cfo-bmi

Konu: Hisse Devri

Hisse Devri

arkadaşlar merhaba bir sorum olacak?

2 ortaklı limited şirkette %40 hisseye sahip ortak hissesini dışarıdan birisine noterden hisse sözleşmesiyle devrediyor. ancak
    1-devrin gerçekleşmesi için tescile vermek gereklimi yoksa sözleşme yetermi
    2-tescile vermek gerekli ise şirkette kalan diğer ortak ortaklar kurulu kararını imzalamak istemiyor. bu durumda ne yapmalıyım acaba? hisseyi devredemeyecekmiyiz.

teşekkürederim

Ynt: hisse devri

e tabii bir de pay devrine ilişkin karar gerekiyor işlem iyaptırmanız için ve kararda devreden, devralan ve mevcut ortak imzaları gerekiyor.
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Hisse Devri

Şirket ana sözleşmesinde PAYLARIN DEVRİ başlıklı maddesine bakınız.Orada devir konusunda karar yeter sayısı açıklanmış olmalıdır.Orada yazan çoğunluğu sağlamak şartıyla kararlar imzalanır.İmzadan imtina eden ortağın payı çoğunluk açısından önemli değilse imzalamadan da karar tescil edilebilir.Burada dikkat edilecek husus ortakların çoğunluğuyla beraber katılan ortakların sermaye tutarları toplamıda çoğunluğu sağlamalıdır.Örneğin kararlar 3/4 ortağın çoğunluğu ile alınır denmişse ortak olarak 3/4 oranı sağlanacağı gibi bu kişilerin sermayeleri toplamıda ana sermaye oranının 3/4 ünü sağlamalıdır.Yanılıyorsam lütfen arkadaşlar düzeltsin. Ayrıca kararları ayrılan hissedarın imzalamasına da gerek yoktur.Devam eden ortakların imzalaması yeterlidir.Bu konuda bu forumda değişik görüşler okusamda Ticaret sicil ile yaptığım görüşmelerde söyledim şekilde yapılmasının kabul edileceği belirtilmiştir.

Sorunuza gelince
    1- Noterden yapılan sözleşmenin ilan edilmediği sürece hiçbir hükmü yoktur.Fakat şuna dikkat edin.Noter yaptığı sözleşmenin bir suretini bağlı olduğunuz vergi idaresine gönderir. Daha sonra hisse devri yapıldığına dair yeni ortağın evraklarının istemiyle daireden bir yazı gelebilir.Eğer yapılan devir ilan edilmeyecekse noterden iptali yapılmalıdır.
    2- Şirkette kalan diğer ortak imzalamak istemiyorsa karar alınamaz ve ilan edilemez.Bu durumda hukuksal yollara gidilebilir.Belki şu şekilde ilan edilebilir.İmzalamayan ortak için kararın altına "imzadan imtina etmiştir". şeklinde bir ibare düşülebilir ve sicil kabul ederse ilanı yapar fakat daha sonra ortak itirazda bulunup imzam ve olurum olmadan tescil yapılmıştır diyerek ilanın iptalini isteyebilir.(Daha önce başıma geldi ayrıntıları tam olarak hatırlayamadım)

Bu konuda ticaret sicili ile görüşülmesinde fayda vardır. Sürç-ü lisan ettikse affola...saygılar..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

2-tescile vermek gerekli ise şirkette kalandiğer ortak ortaklar kurulu kararını imzalamak istemiyor. bu durumda ne yapmalıyım acaba? hisseyi devredemeyecekmiyiz.
    Pay devri için Hem sermayenin hem de ortakların ¾?ünü oluşturan ortakların olumlu oyu gereklidir. Ortaklar kurulu kararı olmadan noterde hisse devrini nasıl yaptınız ?

Noterden hisse devri yapmak için ortaklar kurulu kararı gerekmiyor.Hisseyi alan ve devreden ortaklarla en son hisseleri gösteren gazete yeterli.Karar,daha sonra alınıyor.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

sn twolf,

sizin orada noterler nasıl işlem yapıyor bilmiyorum ama her durumda ortaklar kurulu kararı olmadan hisse devrinin tescili mümkün değildir.

2 ortaklı limited şirketlerde 3/4 oranı diye bir şey olmaz ve 2 ortağında kararda imzası gerekir. aksi taktirde devir söz konusu olamaz.

eğer diğer ortak imzadan imtina ediyor ise şirketinizin sonu tasfiyeye gider.

saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Alıntı kalyon Nickli Üyeden Alıntı
    sn twolf,

sizin orada noterler nasıl işlem yapıyor bilmiyorum ama her durumda ortaklar kurulu kararı olmadan hisse devrinin tescili mümkün değildir.

2 ortaklı limited şirketlerde 3/4 oranı diye bir şey olmaz ve 2 ortağında kararda imzası gerekir. aksi taktirde devir söz konusu olamaz.

eğer diğer ortak imzadan imtina ediyor ise şirketinizin sonu tasfiyeye gider.

saygılarımla

Sayın Kalyon,
    bende sizin oralarda noterlerin nasıl bir işlem sırası yaptıklarını bilmiyorum,ama tescil ilan için alınan karada hisse devri sözleşmesinin tarih sayısı ve ilgili noterliğin ismi belirtilir.Dolayısıyla önce devir sözleşmesi çıkarılır karar sonra alınır.Biz o kısımları ..... şeklinde boş bırakıyoruz,sonra dolduruyoruz diyorsanız ve bunu sicil veya noter kabul ediyorsa onu bilemem.Ama buralarda (istanbul) önce sözleşme hazırlanır sonra karar yazılır.
    Ayrıca belirtiğim 3/4 oranı (genelde kullanılan) standart bir orandır.2 ortaklı şirketlerde tabiki böyle bir orandan bahsetmek saçmadır.Ben genel ifade kullandım.Kaldı ki bu oran istenilen şekilde değiştirilebilir.Ama standart sözleşmelerde 3/4 çoğunluktan bahsedilir.
    Sizden rica hisse devri sözleşmesini yapmadan önce aldığınız karardan bir örnek gönderir misiniz?Hiç gerek duymadık çünkü..Nasıl bir karar bu? Ortaklar hisse devir yapmasına karar verildi şeklinde mi? Merak ettim.Saygılar.

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba,

Devrin gerçekleşmesi TTK 520. ile düzenlemiştir. Madde devrin gerçekleşmesi için şunu şart koşar.

Bir payın devri şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartıyla hüküm ifade eder.

ve pay defterine kaydedilebilmesi için, ortaklardan en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır.

demektedir. Bu yüzden noterlerin; hisse devri yapmadan önce sermayenin en az 3/4 oranında pay sahibi olan ortak veya ortakların muvaffakatı olduğunu gösteren kararı istemeleri TTK madde 520 gereğidir.

Sayın Twolf bu karar şu şekildedir.

Şirket ortaklarımız falanca tarihte yapmış olduğu ortaklar kurulu toplantısında aşağıda yazılı hususları imza altına almışlardır.

"Şirketimiz ortaklar pay defterinde ...... pay karşılığı ..................YTL tutarında hissesi bulanan ...................... uhdesindeki ........... payını .................. YTL den şirketimiz ortağı bulunmayan ............................ satmak istemesi hususu görüşüldü.

Görüşme neticesinde satışın gerçekleşmesine muvaffakat edilmesine, noterden yapılacak hisse devir senedi mukabilinde ortaklar pay defterine işlenmesine ve tescil ve ilamına karar verilmiştir. Tescil sonrasında ortakların hisse dağılımı aşağıdaki şekilde olacaktır.

Ortağın adı soyadı Payı YTL Tutarı
    "

Saygılarımla,

sn twolf,

sn uzman örnek göndermiş ama ben de kendi yaptıklarımdan bir örnek göndereyim. bu arada ortaklar daha karar almadan noter nasıl işlem yapıyor. bana bu kısmı yanlış bir uygulama gibi geldi. ya da noter para kazanmak için böyle bir uygulama yapıyor herhalde. nasıl olsa çoğunluk sağlanmazsa ticaret sicilden döner ben şimdiden hisse devrini yapayım gibi bir mantık var sanırım.

"Ayrıca belirtiğim 3/4 oranı (genelde kullanılan) standart bir orandır.2 ortaklı şirketlerde tabiki böyle bir orandan bahsetmek saçmadır.Ben genel ifade kullandım.Kaldı ki bu oran istenilen şekilde değiştirilebilir.Ama standart sözleşmelerde 3/4 çoğunluktan bahsedilir."
    demişsiniz. ben sadece sorunlan soruya cevap verdiğim için bu şekilde yazdım. sn ultraslan 2 ortak diye sorusuna başlamış zaten. bu esnada detaya girmek sadece kafa karıştırır.

neyse;

KARAR ZAPTI

Karar Sıra No : 4
    Karar Tarihi : 14/07/2004
    Karar Konusu : Hisse Devri Hk.

Karar
    Şirketimiz ortaklar kurulu şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır;
    1- Şirket ortaklarından ...?ın şirketteki ... hissesinin ... hissesini ... .-YTL bedelle şirkete yeni ortak olarak girecek ... ?e devretmesine ,

2- Eski sirkülerin aynen devamına,

iş bu hususların tescil ve ilanına oy birliği ile karar verilmiştir.

Devir ve temlikten sonra şirket sermayesinin ortaklara dağılımı şöyledir:
    -... hissesi karşılığı ... .000.-TL?si ...?a
    -... hissesi karşılığı ... .000.-TL?si ...?a

aittir.

İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Tşk.ederim arkadaşlar.Bugüne kadar bizden öyle bir talepte bulunulmadığı için hiç yazmadığım bir karardı.Bilgi için saolun,iyi çalışmalar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)