kamu işçi maaş

Konu: Konsinye Mal

Konsinye Mal

Merhaba,
    Konsinye gönderilecek bir mal için fatura nasıl düzenlenir? Y da sadece irsaliye kesilerek konsinye maldır diye not mu düşülür?

*

Konsinye Mal

Sayın Arkadaşım ,

göndereceğiniz ürünler için sevk irsaliyesi düzenleyecek ve
    üzerine de konsinye irsaliyesi ifadesini yazacaksınız.

daha sonra bu ürünler satıldığında firma tarafından size satışı bildirildiğinde ise faturasını düzenleyecek ve fatura üzerine ....tarih ....nolu konsinye irsaliyesine istinaden kesilen fatura ibaresini yazacaksınız.

İyi Çalışmalar
    Pınar EROL
    SMMM

Konsinye Mal

Numune üzerine veya tecrübe ve muayene şartıyla satım yapılmak üzere mal sevkıyatı yapılması halinde sevk edilen mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunludur. Bu tür sevkiyatlarda malı satıcı taşıyor veya taşıtıyorsa irsaliye satıcı tarafından, alıcı taşiyor veya taşıtıyorsa irsaliye alıcı tarafından düzenlenecektir. Ancak, kabule bağlı olan ve bunun için yazılı bir sözleşme bulunan bu tür satışlarda, fatura düzenlenmesindeki on günlük sürenin kabul tarihinden itibaren başlayacağı tabiidir(173 nolu v.u.k.tebliği)

irsaliyenin üzerine numune veya konsiye olduğununu belirtiniz.

Konsinye olarak satılmak üzere teslim edilen emtia için faturanın, irsaliye tarihinden itibaren değil, satışın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 7 (yedi) gün içinde düzenlenmesi gerekmektedir.

celal elibüyük
    smmm-ist

Konsinye Mal

Merhaba,

Cevap veren arkadaşlara ilaveten Bu yazıyı okuyunuz

Saygılar.

Ynt: Konsinye Mal

merhabalar değerli arkadaşlar,
    ufak bir sorum var;

Konsinye Faturada İskonto yapılabilirmi?

örnek
    satış fiyatından irsaliyeyi kestim. fatura keserken iskonto yapabilirmiyim? yani irsaliye üzerindeki fiyat 10.000,00 tl fatura kesilince iskonto (düşebilirmiyim?) düşersem %20 iskonto 8.000,00 tl oluyor irsaliye ile fatura fiyatları tutmamış oluyor...

saygılaırmla...

konu ile ilgi yardımlarınızı bekliyorum
    ahmetkara07@hotmail.com

sevk irsaliyesinde tutar bilgileri yer almayabilir cins ve miktarların yazılmazı yeterlidir. faturada iskonto hesaplamanız sevk irsaliyesini bağlamaz .
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

Alıntı AyAşAr Nickli Üyeden Alıntı
    sevk irsaliyesinde tutar bilgileri yer almayabilir cins ve miktarların yazılmazı yeterlidir. faturada iskonto hesaplamanız sevk irsaliyesini bağlamaz .
    çok teşekkürler irsaliyede sadece miktar ve cinslerini yazıyorum ve kesiyorum a firmasına gönderiyorum a firması malı sattığı tarihte bana haber veriyor o tarihden itibaren 10 gün içinde sattığı kadar a firmasına iskontamı düşüp fatura kesiyorum. örnek 10 tl malın 5tl satmış ben 5 tl fatura kesiyorum kalan 5tl mal benim stoklarımda görünüyor bu malıda ne zaman satar bana bildiriyor bende a firmasına faturamı kesiyorum...

umarım doğru anlamışımdır konsinye faturayı

tekrar tşkler iyi çalışmalar

evet doğru yanlız faturaları düzenlerken sevk irsaliyesini belirtmeniz gerekiyor.( ... tarih ...nl sevk israliyesine ist.)
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

çok teşekkürler bilgiler için...

son bir sorum olacak Konsinye Fatura bir süresi varmı? örn a firmasına malımı gönderdim sevk irsaliyesi ile üstüne cinsi miktarı ve konsiye olduğununu yazdım. a firması bu malı kaç sene veya ay elind etutabilir? buna ilişkin bir süre varmıdır yasada..

Alıntı ahmet07 Nickli Üyeden Alıntı
    çok teşekkürler bilgiler için...

son bir sorum olacak Konsinye Fatura bir süresi varmı? örn a firmasına malımı gönderdim sevk irsaliyesi ile üstüne cinsi miktarı ve konsiye olduğununu yazdım. a firması bu malı kaç sene veya ay elind etutabilir? buna ilişkin bir süre varmıdır yasada..

Merhaba;
    Yukarıdaki soru hakkında bilgisi olan var mı??

ADAY MESLEK MENSUBU

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)