cfo-bmi

Konu: İrsaliye Kesemiyorum

İrsaliye Kesemiyorum

merhaba sayın forumdaşlar

Fatura normal olarak malın teslimi sırasında düzenlenir. Bazı hallerde teslimden bir süre önce, bazı hallerde de teslimden bir süre sonra düzenlenmesi de mümkündür. Ancak faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en geç 7 gün içinde düzenlenmesi gerekir.

biz çatı işiyle uğraşan bir firmayız. bir anlaşma yaparız ve işi alırız bu işin bazen 6 ay sürdüğü oluyor. ve faturayı iş bitiminde kesiyoruz. daha doğrusu iş bitiminde kesmek zorundayız çünkü iş bitince mühendislerimiz gidiyor yapılan işi m2 cinsinden ölçüyor ve muhasebeye bildiriyor.

benim sıkıntım ise 6 ay süren bu iş için merkez depomuzdan binlerce kez mal çıkıyor ama irsaliye kesemiyorum. çünkü irsaliye kessem 7 gün içinde fatura etmek zorundayım. bu konuda fikirlerinizi bekliyorum ne yapabilirim

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: irsaliye kesemiyorum

İş yaptığınız yer sizin şb'niz gibidir. Dahili (Kendi kendinize) malzeme gönderimi için irsaliye kesebilirsiniz. "... adresinde kullanılmak üzere gönderilen malzeme" yazabilirsiniz.

Ynt: İrsaliye Kesemiyorum

sn stajyer27

"benim sıkıntım ise 6 ay süren bu iş için merkez depomuzdan binlerce kez mal çıkıyor ama irsaliye kesemiyorum. çünkü irsaliye kessem 7 gün içinde fatura etmek zorundayım. bu konuda fikirlerinizi bekliyorum ne yapabilirim"

diye yazmışsınız ama irsaliye keserseniz neden 7 gün içerisinde fatura kesmek zorunda olduğunuzu anlamadım.

irsaliye ile faturanın ilişkilendirilmesi ticari mal satışlarında söz konusudur. çünki ortada teslim söz konusudur. o durumda dahi malın bir müddet denenip daha sonra kabulu şeklinde sözleşme varsa süre malın kabulu ile başlar, irsaliye tarihi ile değil.

yani fatura düzenlenmesinde uygulanan 7 günlük süreye esas olan irsaliye değildir.

kendiniz de yazmışsınız yazınızda, vuk 231/5'e göre fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî yedi gün içinde düzenlenir.

sizin işinizde teslim çatının bitirilerek ya da aranızda bir sözleşme varsa sözleşmeye istinaden yaptığınız kısmın tamamlanması ile gerçekleşir ve bu tarihten itibaren 7 gün içerisinde fatura düzenleniz gerekecektir.

siz her sevkiyatınızı irsaliye ile yapmak zorundasınız aksi taktirde irsaliye düzenlememekten cezaya muhatab olursunuz.

yani kısaca her irsaliyeye 7 gün içerisinde fatura kesilecek diye bir kural yoktur.

saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)