kamu işçi maaş

Konu: S.M. Makbuzu mu, POS Raporu mu İşlenecek

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  39

  S.M. Makbuzu mu, POS Raporu mu İşlenecek

  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

  (Sıra No: 379)

  2- Serbest Meslek Faaliyetinde Bulunan Hekimler (Diş Hekimleri ile Veteriner Hekimler Dahil) Tarafından Kullanılacak Kredi Kartı Okuyucuları
  2.3- Uygulama Usul ve Esasları
  d) Anılan mükellefler, bu POS?ları kullanmak suretiyle hizmet ifasında bulundukları her günün sonunda kapanış raporu almak ve bu raporları gerektiğinde Bakanlığımız görevlilerine ibraz etmek üzere muhafaza etmek zorundadırlar.


  Sevgili forumdaşlarım; hekimler düzenledikleri her bir serbest meslek makbuzunu serbest meslek defterlerine ayrı bir satır olarak işliyorlardı.
  Diyelimki gün içerisinde 5 ayrı kredi kartlı hastaya bakıldı ve gün sonu kapanış raporu alındı. Gün içerisinde de nakit ödeme yapan 2 hastaya 2 ayrı s.m.makbuzu tanzim edildi.
  Deftere kayıt ne şekilde olacak ?

  A) 2 nakit ödeme karşılığı düzenlenen makbuz eskiden olduğu gibi ve alınan "gün sonu raporu" tek satıra toplu olmak üzere üç satıramı kaydedilecek ?
  B) Kredi kartlı olan beş ayrı kredi kartı slibi ve 2 nakit s.m.makbuzu ayrı ayrı 7 satıramı kaydedilecek????

  Görüşleriniz?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  67

  Ynt: S.M. Makbuzu mu, POS Raporu mu İşlenecek

  Tebliğde "...kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunluluğu getirilmiş ve bu cihazlarla düzenlenecek POS fişlerinin, anılan mükelleflerce yürütülen serbest meslek faaliyetlerinde Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edilmesi uygun görülmüştür." deniyor. Pos fişlerini serbest meslek makbuzu olarak görüyor. Ayrıca ;

  2.1- Cihazların ve Belgelerin Özellikleri

  Anılan hekimlerce kullanılacak POS cihazları ve bunlar tarafından üretilen belgelerin, serbest meslek faaliyeti kapsamında elde edilen kazancın Vergi Usul Kanununa göre belgelendirilmesini sağlayacak şekilde aşağıda sayılan özellikleri haiz olması gerekmektedir.

  a) Ek 3?teki örnekte belirtildiği şekilde belge üzerinde; mükellef bilgileri, tarih, saat, sıra no, hizmetin cinsi, vergi dahil tutarı vb. bilgiler ve "Bu belge V.U.K. uyarınca serbest meslek makbuzu yerine geçen belge hükmündedir." ibaresi yer alacaktır.

  b) POS?lardan her günün sonunda günlük kapanış raporu (Z raporu) alınabilecektir.

  POS?lar, yukarıda sayılan özellikleri haiz olup olmadığının tespitine yönelik olarak Bakanlığımızca herhangi bir onay işlemine tabi tutulmayacaktır. Ancak şekil ve muhtevası itibariyle Ek 3?teki örneğe uygun olmayan POS fişleri, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş belge hükmünde sayılmayacaktır.


  Bana göre kredi kartı slipleri deftere kayıt edilecek.


 3. #3
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: S.M. Makbuzu mu, POS Raporu mu İşlenecek

  "b) POS?lardan her günün sonunda günlük kapanış raporu (Z raporu) alınabilecektir." ifadesi kafa karıştırıyor. Sanki y.kasada olduğu gibi gün sonu raporu tek kalemde işlenebilecekmiş gibi bir izlenim yaratıyor. MB konu ile ilgili özelge istenmesinde ve cevap gelinceye kadar her fişin ayrı ayrı işlenmesinde fayda var.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: S.M. Makbuzu mu, POS Raporu mu İşlenecek

  Yazarkasalardan Z raporu alınması veya pos cihazlarından Günsonu raporu alınıyor olması mükellef açısından raporlama kolaylığıdır.Elbette tek satır halinde işlenmesi hastanın defterden takibini de kolaylaştırır.

  Önceden Herbir serbest meslek makbuzunu tek satıra işleyen doktor, yine tek satır işlemeyi düşünmesi gerekir ...Çünki pos fişleri artık serbest meslek makbuzu yerine geçecektir.

  ilgi tebliğden;

  "POS fişlerinin, anılan mükelleflerce yürütülen serbest meslek faaliyetlerinde Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edilmesi uygun görülmüştür."

  Söz konusu mükellefler, POS'ları kullanmak suretiyle yaptıkları tahsilatlarda müşterilerine bu POS'lardan çıkan belgeleri verecekler, müşteri tarafından talep edilse dahi başkaca bir belge düzenlemeyeceklerdir.Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Doğum Öncesi Analık Raporu Çalışamaz Raporu Hakkında.
  Konu Sahibi Mavi2017 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Eylül.2017, 10:03
 2. Analık Raporu Varken Çalışır Raporu Almak
  Konu Sahibi aygunh34 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2016, 18:16
 3. Doğum raporu-çalışabilir raporu
  Konu Sahibi blt74 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Mart.2011, 22:20
 4. SMMM Makbuzu
  Konu Sahibi sarpdeniz Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 01.Haziran.2009, 12:53
 5. Şirketlerde İşlenecek Giderler, İşlenmeyecek Giderler
  Konu Sahibi talcid Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 31.Ocak.2007, 18:35

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36