cfo-bmi

Konu: BA BS Formları ile ilgili Makaledeki Yorum

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

BA BS Formları ile ilgili Makaledeki Yorum

Arkadaşlar, alomaliyenin sitesinde bulunan aşağıda linkini vereceğim makaleyi okudunuz mu? bilmiyorum
    orada üstadın yazısına bakarsak;
    http://www.alomaliye.com/2008/cumhur...aylik_babs.htm

Yukarıdaki örnekte görüleceği üzere işletmenin Şubat dönemine ilişkin vermiş olduğu Ba Formunda yazılı tutar(420.000 YTL) ile yine aynı döneme ilişkin vermiş olduğu Katma Değer Vergisi Beyannamesindeki ?İndirimler? bölümündeki matrah (750.000 YTL) arasında 330.000 YTL fark bulunmaktadır. İşte bu durumda bu farkın nedenleri idare tarafından araştırılacaktır. Sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanımı mı var? Ba Formunda yazılı tutar(500.000 YTL) Katma Değer Vergisi Beyannamesindeki ?İndirimler? bölümündeki matrah (250.000 YTL) olması durumunda ise Faturasız satış mı var?(İhraç kayıtlı mal alımları ve KDV?siz mal alımları ihmal edilecektir.)
    ba-bs ler düzenlenirken ,KDV Beyannamelerindeki rakamlar baz alınıp,kdv siz mal alımları ihmal edilecektir diyor.

Ancak şöyle bir sorun var. büfe,gazete,tekel bayiisi bir mükellef.
    bunun ba-bs lerini düzenlerken kdvli satışı çok düşük.kdvsiz tekel,gazete,sigara girişi çıkışı oldukça yüklü.
    üstadın dediği gibi,kdv siz alışları ihmal edersem(yok sayarsam )bir ay için örnek vereyim, 150.000.00 ytl lik tekel alışı var.150.000,00 ytl yi yok saymam lazım. e bunu forma yazarsam üstadın yorumu havada kalıyor?
    bu durumda olan muhasebeci arkadaşlar siz ne yapıyorsunuz?konuyu nasıl sonuçlandırıyorsunuz?

Ynt: BA BS formları ile ilgili makaledeki yorum

ben 8.000ytl aşanları ayruca bildirdikten sonra diğer hertürlü masraf alım vs. i aylık mizandan toplayarak diğer alımlara ekliyorum
    Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Alıntı figo Nickli Üyeden Alıntı
    ben 8.000ytl aşanları ayruca bildirdikten sonra diğer hertürlü masraf alım vs. i aylık mizandan toplayarak diğer alımlara ekliyorum
    sn figo cvp için tşk.sanırım bende öyle yapacağım.Diğer türlü içinden çıkmak imkansız çünkü. bu konuda başka görüşü olan varsa yinede öğrenmek isterim.

Alıntı Serpil YAVUZ Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı figo Nickli Üyeden Alıntı
    sn figo cvp için tşk.sanırım bende öyle yapacağım.Diğer türlü içinden çıkmak imkansız çünkü. bu konuda başka görüşü olan varsa yinede öğrenmek isterim.
    Serpil hanım içinde bulunduğum sektör medya sektörü.Yurtdışından sinema filmlerinin gösterim haklarını alıp bunları hem yurtiçinde hemde orta asya ve orta doğu ükelerine satıyoruz.Yurtdışındaki bazı firmalardan filmlerin hakkını sacece orta asya hakalrını alıyoruz.Hizmet ithali yani fakat bu işlem kdv nin konusuna girmediği için(mal ve hizmetten Türkiyede yararlanılmıyor yani filmler yurtdıından alınıyor fakat yine yurtdışında gösteriliyor) s.s. kdv tahakkuk ettirmiyoruz.Fakat bu alımları ba formunda beyan ediyoruz.Ba bs formlarını kdv ile ilişkilendirmek bana çok doğru gelmiyor.Bizim gibi bir firmanın bütün alımları örnekteki gibi olursa ba formunu boşmu vereceğiz.Ba dönem için alınan ve ilgili tutarı aşan mal ve hizmetlein beyanı olduğu için kdv nin konusuna girmeyen işlemlerinde beyan edilmesi doru olur diye düşünüyorum.En azından biz beyan ediyoruz ve bunu tam tasdik kapsamında olduğumuz denetim şirketi onaylıyor.
    Saygılarımla

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: BA BS Formları ile ilgili Makaledeki Yorum

İlgili tebliğde kdv siz mal ve hizmet alımlarının/satışlarının beyan edilmeyeceğine dair bir şey yok. Bunu kim bu şekilde yorumluyor. Ayrıca Ba ve Bs formlarının kdv beyannameleri ile uyumlu olması çok zor. Özellikle ithalat/ihracat yapan iş yerlerinde...
    İhracat yapıyoruz navlun faturasında kdv yok. İthalat yapıyoruz gümrükte kdv ödüyoruz. Yüklü miktarlarda hurda malzeme alıyoruz, kdv yok.
    Beyanname ile nasıl uyumlu olacak.....

Bildiğiniz gibi GİBlığı Ba Bs formalarına ilişkin çapraz kontrolleri KDV beyannamesi ile ilişkilendirmek suretiyle gerçekleştirmektedir. Otokontrolü sağlayan KDV beyannamesinde, teslim ve hizmetin tamamı izlenebilmekte ancak kdvsiz alımlara beyannamede yer verilmemektedir.
    Son dönemde yapılan indirimlerin bildirilmesinde alıma ilişkin bedel tutarlarıda beyannameye dahil edilmiştir. Dolayısıya yakın zamanda bu söz konusu kdvsiz alımlarada KDV beyannamesinde yer verileceği kanaatindeyim...

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Noter belgelerininde Ba formuna yazılmayacağını düşündüğümüzde kdv ile ilişkilendirmek hata olur.

noterden yapılan araç alışları ba formuna eklenicek mi(faturasız, sözleşmeye istinaden kayıtlara alınan )

sn. jaques
    hayır ba formuna eklenemize gerek yoktur.

Değerli büyüklerim

Noterden yapılan araç alım satımlarını ekleyecek miyiz eklemeyecek miyiz?

Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)