kamu işçi maaş

Konu: Birinci Sınıfa Geçiş Hadleri

Birinci Sınıfa Geçiş Hadleri

Merhaba,

2005 yılı için birinci sınıfa geçiş hadleri nekadar oldu,
    Bilgi sahibi arkadaşlardan rica ederim.

Saygılarla,

Paylaşılan bilgi ekonomik değer taşır.

V.U.K 177 md bakınız
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

SINIF DEĞİŞTİRME

Madde 180- b) (II)'inciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II. sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I. sınıfa geçerler(*).
    1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177. maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177. maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse

yukarıdaki maddenin 2.bendine göre aşağıdaki örneği inceleyiniz.

(örnek yaklaşım dergisinden alıntı

Mükellef (A) mobilya imalatı ve alım satımı ile uğraşan ve 2003 yılında işletme hesabı esasına göre defter tutan gerçek usulde gelir vergisi mükellefidir. 2002 yılı toplam alışları tutarı 76.700.000.000 TL ve satışları tutarı 84.000.000.000 TL’dir . Mükellefin 2003 yılı sonunda alışları toplamı 90.000.000.000 TL, satışları toplamı ise 110.000.000.000 TL olarak gerçekleşmiştir.

Bu durumda mükellef 2002 ve 2003 yıllarında arka arkaya iki yılın alışları toplamı 213 sayılı VUK’un 177. maddesinin 1. bendindeki alış tutarına ilişkin hadleri % 20’ye kadar (2002’de % 18, 2003’te % 12,5) aştığı için 2004 hesap dönemi başından itibaren bilanço esasında defter tutmaya başlayacaktır.

2002 yılı alış tutarı 65.000.000.000 *1.18 :76.700.000.000
    2003 yılı alış tutarı 80.000.000.000* 1.125:90.000.000.00

not:2006 yılında tutulacak defterler bakımından VUK’un sınıf değişikliğine ilişkin hükümlerinin uygulanmasında 2005 yılı iş hacimleriyle VUK’un 177. maddesinde yer alan ve VUK’un mükerrer 414. maddesinin konu ile ilgili hükümleri gereğince yeniden belirlenen hadleri kıyaslayacaklardır .
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

bu konuda'' 1.sınıf Mükellef Hk.'' başlığı altındaki cevabıma bakınız.

celal elibüyük
    smmm-ist

Arkadaşlar 2.sınıftan 1.sınıfa kendi isteği ile geçen ve bu 1.sınıf işletmenin mahkeme kararı ile şirkete devredilmesinde,
    1.sınıf işletmenin geçiş süresi ile bir kısıtlama varmıdır?örneğin : 1.sınıf defterini 1 ay tutması gerekir veya benzeri.

Sayın Dinçer KUM,
    Sorduğunuz konuya ilişkin durumla hiç karşılaşmadım ve bahsettiğiniz kısıtlamayla ilgili olarak hiç bir yorum, araştırma vb olarak okumadım.

Ama şahsi yorumum olarak, burada 1. sınıf mükellefiyete geçiş yapan mükellef, mahkeme kararıyla işletmesini şirkete devrederek 1. sınıf mükellefiyetinin olduğu işi bırakmıştır, terketmiştir. Kendine ait mükellefiyet kaydını kapatmıştır. Ortağı olduğu şirketin mükellefiyet kaydı açılmıştır. Mükellefiyetin devam edip etmemesi mükellefin kendi isteğiyle
    ya da vergiyi doğuran olayın olduğu sürece vergi mükellefiyeti kaydı zorunluluğu doğar. Vergi mükellefiyetine son vermek isterse herhangi bir şekilde kısıtlama yapılamaz. Ancak mükellefiyeti devam ettiği sürece, tabi olduğu kanunların gösterdiği şekilde işlem yapması zorunludur. Dolayısıyla, mükellefin 1. sınıf mükellefiyetini 1 ay tutması gerekir diye bir kısıtlama sözkonusu olamaz.
    Ahmet Akca SMMM

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Sayın KUM'un aradığını ;

II.sınıftan I.sınıfa ihtiyari olarak geçiş yaptıktan sonra şirkete devir işlemlerinden önce belli bir süre faaliyet göstermesi gerekir mi ? diye yorumluyorum.

Böyle bir örnek ,döküman ben de bulamadım ama süre söz konusu olmamalı diye de düşünüyorum.

Saygılarımla.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Değerli Meslektaşlarım,

Kazancı Bilanço esasına göre tespit edilen ferdi işletmenin Sermaye şirketine devrinde herhangi bir süre sınırlaması yoktur.Olsaydı konuyu düzenleyen, GVK.nun 81.maddesinde ve KDVK.nun 17.maddesinde hüküm bulunurdu.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Saygıdeğer arkadaşlar,

Konuyu açarken birinci sınıfa geçiş hadlerini sordum (rakamsal ifade ile 2005 yılı için).

Ama yardımcı olmak yerine ;
    Sayın KUM madde 177,
    Sayın KONYALI 2002 - 2003 yılları rakamlarını verdi,
    Sayın ELIBUYUK ''1.sınıf Mükellef Hk.'' başlığı altındaki cevabıma bakınız dedi ve ben ELIBUYUK'ün yazısını bulamadım.

Sonuç olarak ben istediğim bilgiye kendi imkanlarımla eriştim.

Hepinize Saygılarımı sunarım.

İyi çalışmalar.
    Paylaşılan bilgi ekonomik değer taşır.

Alıntı Analiz Nickli Üyeden Alıntı
    Saygıdeğer arkadaşlar,

Konuyu açarken birinci sınıfa geçiş hadlerini sordum (rakamsal ifade ile 2005 yılı için).

Ama yardımcı olmak yerine ;
    Sayın KUM madde 177,
    Sayın KONYALI 2002 - 2003 yılları rakamlarını verdi,
    Sayın ELIBUYUK ''1.sınıf Mükellef Hk.'' başlığı altındaki cevabıma bakınız dedi ve ben ELIBUYUK'ün yazısını bulamadım.

Sonuç olarak ben istediğim bilgiye kendi imkanlarımla eriştim.

Hepinize Saygılarımı sunarım.

İyi çalışmalar
    .
    Sayın Analiz
    Yardımcı olmak yerine değişmisiniz, verilen bilgiler sizin sorduğunuz soru ile alakalı bilgiler içermektedir.Sizin yapmanız gereken verilen bilgilere bakmak,araştırmak ve neticede mevzuata erişmenizdir.Arkadaşların hepsi vakit ayırıp gerekli cevapları yazmıştır.
    Ayrıca bulamadığınız Celal Bey`in cevap linki http://forum.alomaliye.com/viewtopic...ight=s%FDn%FDf buradadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)