kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışı Harcırahlar Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    Yurtdışı Harcırahlar Hk.

    Hayırlı kandiller........

    yurtdışı harcırahlarda harcırah verdiğimiz kişiye tediye mk keserek parayı teslim ediyoruz karşılığında yaptığı masraflara ait evrak getirmesi gerekir mi?

    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    50

    Yurtdışı Harcırahlar Hk.

    RZU YÜCEL

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    Yurtdışı Harcırahlar Hk.

    yurt dışı harcırahlarda yeralan sınırı nerden bulabilirm?
    Birde anladığım şu belgesi varsa gider belgesi yoksa sınırı aşan kısım ücret olarak vergilendirilecek

    doğrumu anladım.

    teşekkürler

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    306

    Yurtdışı Harcırahlar Hk.

    Sn. beyhanserin,

    Bilindiğigibi GVK' nun 40. maddesinin 4. bendine göre ticari kazancın tespitinde seyehat ve ikamet giderleri de sayılmıştır. Gder kapsamında olup-olmaması için aşağıdaki kriterlerin gözetilmesi gerektiği belirtilmiştir.
    a) Seyahat işle ilgili olmalı,
    b) İşin ehemmiyeti ve genişliğine uygun olmalı,
    c) Süre seyahat maksadının gerektirdiği süreyle orantılı olmalı.

    Bunları belirttikten sonra Harcırah Uygulamasında iki yöntem vardır.
    1) Gerçek Gider Yöntemi
    2) Harcırah Yöntemi.

    Gerçek Gider Yöntemi seçildiğinde tüm yol, yemek ve yatma giderleri (yukarıda sayılan sınırlar kapsamında) gider olarak yazılır.
    Harcırah Yöntemi; İşletmeler gerçek yemek ve yatma giderlerine karşılık olmak üzere personeline harcırah ödeme yöntemini seçebilirler. Seyahat eden personele bu şekilde ödeme yapılması ve ödenen günlüğün aynı aylık seviyesindeki Devlet memurlarına verilen gündeliklerden fazla olması durumunda, aradaki fark ücret olarak gelir vergisine tabi tutulur.
    Harcırah Kanunun 34.maddesinde, bu kanun uyarınca verilecek yurtdışı gündeliklerinin belirlenme yetkisi Bakanlar Kurulunundur. Bknz. 2004/8340 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı.
    Ayrıca seyahat ve ikamet giderlerinin ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için VUK' a göre belgeyle tevsiki gerekir. (VUK.228' e göre sayılan giderler,- işin mahiyeti ve önemiyle orantılı olan giderler- istisnadır.)Bknz. Maliye Bakanlığı, 14.05.1986 tarih ve GVK/1-2126-35-111 sayılı özelgesi.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Kdv
    Konu Sahibi muratsimge Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 07.Kasım.2013, 16:03
  2. Yurtdışı KDV
    Konu Sahibi mes_ar Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Eylül.2013, 16:56
  3. KDV ve Yurtdışı
    Konu Sahibi yanlizkovboy Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Mart.2012, 21:27
  4. Yurtdışı Harcırahlar Hk.
    Konu Sahibi beyhanserin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Şubat.2006, 11:56
  5. Harcırahlar Hk.
    Konu Sahibi hakanatacan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Eylül.2005, 12:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36