kamu işçi maaş

Konu: BA-BS Alıcı Satıcı Ay Bazında Aynı Tutarı Nasıl Beyan Eder?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    51

    BA-BS Alıcı Satıcı Ay Bazında Aynı Tutarı Nasıl Beyan Eder?

    Örneğin ; Satıcı Firma (A), Alıcı firmaya (B) Nisan ayı içinde kdv hariç 10.000 YTL satış yapıyor . A firmasının, B firması için BS formuna yazacağı tutar dolayısıyla 10.000 YTL

    B firması A firmasının faturalarının bir kısmı 2.000 ytl geç geldiği için Mayıs ayına giriyor. Dolayısıyla Nisan ayı BA formuna 8.000 ytl Mayıs ayı formuna ise 2.000 ytl yazıyor.

    Bu uygulama doğrumudur. Alıcı ve satıcı aynı aya ait BA-BS formunda birbiri için farklı rakamları beyan edecek. Sıkıntı olur mu ?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    5

    Ynt: BA-BS ALICI SATICI AY BAZINDA AYNI TUTARI NASIL BEYAN EDER?

    sıkıntı yaşanır bunun önüne geçmek için har ay mutlaka mutabakat yapmak gerekiyor.
    mutabakatlar sırasında yinede farkların içinden çıkamıyorsanız siz alıcı iseniz satıcının verdiği rakamlara uymalısınız.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    63

    Ynt: BA-BS ALICI SATICI AY BAZINDA AYNI TUTARI NASIL BEYAN EDER?

    Geç gelen faturalarla alakalı istenilen muktezada aylık ba formlarında belgenin düzenleme tarihinin esas alınacağı (kayıtlara intikal tarihinin değil) ve düzenleme tarihinde bildirilmeyen belgeler için düzeltme hükümlerinin uygulanacağı bildirilmiştir


    Ba ve Bs larla ilgili düzeltmeler kanuni süresinin sonunda yapılırsa hiç verilmemiş gibi kabul edilen VUK 355 maddesi gereğince özel usulsüzlük cezası (1,490) kesilecektir. Bu konu ile ilgili cezalara tabii olmamak için azami dikkat ve mutabakat gerekmektedir.

    İyi çalışmalar



    Rahmi BAŞOL

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    80

    Ynt: BA-BS ALICI SATICI AY BAZINDA AYNI TUTARI NASIL BEYAN EDER?

    Alıntı RAHMİBAŞOL Nickli Üyeden Alıntı
    Geç gelen faturalarla alakalı istenilen muktezada aylık ba formlarında belgenin düzenleme tarihinin esas alınacağı (kayıtlara intikal tarihinin değil) ve düzenleme tarihinde bildirilmeyen belgeler için düzeltme hükümlerinin uygulanacağı bildirilmiştir


    Ba ve Bs larla ilgili düzeltmeler kanuni süresinin sonunda yapılırsa hiç verilmemiş gibi kabul edilen VUK 355 maddesi gereğince özel usulsüzlük cezası (1,490) kesilecektir. Bu konu ile ilgili cezalara tabii olmamak için azami dikkat ve mutabakat gerekmektedir.

    İyi çalışmalar



    2.sayfası yokmu

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    233

    Ynt: BA-BS ALICI SATICI AY BAZINDA AYNI TUTARI NASIL BEYAN EDER?

    Alıntı feyzanur Nickli Üyeden Alıntı
    Örneğin ; Satıcı Firma (A), Alıcı firmaya (B) Nisan ayı içinde kdv hariç 10.000 YTL satış yapıyor . A firmasının, B firması için BS formuna yazacağı tutar dolayısıyla 10.000 YTL

    B firması A firmasının faturalarının bir kısmı 2.000 ytl geç geldiği için Mayıs ayına giriyor. Dolayısıyla Nisan ayı BA formuna 8.000 ytl Mayıs ayı formuna ise 2.000 ytl yazıyor.

    Bu uygulama doğrumudur. Alıcı ve satıcı aynı aya ait BA-BS formunda birbiri için farklı rakamları beyan edecek. Sıkıntı olur mu ?
    Mayıs formunda nasıl 2000 YTL yazıyor, 8000 YTL yi geçmesi gerekmiyor mu yazmak için ?

    Muktezanın 2. Sayfasını ekledim...

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    204

    Ynt: BA-BS Alıcı Satıcı Ay Bazında Aynı Tutarı Nasıl Beyan Eder?

    mükellefinizi uyarınız ve faturalarını dikkatli takip etmesini söyleyiniz.rahmi beyin blittiği gibi ba bs formu kanuni süresinen sonra düzeltilirse hiç verilmemiş gibi kabul edilir ve (1.490) cezaya tabidir. 8.000 lik fatura girmişsiniz 10.000 belirtmişsiniz çok mantıklı değil sonucunda sorumluluğu siz üstlenmiş olursunuz. bbncc mükellefinizi buyöne uyarın ve sonucuna o katlansın siz işinizi yapın.

  7. #7
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: BA-BS Alıcı Satıcı Ay Bazında Aynı Tutarı Nasıl Beyan Eder?

    Vergi İletişim Merkezi Soruları Detay

    Faturanın sonradan ulaşması durumunda faturanın kayıtlara alındığı tarihte mi yoksa faturanın düzenlendiği tarihtemi form Ba ya dahil edilmeli ? 17-10-08 09:06

    Bilanço esasına göre defter tutan mükelleflere, 2008 yılı ve müteakip yıllarda düzenleyecekleri Ba ve Bs bildirim formlarını aylık dönemler halinde vermeleri hususunda zorunluluk getirilmiştir. Mükellefler bildirim formlarını aylık dönemler halinde düzenleyerek, takip eden ayın 5 nci gününden itibaren bir sonraki ayın 5 nci günü akşamına kadar vermekle yükümlüdürler.Bu sürede, fatura tarihi esas alınarak bildirimlerin yapılması gerekmektedir.


  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    98

    Ynt: BA-BS Alıcı Satıcı Ay Bazında Aynı Tutarı Nasıl Beyan Eder?

    Arkadaşlar, bugün bir mükellefimin gelen mutabakından mart ayına ait bir kısım faturanın işletmede unutulması nedeni ile işlenmediği anlaşıldı. Bende bu faturaları mart ayına işleyerek mart/eylül aylarına ait kdv beyannamelerine düzeltme verdim. 7 adet damga vergisini ödeyerek konuyu halletmiş oldum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Kasım.2018, 10:28
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Şubat.2016, 15:06
  3. Cevap: 8
    Son Mesaj : 24.Haziran.2014, 12:35
  4. TTK Denetçilik Sınavında Ders Bazında Muafiyetler Tanınıyor
    Konu Sahibi sahincolak71 Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 44
    Son Mesaj : 08.Mart.2012, 16:23
  5. Proje bazında maliyetlerin takip edilmesi
    Konu Sahibi hakan221 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Ekim.2010, 15:52

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36