Yürürlük: 1.1.2004)
    Bilindiği üzere, 4842 Sayılı Kanunun ile "kurum kazançları üzerinden gelir vergisi stopajı sadece kârın dağıtımına bağlı olarak yapılmakta kâr dağıtılmadığı takdirde stopaj yapılmamaktadır."
    Kar dağıtımı tam mükellef kurumlara yapılsa bile yine gelir vergisi stopajı kesintisi olmayacaktır.

    4842 Sayılı Kanunundan önceki kazançların dağıtılmayıp 24.04.2003 tarihinden sonra dağıtılması halinde 4842 sayılı yapılan değişikle tekrar tevkifat yapılmasını önlemek amacıyla aynı kanun ile geçiş dönemindeki uygulamayı düzenleyen geçici 62. madde eklenmiştir.

    Ayrıca Sayın EROL'un belirttiği 243 seri nolu G.V. genel tebliğinde "karın sermayeye ilave edilmesi kar dağıtımı sayılamayacağından" bahisle gerçek kişi ortaklar dahi karın sermayeye ilavesi suretiyle elde edilen kar paylarının beyan edilmemesi gerektiği belirtilmiştir.


    İştirak etmiş olduğun şirketin geçmiş yıl karlarının Ticaret Sicil Memurluğunca tescil edildiği tarihte yapacağın muhasebe kayıtları:

    Kod:
    ---xx.xx.xxxx----
    240/242/245        xxx
                  640/641         xxx
    
    ---xx.xx.xxxx----
    953        xxx             (VERGİYE TABİ OLMAYAN GELİRLER NAZIM HESABI)
          954         xxx      (VERGİYE TABİ OLMAYAN GELİRLER NAZIM HESABI)
    
    
    ---xx.xx.xxxx----
    640/641        xxx
                 529         xxx
    
    ---xx.xx.xxxx----
    960        xxx             (MENKUL KIYMETLER CÜZDANI NAZIM HESABI)
          961         xxx      (MENKUL KIYMETLER ALACAKLI NAZIM HESABI)
    
    yada;
    
    ---xx.xx.xxxx----
    240/242/245        xxx
                    529           xxx
    
    ---xx.xx.xxxx----
    960        xxx             (MENKUL KIYMETLER CÜZDANI NAZIM HESABI)
          961         xxx      (MENKUL KIYMETLER ALACAKLI NAZIM HESABI)

    Önemli olan diğer konu da Kar dağıtımı yoluyla elde ettiğimiz iştirak kazancının beyan şeklidir. Bu kazancın, kurumlar vergisi beyannamesinde kara ilave edip, daha sonra iştirak kazancı istisnası olarak gösterilmesi mi? Yoksa kurumlar vergisi beyannamesinde hiç gösterilmemesidir.

    Kanaatime göre bu kazancın kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmemesidir.

    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sermaye Artırımında 1/4 Lük Tutar Sorunu
    Konu Sahibi rotten1982 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Nisan.2015, 16:54
  2. Sermaye Artırımında ortaklar c/h
    Konu Sahibi metintacer Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 29.Nisan.2010, 09:33
  3. Sermaye artırımında geçerlilik zamanı!
    Konu Sahibi Okay KIR Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 12.Ocak.2010, 16:18
  4. Sermaye Artırımında SMMM Raporu?
    Konu Sahibi gurdal67 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Mart.2008, 16:30
  5. Sermaye Artırımında Muhasebe Kaydı ?
    Konu Sahibi accountmanager Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Mayıs.2007, 17:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36