cfo-bmi

Konu: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

  1. #1
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    [quote=Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz 17.9.2008 Referans][size=10pt]
    SORU: İşletmemiz gün içerisinde yapmış olduğu satışlarla ilgili faturaları iki gün sonra düzenleyerek müşterimizin adresine iadeli taahhütlü olarak göndermektedir. Bu arada söz konusu satışların işletmemiz tarafından müşteriye ulaştırılması halinde sevk irsaliyesi tarafımızdan düzenlenmektedir. İşletmemizde yapılan denetimde, bir gün ve denetim günü denetimin yapıldığı saate kadar olan satışlarımız için denetim elamanının talimatı ile tek bir fatura düzenlemek zorunda kaldık. Bunun sonucunda da bize özel usulsüzlük cezası kesildi. Bu konuda hakkımızı nasıl arayabiliriz?

    YANIT: Vergi Usul Yasası'nın 231/7. maddesinde hükme bağlandığı üzere fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içerisinde düzenlenebilir. Dolayısıyla yasa koyucu mükelleflere yapılan ve fatura kesilmesini gerektiren satışlarda, söz konusu faturanın düzenlenmesine yönelik yedi günlük bir süre tanımış bulunmaktadır.
    Diğer yandan aynı yasal düzenleme gereği faturayı düzenlemek zorunda olanlar, müşterinin adı ve soyadı ile bağlı bulunduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumludur. Bu bağlamda "fatura düzenleyenin istemesi halinde müşteri kimliğini ve vergi dairesi hesap numarasını gösterir belgeyi ibraz etmek" zorundadır.
    Ayrıca müşterinin adresine malın satışı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde satıcının irsaliye düzenlenmesi gerekmektedir.
    Yasal zorunlulukların usulüne uygun olarak yerine getirilmesi halinde mükellefler hakkında işlem yapılmaması gerekmektedir.
    Kaldı ki yapmış bulunduğunuz satışlar nedeniyle müşterilerinize yasal süresi içerisinde fatura kesmek ve göndermekle yükümlü bulunmanız nedeniyle nezdinizde size yaptırılan işlem mevcut yasal düzenlemelerle örtüşmemektedir.
    Söz konusu işlem nedeniyle yasal süresi içerisinde Vergi Usul Yasası'nın 377.maddesi uyarınca dava açmanız mümkün bulunmaktadır. (V Seviğ)


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    4

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    kolay gelsin iyi çalışmalar kanuni olarak 7 gün içerisinde fatura kesilmesi söz konusudur
    benim sormak istediğim,
    mart ayının 31.günü akşamı noter satışı yapılan bir aracın nisan ayının 1.gününe faturasını kesebilirmiyiz?

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    Ft 01/04 kesilebilir ancak kdv beyanında mart ayına ait beyana dahil edilmek zorunda.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    Ft 01/04 kesilebilir ancak kdv beyanında mart ayına ait beyana dahil edilmek zorunda.
    Geçiçi Vergi'de de 1 dönemde beyan edilmelidir.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    577

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    Dönemsellik ilkesi gereği satıcı açısından kdv ödemesi çıkması durumunda vergi ziyaı cezası gerektir. ilgili ayda KDV ödemesi çıkmıyorsa usulsüzlük cezası kesilir.
    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

  6. #6
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    Alıntı rıza özbek Nickli Üyeden Alıntı
    Dönemsellik ilkesi gereği satıcı açısından kdv ödemesi çıkması durumunda vergi ziyaı cezası gerektir. ilgili ayda KDV ödemesi çıkmıyorsa usulsüzlük cezası kesilir.
    Neden gereksin? Ft 01/04 keser, ancak kdv beyanında mart ayına ait beyana dahil eder ve geçicide dönemselliğe uyarak ilk dönemde beyan eder. %10 yanılma payında kalıyorsa geçicinin 2. dönemine de bırakabilir. Bu durumda hiç bir ceza yazılamaz.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı rıza özbek Nickli Üyeden Alıntı
    Dönemsellik ilkesi gereği satıcı açısından kdv ödemesi çıkması durumunda vergi ziyaı cezası gerektir. ilgili ayda KDV ödemesi çıkmıyorsa usulsüzlük cezası kesilir.
    Neden gereksin? Ft 01/04 keser, ancak kdv beyanında mart ayına ait beyana dahil eder ve geçicide dönemselliğe uyarak ilk dönemde beyan eder. %10 yanılma payında kalıyorsa geçicinin 2. dönemine de bırakabilir. Bu durumda hiç bir ceza yazılamaz.
    +1
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    486

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    Her iki durumda bir cezai müeyyideyi gerektirmez. Ama bana kalırsa 31/03'e faturanın kesilmesi ve beyanın bu şekilde yapılması daha "uygun".

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    İyi de teknik olarak imkansız durumlarda olabiliyor üstatlar,

    31 Martta gönderdiğiniz ve irsaliyesini kestiğiniz bir satışın alıcıya ulaşabilmesi ve alışverişte mutabık kalmanız 2-3 gün sürebiliyor. Bu durumda (bana göre) irsaliye tarihi bile olsa dönemsellik ilkesi ara sıra görmezden gelinebilir, değil mi?

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    32

    Ynt: Fatura Malın Tesliminden Ssonra 7 Gün İçinde Tanzim Edilmelidir.

    01 Nisanda fatura kesilip de 1 döneme dahil edilmesi olmaz çünkü gelirde tahsil esası vardır Kdv açısından mart ayına dahil edilebilir ama bunu da uygulamak zor bir konu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Ocak.2016, 16:53
  2. Bir Fatura Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir
    Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Eylül.2011, 11:45
  3. Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2007, 13:56
  4. Çalınan Malın Fatura Edilmesi ve KDV Durumu
    Konu Sahibi Celal Özcan Forum KDV
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 12.Kasım.2005, 14:02
  5. Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Kasım.2005, 09:10

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36