taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    5

    tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    ???


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    239

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Merhaba;

    Zaten beyannamede bulunuyoruz ama benim şu ana kadar gördüğüm bildirimde bulunan yok

    Saygılarımla

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    486

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Bugüne kadar hiç bildirimde bulunanı görmedim. Aynı zamanda bununla ilgili bir sirkü'de hatırlamıyorum. O yüzden verilmesine gerek yok.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    5

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız

    böyle bildirimde bende daha önce hiç bulunmadım.Yanılmıyosam yeni yayınlanan 108 nolu kdv tebliğinde böyle bir şey açıklandı.Burada yaptırım olarak müteselsil sorumluluktan bahsediliyor.

    bu tarz o kadar angarya işimiz var ki açıkçası karar veremiyorum böyle bir tablo hazırlayıp göndermelimiyim?

  5. #5
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.044

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Merhaba ;

    Eğer 108 seri nolu KDV tebliğindeki tevkifatlı satışlardan bahsediyorsanız ;


    Lütfen İnceleyiniz

    Bu konu forumda bir kaç başlık altında görüşüldü.

    NOT : Bu arada konuyu da sanırım yanlış başlık altında açmışsınız.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    arkadaşlar seyahat acentası muhasebesi yapıyorum. tevkifata ilişkin tabloyu ertesi ayın 15 inden önce vergi dairesine teslim ediyorum.

    108 nolu kdv tebliği B bendi madde 5

    5- Tevkifatın Sınırı

    KDV Kanununun 17/1 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların (tarımsal amaçlı kooperatifler hariç), sermayelerinin % 51 veya daha fazlası kamuya ait işletmelerin ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşların yukarıda belirtilen teslimlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.
    Diğer mükellefler tarafından yapılacak teslimlerde de, faturada gösterilen işlem bedelinin hesaplanan KDV ile birlikte, Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesine göre belirlenen fatura düzenleme sınırının (2008 yılı için 600 YTL) altında olması halinde tevkifat uygulanmayacaktır.
    Bu kapsamdaki tevkifat uygulamasında doğan iade talepleri 107 seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/2) bölümündeki açıklamalara göre yerine getirilecektir.
    Tevkifat uygulamasında, satıcılar, tevkifat uygulanan satışları ile satış yaptıkları alıcılara ait bir listeyi izleyen ayın 15 inci günü mesai saati bitimine kadar bağlı oldukları vergi dairesine vereceklerdir.

    Buna göre tevkifat uygulanan her satış faturası itibariyle;
    a. Faturanın tarih ve numarası,
    b. Tevkifat uygulanan malın cinsi, miktarı, tutarı,
    c. Teslimin tabi olduğu KDV oranı, toplam hesaplanan KDV tutarı, alıcı tarafından tevkif edilen ve satıcı tarafından beyan edilecek KDV tutarları,
    d. Alıcının kimlik bilgileri ile bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası, bir liste halinde düzenlenerek satıcı mükellefler tarafından doğruluğu imza ve kaşe tatbik edilmek suretiyle onaylanacak ve ertesi ayın 15?ine kadar olan süre içinde vergi dairesine verilecektir.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  7. #7
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.044

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Merhaba ;

    Ben tam olarak anlayamadım. Seyahat acentası muhasebesi ile tebliğin ilgili bölümü arasındaki ilişki ???

    İlgili bölüm B-1 de yazılı olanları kapsıyor diye düşünüyorum.

    Sizin firmanız eğer alıcı olsa bile, listeyi verecek olan satışı yapan firma olacaktır.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ;

    Ben tam olarak anlayamadım. Seyahat acentası muhasebesi ile tebliğin ilgili bölümü arasındaki ilişki ???

    İlgili bölüm B-1 de yazılı olanları kapsıyor diye düşünüyorum.

    Sizin firmanız eğer alıcı olsa bile, listeyi verecek olan satışı yapan firma olacaktır.
    merhabalar 110 seri nolu kdv tebliği ile seyahat acentalarının mağazalara müşteri götürmek suretiyle mağazalara yapmış olduğu satış işlemleri tevkifat kapsamına alındı.
    bizde mağazalara götürdüğüz müşteriler için mağazalara tevkifatlı satış faturası (2/3 oranında ) düzenliyoruz. yani biz satıcı konumundayız. ve bu satışlara ilişkin tabloyu ertesi ayın 15 inden öncee vergi dairesine teslim ediyoruz.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  9. #9
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.044

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Merhaba ;

    Şimdi oldu. 110 seri nolu tebliğin 2.bölümüne ve içerisinde 108 'e atıfta bulunuluyor ve buna göre işlem yapıyorsunuz.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.409

    Ynt: tevkifatlı kestiğimiz faturalarda vergi dairesine bildirimde bulunmalımıyız?

    Evet doğrusu bu. Bildirim yapmak lazım. ancak pek uyulmuyor şimdilik.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tevkifatlı Faturalarda Ba-bs
    Konu Sahibi Emre007 Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 30.Ocak.2017, 17:40
  2. Vergi Borcunu Başka Vergi Dairesine Ödeme
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 10.Eylül.2015, 09:37
  3. Tevkifatlı Faturalarda Kim Hangi Oranı Ödüyor
    Konu Sahibi yavuzakbal Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Şubat.2014, 11:37
  4. Tevkifatlı faturalarda kdv beyanı
    Konu Sahibi FUNDA Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Ocak.2012, 15:59
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Kasım.2009, 21:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36