taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Yazar Kasa Fiş Kullanımı

Yazar Kasa Fiş Kullanımı

Selamlar

ben muhasebeci degilim. sadece bir konu hakkinda bilgi almak istiyorum, eger yardimci olabilirseniz. Konu su...sirketimiz yeni kuruldugu icin, calisanlarimiza yemek ihtiyaci icin sodexo yada multinet gibi bir sirketten henuz bir anlasma ile kart yada fis alamadik. Gecen zaman icinde yaptiklari yemek harcamalari icin alabiliyorlar ise fatura almalarini istedik. Ancak her firma meblag kucuk oldugunda fatura vermiyor. calisanlar bu durumda yemek yedikleri yerlerden aldiklari fisleri getiriyorlar. Ancak muhasebemiz bu fisleri kabul etmiyor. Ve biz bunlari gider olarak gosteriyoruz. Yaptigim arastirmaya gore 300YTL altinda yazar kasa fisleri kabul ediliyormus! Ancak muhasebemiz bunu reddediyor. Bunun dogrusunu nasil ogreniriz. Zira hergun ayni yerden yemek yemeyen personele fatura aldirmak cok zor...

ikinci olarak ise bir sirket acaba sirkette calismayan birinin egitim ve sinav giderlerini karsilama yoluna gider ise, sirket adina fatura kestirildiginde bunu kullanabilirmi?

yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

Ynt: Yazar Kasa Fiş Kullanımı

Bir an önce yemek firmalarıyla anlaşıp yemek fişi vermenizde yarar var . muhasebeciniz bu konuda haklı çünkü yazarkasa fişleri isbat için yetersiz.Eğer yemek bedeli olarak para veriyorsanız bu paraları gider yazabilmeniz için personel bordrolarında brütleştirmek suretiyle suretiyle gelir ve damga vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir. AYRICA GÜNLÜK ASGARİ ÜCRETİN %6 SINI AŞAN TUTARLAR İÇİN SSK KESİNTİSİ DE YAPILMALIDIR.

Yemek fişleri de 2008 yılı için günlük 9,00'yi geçmemelidir.Geçen kısımlar yine vergi ve ssk ya tabidir.
    Yazılanlar kişisel görüşlerimdir.Tavsiye niteliğinde değildir, kimseyi bağlamaz.

İkinci sorunuza cevap

Normalde işletmenin personeli olmayan kişilere ait eğitim giderlerini ödemeniz halinde; bu ödemelerin işletmenin faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin olması ve yapılan bu giderlerin işletme faaliyetlerinin ve işletmenin büyüklüğü ile orantılı olmasıı gerekmektedir. Aksi taktirde bu giderler ve ödemeler Kanunen kabul edilmez (Örnek:Şirket ortağının çocuğunun kurs,özel okul giderleri=KKEG,şirketin faaliyetini yürütmesi ile bir alakası yok)
    Ancak Eğitim,kurs gibi ödemeleri dolayısıyla gider yazmanız yukarıdaki şartlara bağlıdır.(örnek ecza firması; doktorlara kendi markalarını recete etmeye yönelik ya da tanıtıma -pazarlama-satış gideri niteliğinde- değişik eğitimler ya da seminerler düzenlemektedir.Bunlar dolayısıyla alınan faturalar şirket gideri niteliğinde olacağından gider kabul edilir.-şirket büyüklüğü ile orantılı olmak koşuluyla tabiiki de..yoruma göre değişir-

Ancak öğrecilere burs niteliğinde yaparsanız durum değişir.BUnunla ilgili aşağıdaki linkteki yazıyı inceleyebilirsiniz.

http://www.alomaliye.com/levent_gencyurek_ogrenci.htm
    Yazılanlar kişisel görüşlerimdir.Tavsiye niteliğinde değildir, kimseyi bağlamaz.

Sorularimi cevapladiginiz icin tesekkur ederim. 1 nci soru icin su yorumu nasil degerlendiriyorsunuz? Bayer turkiyede ki arkadasim (ki burada mudurdur) bana 300YTL ye kadar yazar kasa fislerini kabul ettiklerini soyledi. Peki bu nasil muahasebelestiriliyor. Ikinci soru icin yeterli cevabi gonderdiginiz linkten aldim. Oradada kesilen fatura kisi adini icerecek sekilde tanimlanmis ama fatura firmamiza kesilmis. Bu durumda kullanamiyoruz. Eger bu kisi adi faturada olmasaydi, faturayi sanirim kullanabilecektik, dogrumuyum?

yardimlariniz icin tesekkurler sunarim

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Y.kasa fişi her zaman sorun yaratabilir. İnceleme anında y.kasa fişinde firmanızın bilgileri olamayacağı için bu harcamalar kişilerin şahsi harcamaları olarak görülerek giderler kabul edilmeyebilir. Ayrıca fiş karşılığı yapılan ödeme nakit bir ödeme olacağı için yapılan nakit ödemenin bürütü bulunarak kişilerin ücret bordrosuna sosyal yardım olarak ilave edilmelidir.

Bahsettiğiniz durum muhtemelen öğle yemekleri değil de şirket personelinin şehirdışı ya da yurt dışı giderlerine ilişkindir.(şehir içi öğle yemekleri için yukarıdaki açıklamalarım geçerli)
    BU tip giderlerde iki tür yol seçilebilir.Gerçek gider usulü ki bu usulde yapılan tüm harcamalara ilişkin evraklar(yazarkasa fişi,perakende satış fişi, fatura vs.) istenir ve bu harcamalara ilişkin bordro düzenlenerek ilgili evraklar bu bordrolara eklenmek ve personel ile idari müdürlerin imzaları ile tespit edilmek kaydıyla gider yazılabilir.
    Diğer yol ise harcırah usulüdür ki bu konu daha teferruatlı.

Arkadaşlar neden olaya "sağlamcı"yaklaşılıyor? yazar kasa fişlerinin fatura düzenleme sınırını aşmaması koşuluyla gider kaydedilebileceğine ilişkin tebliğ var(şu anda bakamadım, sayısını hatırlayamıyorum).İnceleme yapacak olan yetkilinin keyfi uygulamarı için mükelleflere zorluk çıkarmak doğru olmasa gerek diye düşünüyorum..Kuşkusuz ki ilgili fişlerle işletmenin işleyişinin bir bağlantısı olmalı ve sorulduğunda bu izah edilebilmeli. Hem bu faturalar için de geçerli değil mi sizce?selam ve saygılar.

Yazar kasa fişleri gider yazılamaz diye nerde yazar? Yazar kasa fişlerinin gider yazılamayacağını savunan arkadaşların kanuni gerekçelerini merak ediyorum.

İlgili firmadaki öğle yemekleri karşılığı yazar kasa fişleri gider yazılabilir. Tabi 1 kişi öğle yemeğinde 1 kuzu yemiyorsa.

Tekrar Selamlar...

oncelikle cfenerci ile nane'ye verdikleri resmi bilgiler icin tesekkur ederim. Sonradan sohbete dahil olan butterfly effect ve serkan aymaz bey'ede ayrica tesekkur ederim. Benim amacim hem konunun formal aciklamasini ogrenmek hemde muhasebe sisteminin kanunlar ile arasinda bir denge olup olmadigini ogrenmek.

calisanlarimiz oglen yemeklerinde kuzu tabiki yemiyorlar, ornegin 6 calisanim var ortalama biri 300YTL yemek masrafi var. ancak bu fislerin sayisi yuzunden muhasebecimin ugrasmak istemedigini hisseder gibi oldum. Oldum diyorum cunki cok ikna edici degildi... Bu nedenle yapilabilecekleri ogrenmek istiyorum. Bizim sirketimiz kucuk ama masraflar buyuk bunlari gider yazamamak bana ciddi sorun cikartiyor.

Mesela soyle bir soru sorayim, asgari ucretten calisan bir adet calisanim var, bu kisinin aylik yemek masrafi 300YTL olamaz mi yani! Bu adam maasina gore mi yemek yiyecek. Muhasebecimin tezine gore yemek ve yol masraflari asgari ucret kadar tutuyormus!! Bu olurmuymus!! Ne yapalim? Bu konuya muhasebecimin itirazi var cunki!!!

Buna ek olarak, 6 x 300=1800%KDV x 12 ay baya bir tutuyor. Illa sodexo mu kullanmam lazim yani!! Belki sodexo kullanmak istemiyorum. Mutlaka mantikli bir yolu olmasi lazim.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Fiş yöntemi yerine bürüt maaşlara yemek ve yol yardımı olarak ilave etmelisiniz.
    "Bu adam maasina gore mi yemek yiyecek. Muhasebecimin tezine gore yemek ve yol masraflari asgari ucret kadar tutuyormus!! Bu olurmuymus!! Ne yapalim? Bu konuya muhasebecimin itirazi var cunki!!!" konusunda ise sm/smmm sonuna kadar haklı. Bir kişi ancak kazancını harcar. Eğer aldıkları ücrete yakın veya fazla (akla mantığa yatmayan) giderler var ise kayıt dışılığın belgesidir ve başınız çok ağrır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)