kamu işçi maaş

Konu: İadelerde Başvuru Süresi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    9

    İadelerde Başvuru Süresi

    Bankalara peşin ödenen stopajlar veya yıllara sari işler dolayısı ile ödenen stopajlarda Kurumlar vergisi hesabında iade çıkması durumunda bu iadenin en geç isteme süresi ne zamandır. 2003 yılına ait iadenin isteme süresi dolmuş mudur? Mahsup isteminde de bir süre sözkonusu mudur?
    KDV iadelerinde de iade isteme süresi var mıdır?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    İadelerde Başvuru Süresi

    Tevkif suretiyle ödenen vergiler için iade 1 yıllık süreye tabidir.

    Ancak bu süre tahakkukun yapıldığı tarihten mi yoksa, beyannamenin son verilme zamanından mı olduğu konusunda açıklık yoktur.

    Kdv iade zamanı konusunda emin değilim.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  3. #3
    SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

    İadelerde Başvuru Süresi

    Sayın Raydın,
    KVK’nun, “KESİLEN VERGİLERİN MAHSUBU” başlıklı 44. maddesinde;

    Madde 44- (199 sayılı Kanunun 21. maddesiyle değişen şekli) Beyannamede gösterilen kazançlardan bu kanuna ve Gelir Vergisi Kanununa göre tevkifan kesilmiş olan vergiler (4369 sayılı Kanunun 81/D-2. maddesiyle eklenen ve 1.1.2000 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ibare) (yatırım fonlarının katılma belgeleri ile yatırım ortaklıklarının hisse senetlerinden elde edilen kâr payları üzerinden fon veya ortaklık bünyesinde hesaplanan vergiler dahil) beyanname üzerinden hesaplanan Kurumlar Vergisinden mahsup edilir.
    Mahsubu gereken miktar beyanname üzerinden hesaplanan Kurumlar Vergisinden fazla olduğu takdirde, keyfiyet vergi dairesince mükellefe yazı ile bildirilir. Aradaki fark mükellefin işbu yazıyı tebellüğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı halinde kendisine iade olunur. Bir yıl içinde müracaat etmeyen mükelleflerin bu farktan doğan alacakları düşer.
    (5035 sayılı Kanunun 17. maddesiyle eklenen ve 1.1.2004’ten geçerli olmak üzere 2.1.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) Maliye Bakanlığı; iadeyi mahsuben veya nakden yaptırmaya, inceleme raporuna, yeminli mali müşavir raporuna veya teminata bağlamaya ve iade için aranılacak belgeleri belirlemeye yetkilidir.
    (5035 sayılı Kanunun 17. maddesiyle eklenen ve 1.1.2004’ten geçerli olmak üzere 2.1.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) Bu yetki; kazanç türlerine, iade şekillerine, geliri elde edenin veya ödemeyi yapanın hukuki statüsüne göre ayrı ayrı kullanılabileceği gibi belli hadler çerçevesinde de kullanılabilir.
    (5035 sayılı Kanunun 17. maddesiyle eklenen ve 1.1.2004’ten geçerli olmak üzere 2.1.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) Mahsuben iade işlemi, aranan tüm belgelerin tamamlanması koşuluyla, yıllık kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği tarih itibarıyla yapılır. İkmalen veya resen yapılan tarhiyatlarda mahsup işlemi, mahsup talebine ilişkin dilekçe ve eklerinin eksiksiz olarak vergi dairesi kayıtlarına girdiği tarih esas alınarak yapılır. Aranan belgelerin tamamlanması aşamasında yapılan tahsilatlar yönünden düzeltme yapılmaz.” Hükmünü incelediğimizde,

    1-Bu tip durumlarda, vergi dairesinin mükellefe yazı ile durumu bildireceği,

    2-Mükellefin vergi dairesi’nden gelen yazıyı, tebellüğ ettiği tarihten itibaren bir yıl içinde müracaatı ile iade işlemlerini yaptırabileceği,

    3-Tebellüğ tarihinden itibaren 1 yıl içinde müracaat etmeyen mükelleflerin bu haklarının düşeceği,

    4-Maliye Bakanlığı’nın konu ile ilgili çerçeveyi belirleyebileceğine, fakat bu yetkinin kazanç türerli, iade şekilleri, geliri elde edenin veya ödemeyi yapanın hukuki statüsünü belirleme ile sınırlı olduğu, bu yetkisini belirli hadler çerçevesinde kullanabileceği, belirtilmiştir.

    Maliye Bakanlığı yukarıdaki yetkisini, 252 sıra nolu gelir vergisi genel tebliği ile kullanmış/belirlemiştir. Durum, genel hatları ile bu tebliğde açıklanmıştır. İlgili tebliği incelemenizi öneririm.

    a) Eğer vergi dairesi size beyannamede iadeniz var, gerekli evrakları tamamlayarak, işlemleri başlatınız şeklinde bir yazı gönderdi ve siz de bu yazıyı tebellüğ ettiğiniz tarihten itibaren 1 yıl içinde, vergi dairesine iade/mahsup vs için başvurmadıysanız, vergi iadesi almanız söz konusu değildir.

    b) Eğer, iade kurumlar vergisi beyannamesinde yer almayıp, ilerleyen yıllarda, bir vergi hatasının tespit edilip, bu hatanın düzeltilmesi sonucunda ortaya çıkmış ve eski dönemlere ait kurumlar vergisi beyanlarınızın düzeltilmesi ve düzeltilen beyannamelere göre iade talebiniz söz konusu ise, VUK’nun düzeltme hükümlerine göre (Düzeltme zamanaşımı süresi içinde), iade alabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kıraathaneler İçin Ruhsata Başvuru Süresi.
    Konu Sahibi teodortolga Forum Konu Dışı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2018, 01:57
  2. Yeterlilik Sınavıyla Staj Süresi Kısaltma Ve Sınava Başvuru Süresi
    Konu Sahibi betamuhasebe Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Mart.2018, 16:16
  3. E Deftere Başvuru Süresi̇ Nedi̇r ?
    Konu Sahibi ozsoylu Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Ekim.2014, 14:29
  4. SPK Belgesi Sahiplerinin Başvuru Süresi Hk.
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 19.Haziran.2014, 07:21
  5. 2-3 Temmuz SMMM Sınavı Başvuru Süresi
    Konu Sahibi ebru şener Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 29.Haziran.2011, 12:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36