kamu işçi maaş

Konu: Döviz Kuru

Döviz Kuru

Mrh arkadaşlar, Mükellefin ihracat yaptuğı firma parayı 24.09.2008 tarihinde Usd olarak bankaya yatırmış.

Ben şimdi döviz kurunu 23.09.2008 tarihli usd alış kurunumu alacağım yoksa, 24.09.2008 tarihli döviz alış kurunumu?

Ynt: Döviz Kuru

23.09.2008 tarihinde saat 15:30'da merkez bankasında yayımlanan kur bir sonraki günün kurudur.

Yani 23.09.2008 de açıklanan USD alış kuru 1,2345'dir.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Arkadaşlar buna mukabilen şöyle bir soru sormam gerekecek.ba-bs formlarında mutabakat yapılırken karşılaştım.Serbest büro olarak faaliyet gösterdiğimiz için şöyle bir olay yaşadım. Malum ay bittikten sonra evraklar elimize gelir.Döviz cinsinden bir fatura kesilmiş üzerinde kur yazmıyor.Bende fatura tarihindeki kuru dikkate alarak YTL ye çevirerek kayıt yaptım.BS mutabakatında karşı firma kuru bir önceki günün kuru olarak dikkate almış,dolayısıyla YTL cinsinden değerlerimiz tutmuyor.Karşı tarafın yeminlisi kurlar saat 15:00 te açıklandığı için bir önceki kur dikkate alınır dedi,iyi dedik,biz düzeltme yapmıyoruz (sonuçta beyan verilmiş) siz o kuru baz alın biz bu kuru..Sonuçta karşı firma ile YTL üzerinden değil döviz cinsi üzerinden hesaplaşma yapılıyor.Merak ettiğim konu şu veya şunlar.
    1- Fatura üzerinde düzenleme saati yazmıyor.Ben faturayı akşam saat 6 da kestim desem ne olacak?
    2- Muhasebeye yani bize evraklar 1 ay sonra geliyor.Kayıtları yaparken artık fatura gününün değil nerdeyse 1 ayın kurları netleşiyor.Yani artık fatura gününün kuru biliniyor.O günün kurunu baz alsak yanlış mı yapmış oluyoruz?
    Kendi bünyelerinde muhasebeyi günügününe işleyen firmalar için belki yeminlinin dediği doğrudur ama bizler nasıl bir uygulama yapacağız.?Tereddüt içindeyim.Saygılar..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı

1- Fatura üzerinde düzenleme saati yazmıyor.Ben faturayı akşam saat 6 da kestim desem ne olacak?
    Merhaba,
    Uygulama birliği için safece bu söylediğiniz bile yeterlidir. 3 xyz 2008 tarihinde kesilmiş olan bir farurayı alıcıda satıcı da kayıtlarına alırken 2 xyz 2008 tarihinde saat 15.30 da açıklanan kuru kullanmalıdır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Merhaba

tamer başkan kısmi olarak haklıdır.
    Eğer sözleşmeyle belirlenmiş bir kur yoksa TCMB döviz alış geçerlidir.
    Ayrıca karşı tarafın tamamen usd fatura kesmesi yasaktır. ytl karşılığının gösterilmesi ve veya kur gösterilmesi zorunludur.

AG
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)