kamu işçi maaş

Konu: KV Tespitinde İndirimi Mümkünmüdür?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    KV Tespitinde İndirimi Mümkünmüdür?

    Merhaba,

    Limited şirket ortağının (KKTC)de özel üniversite de okuyan çocuğunun eğitim masraflarının kurumlar vergisinin tespitinde indirim konusu yapılıp yapılamayacağı,beyanname üzerinde yada başka şekillerde mümkünmüdür?

    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    KV Tespitinde İndirimi Mümkünmüdür?

    Sayın Fatih bey
    K.V.Kanunun
    madde : 41 `de indirilebilecek giderler mevcuttur.Ayrıca ortakların çocukları için harcadığımı eğitim harcamalarını gider olarak yazamazsınız.
    Ancak G.V. 89/2 maddesi ile düzenlenen şekli ile ortağın G.V. beyannamesinde indirim konusu yapabilirsiniz.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    KV Tespitinde İndirimi Mümkünmüdür?

    Merhaba,

    Sayın Dinçer bey,ilginize teşekkür ederim.Devam ediyorum...


    GV 89
    2. Beyan edilen gelirin % 5’ini aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121 inci madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler).

    1-KKTC Yurt dışı mıdır?Yoksa bir istisnası varmıdır?
    2-Küçük çecuklardan kasıt nedir?18 yaş sınırımıdır?
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    KV Tespitinde İndirimi Mümkünmüdür?

    aşağıdaki alıntı yazı sorularınıza cevap vermektedir.


    GİDERLERİN GELİRDEN İNDİRİLEBİLMESİ İÇİN MÜKELLEFE, EŞİNE VE ÇOCUKLARINA AİT OLMASI GEREKİR
    Kanunda açıkça belirtildiği üzere, kazançtan indirilebilecek olan giderlerin, mükellef tarafından karşılanması, mükellefe, eşine ve çocuklarına ait olması ve onlar adına düzenlenmiş belgelerle tevsik edilmesi şarttır.
    Kanunda geçen çocuk tabiri, yaş sınırına bakılmaksızın, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından doğrudan ya da nafaka verilmek suretiyle bakılan ve gelir vergisine tâbi geliri bulunmayan evlâtlar ve evlât edinilenler ile ana ve babasını kaybetmiş torunlardan mükellef ile birlikte oturan ve onun tarafından bakılan kimseleri ifade etmektedir.

    V- YABANCI ÜLKELERDE YAPILAN GİDERLER DEĞİL SADECE TÜRKİYE’DE YAPILAN GİDERLER KAZANÇTAN İNDİRİLEBİLİR
    Bu husus Kanunda, harcamaların Türkiye’de yapılması şartı ile kazançtan indirilebileceği belirtilmek suretiyle açıkça hükme bağlanmıştır.
    Türkiye gümrük bölgesi dışı yerler, vergileme açısından yurt dışı sayıldığından, bu yerlerde faaliyet gösteren gümrüksüz satış mağazalarında (Free-shop) yapılan harcamaların da kapsam dışı sayılması gerekmektedir.
    Kıbrıs’ta yapılan harcamaların, yurtdışında yapılmış gider olarak dikkate alınması icap eder.
    Bedeli bankalar aracılığı ile transfer edilmek suretiyle dışarıdan posta ile veya başka şekilde getirtilen ilâç ve kitaplara ilişkin giderlerin, indirimden yararlanması imkânsızdır. Fakat Türkiye’deki bir firma tarafından ithal edilmiş olan kapsam dahili ithal mal alımları fatura ve benzeri belgelere istinaden indirim konusu olabilir.
    Aşağıda ayrıca açıklanacağı üzere, Türkiye’de yapılan harcamaların dahî, vergiye tâbi olmayan şahıs ve kuruluşlardan sağlanan eğitim ve sağlık mal ve hizmetleri ile ilgili olması veya VUK’ta yazılı belgelerle tevsik edilememesi halinde, kazançtan indirilmesi mümkün değildir.
    Yurt dışı okul giderleri, yukarıda da değinildiği üzere harcamanın Türkiye’de yapılmamış olması nedeniyle indirimden yararlanamamaktadır.



    celal elibüyük
    smmm-ist

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    KV Tespitinde İndirimi Mümkünmüdür?

    merhaba,

    Konuyu aydınlattığınız için teşekkür ederim.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Olmadan Vergi Levhası Almak Ve Fatura Kesmek Mümkünmüdür
    Konu Sahibi sevketnarin Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Ocak.2015, 23:06
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Eylül.2011, 18:11
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2011, 13:01
  4. Ödenmemiş sermayenin nakit ödenmesi mümkünmüdür?
    Konu Sahibi sercanaktas Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Mart.2011, 13:43
  5. 900 günden emeklilik mümkünmüdür.?
    Konu Sahibi abdullahemin Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Kasım.2010, 10:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36